Bezár

Hírarchívum

Innovációs kompetencia laboratóriumot alakítanak ki az SZTE Mérnöki Karán

Innovációs kompetencia laboratóriumot alakítanak ki az SZTE Mérnöki Karán

2019. május 08.
3 perc

Mechatronikai és ipari automatizálási regionális innovációs laboratóriumokat alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetem és a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola közös projektjében. A laboratóriumok az egyetemi hallgatók mellett, azon a magyar-szerb határ menti régióban működő kis- és középvállalatok számára is elérhetők lesznek, amelyek ipari automatizálással és ipari robotikával foglalkoznak.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Húsz hónapos futamidővel indult 2018 júliusában a RILIAM projekt (Regional Innovation Laboratory for Industrial Automation and Mechatronics, HUSRB/1602/41/0012). A határon átnyúló projektben két innovációs kompetencia laboratóriumot alakítanak ki. A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karán az élelmiszeriparban alkalmazott ipari robotika alkalmazására fókuszáló, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán az összeszerelési technológiák automatizálására és robotizálására összpontosító laboratóriumot hoznak létre. Mindkét beruházás segítséget nyújt az egyetemi hallgatók oktatásában, illetve kiinduló pontot képez a KKV-k számára a fejlesztési folyamatokban.


A határon átnyúló projektben vezető kedvezményezettként a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola, partnerként a Szegedi Tudományegyetem, a Szabadkai Üzleti Inkubátor és a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vesz részt.


A május 8-i, projektnyitó rendezvényén az SZTE Mérnöki Karának dékánja, Dr. Bíró István köszöntötte a résztvevőket és mutatta be a kar oktatási tevékenységét, a Szegeden zajló duális képzések jelentőségét. Elmondta: a duális képzésben tanuló hallgatók azonnal át tudják ültetni az elméleti képzést a gyakorlatba, így olyan szakmai tapasztalattal is gazdagodnak, ami rendkívül nagy előnyt jelent majd a munkaerőpiacon.


IMG_9906


Dr. Igor Fuerstner, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola igazgatója kiemelte: a program lehetőséget teremt a Szegedi Tudományegyetemmel és a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával való kapcsolat elmélyítésére, és az együttműködés mértékének fokozására. A projekt fő célja a kis-és középvállalkozások ösztönzése, a fiatalok bevonása a mechatronika világába. Így a Szabadkán és Szegeden kialakításra kerülő két nyitott típusú mechatronikai és automatizálási kompetencia laboratóriumok elérhetőek lesznek az ezen a területen tevékenykedő KKV-k és a felsőoktatási intézmények diákjai számára is. Ezen a ponton kapcsolódik a Kereskedelmi és Iparkamara a projekthez, ugyanis az ő feladatuk lesz azon KKV-k figyelmének felkeltése és bevonzása, akik érdekeltek lehetnek a laboratórium használatában. A projekt részeként újfajta tananyagot is fejlesztenek, hiszen beépítik mindkét egyetem képzési tematikájába a labor használatát is.


IMG_9896


A Szegedi Tudományegyetemen egy olyan pick&place élelmiszeripari mechatronikai oktatási rendszert építenek be, amellyel a szállítószalagon érkező termékeket lehet kiválogatni és becsomagolni – ismertette Dr. Sárosi József, az SZTE MK Műszaki Intézetének intézetvezető-helyettese. A laboratórium eszközeit a vállalkozások kipróbálhatják, megtanulhatják kezelni, mielőtt saját vállalkozásukban is használnák őket. A Mérnöki Kar feladata – többek között – a gép használatát bemutató tréningek szervezése és a tananyag beépítése az egyetemi hallgatók oktatási tematikájába.


IMG_9950


A projektnek köszönhetően a fiatal pályakezdők nagyobb érdeklődéssel szerezhetnek tudást és tapasztalatot, illetve az új, korszerű laboratóriumok használatával szakmai készségeiket is elmélyíthetik. A fentieknek köszönhetően a műszaki tudományok iránti érdeklődés is növekedni fog. A kifejlesztett e-learning típusú tananyagok információs tárhelyet és lehetőséget biztosítanak a projekt partnerek és más, érdeklődő polgárok közötti kapcsolatok megerősítésére.


A RILIAM projekt létrehoz egy funkcionális hálózatot a működő határ menti vállalatok, illetve vállalkozások, és az újonnan alapított vállalatok, fiatal kutatók és hallgatók között. A határon átnyúló program lehetőséget nyújt az interaktív információ megosztásra a résztvevők között, így a fiatal mérnökök a komplex műszaki problémák megoldására is lehetőséget kapnak.


SZTEinfo- Kocsis Bernadett

Fotó: Csukás Alexandra

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Kapcsolódó hírek