A Szegedi Tudományegyetemen tartott előadást 2019. november 11-én Iain Lindsay, az Egyesült Királyság Magyarországra akkreditált nagykövete. A nagykövet előadásában kitért arra, hogyan alakulnak a brit-magyar kapcsolatok, mi várható a Brexit után, és hogyan érintené ez az oktatást, a már kint élő, tanuló és dolgozó magyarokat.
– Nagyon köszönöm a meghívást, örülök, hogy ismét ellátogathattam a Szegedi Tudományegyetemre – kezdte Iain Lindsay, aki magyarul köszöntötte közönségét. A nagykövet előadásában főként a Brexitről, és annak lehetséges hatásairól beszélt.
![galeria_brit_nagykovet galeria_brit_nagykovet](/site/upload/2019/11/gal_ria_brit_nagyk_vet_img_7708_001_450x330.png) |
Képgaléria a brit nagykövet látogatásáról. |
– Jelenleg két lehetőség áll előttünk: az egyik, hogy sikerül Brüsszellel megállapodni, a másik pedig a „hard Brexit”, azaz, hogy nem sikerül egyezséget kötnie az Egyesült Királyságnak az EU-val – vázolta fel a két legfontosabb kimeneteli opciót a brit nagykövet, aki többször is kiemelte, hogy a legnagyobb gondot Észak-Írország és az Ír Köztársaság közti határ kérdése jelenti.
A Brexit témájában fontosabb előrelépés már csak a 2019. december 12-i választás után várható, addig már a brit alsóház nem tárgyal a kilépésről, így ez az újonnan megalakuló kormány feladata lesz.
![IMG_7738-001 IMG_7738-001](/site/upload/2019/11/img_7738_001_450x330.png)
Ha megvalósul a Brexit, Nagy-Britannia Magyarország legnagyobb nem európai kereskedelmi partnere lesz, így fontos kialakítani a nagykövet szerint egy olyan kereskedelmi egyezményt, amely biztosítja majd a szabad kereskedelmet a későbbiekben is.
Az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból érintené az ott tanuló diákokat, az ott élő és dolgozó külföldieket, így magyarokat is, illetve a gazdaságra, kereskedelemre is hatással lenne. A nagykövet elmondta, hogy jelenleg 200 ezer magyar dolgozik Angliában, és 500 ezer külföldi diák tanul az Egyesült Királyságban. Éppen ezért kiemelt jelentőséggel bír, hogy a kint élők jelenlegi jogait a későbbiekben is fenntartsák.
Nagy-Britannia számára eddig is fontos volt a két ország közti kapcsolat erősítése, a közelgő kilépés miatt pedig még fontosabbá vált a már meglévő kapcsolatok elmélyítése és újak kialakítása Iain Lindsay szerint. – Ezt mutatja az is, hogy egyre nő a brit cégek száma Magyarországon, és Szegeden, valamint számos a lehetséges befektető a kutatás-fejlesztés területén is – fejezte be a nagykövet.
SZTEinfo
Fotó: Bobkó Anna, SZTE NKI