A járványhelyzet miatt őszre halasztották a Gondolatok Európa jövőjéről konferenciát, amit az érdeklődők október 15-én 13 órakor a Europe Direct Szeged iroda Facebook oldalán követhettek. A konferenciát az SZTE ÁJTK Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézet rendezte.
Az online Gondolatok Európa jövőjéről konferencián nagy döntéseket vitattak meg, köztük azt is, hogy milyen Európát szeretnének. Szó esett a megatrendekről és az unió bővítéséről is, mint a fejlődés egyik eszközéről. Prof. Dr. Trócsányi László egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem Jogi Karának oktatója, parlamenti képviselő nyitotta meg a tanácskozást. Mint mondta: A konferencia nyílt, inkluzív, átlátható és strukturált vitát tesz lehetővé a különböző polgárok között.
A konferencián rész vett Dr. Martonyi János, a jogi kar professor emeritusa és Magyarország volt külügyminisztere, Dr. Szent-Iványi István külpolitikai szakértő, Dr. Forman Tünde, az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője, valamint Zupkó Gábor az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője. A szakértők mindannyian más-más nézőpontból közelítették meg Európa fejlődésének kérdését. A konferencia elején Trócsányi László felvetette, hogy a cél az európai polgárok és elképzeléseik bevonása lenne az Európai Unió ügyeibe.
A konferencián népszerű témákat is megvitattak, mint például a klímaváltozás, a gyorsuló technológiai változás, a demográfiai válság. Ezek nagyban befolyásolják a világ működését 2030-ig. Egy digitális, zöld, reziliensebb Európa a cél, ami meghozza a fejlődést. Zupkó Gábor szerint az Európai Uniónak ezekre kell keresnie a választ.
Dr. Szent-Iványi István külpolitikai szakértő szerint az Európai Unió legnagyobb sikere a bővítés, ami egyben az unió fejlődésének kulcsa. Vannak olyan államok, amelyek szeretnének csatlakozni az EU-hoz, bár a 2004-es csatlakozások után bővítési fáradtság jött létre. Az új országok csatlakozási folyamatát a járvány is lassítja.
Az együttműködés fejlődött a tagállamok között az Európai Unió büntető igazságügyi együttműködésével, amely segíti a tagállami hatóságokat, hogy közösen lépjenek fel a súlyos bűncselekmények ellen. Ezekben az ügyekben egyre jobb eredményeket érnek el, egyre több bűnöst ad át Magyarország a megfelelő országoknak illetve fordítva jelentette ki Dr. Forman Tünde.
SZTEinfo - Kulcsár Melinda