Bokszolók, kajak-kenusok, labdarúgók, vízilabdázók is képviseltették magukat a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Sportorvostani Tanszéke, illetve az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Testnevelési és Sporttudományi Intézet 2018. március 21-én tartott konferenciáján. A tanácskozáson arra a kérdésre keresték a választ, hogy az SZTE mit tehet a szegedi sportsikerekért.
Tanácsadás, nem csupán engedély kiadás
Nagy érdeklődés kísérte a sportvezetők, a sportolók, a sportorvosok és az egyetemi hallgatók részéről is az EFOP-3.4.3-16-2016-00014 azonosító számú, „A Szegedi Tudományegyetem oktatási és szolgáltatási teljesítményének innovatív fejlesztése a munkaerőpiaci és a nemzetközi verseny kihívásaira való felkészülés jegyében” című pályázat „Megengedett teljesítménynövelési lehetőségek - antidopping szaktanácsadás” pályázati projekt megvalósításának nyitó konferenciáját. A szervezők szerint közel százan hallgatták meg Dr. Csonka Csaba, az SZTE sportügyekért felelős rektori megbízottjának köszöntőjét.
– A medikusok által szabadon választható tárgyak közé tartozik immár a sportorvoslás a Szegedi Tudományegyetemen. A szegedi egyetemen megalakult Sportorvostani Tanszék és az itt több mint fél éve működő sportorvosi rendelő segít az olyan kérdés megválaszolásában is, mint az, hogy a sportteljesítmény miként fokozható. E témakör megközelíthető – többek között – a genetika, az edzettség, a technika, a psziché, a technológia, a taktika, a táplálkozás, a körülmények és a teljesítményfokozók szempontjából – sorolta Dr. Csonka Csaba. A sportügyekért felelős rektori megbízott utalt a 2004. évi törvényre. E jogszabály rögzíti: a sport a közjó része. A szakember pontosította, mi a különbség a sportoló és a versenyző között, majd a sportorvoslás történetét vázolta.
Az egészség és az egészségmegőrzés, a rehabilitációs és a prevenció, a gyógyítás és a tanácsadás is része a sportorvosi munkának, ez immár nem csak a sportolói engedély kiadásából áll.
„Ha jól eszünk, jól leszünk”
A konferencia díszelőadását Dr. Martos Éva orvosprofesszor tartotta. A Testnevelési Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központ intézetvezetője, a Magyar Sportorvos Társaság elnöke hangsúlyozta: a megfelelő táplálkozás a felkészülés idején segíti az optimális teljesítmény elérését. „Ha jól eszünk, jól leszünk” – idézte az előadó az ismert szlogent, miközben részletezte az energiaszükséglet biztosításának és az energiahasznosításnak az összefüggéseit.
– Az étvágy nem jó indikátora az energiaszükségletnek – hangsúlyozta Dr. Martos Éva. – A alacsony energiaellátottságnak súlyos élettani, pszichológiai, viselkedésbeli következménye lehet: akár a teljes felkészülési idő 21 százaléka is kieshet.
Az olyan tévképzetek eloszlatásában is segített az orvosprofesszor, mint ami például a szénhidráthoz tapad. Aláhúzta: a szénhidrátot biztosítani kell edzés vagy verseny előtt, alatt és után is. Tippként említetett a szénhidrátos folyadékkal történő szájöblítés teljesítmény és közérzetjavító hatását.
– Bélszínből nem lesz bicepsz, de a terhelés után közvetlenül 15-25 gramm fehérje bevitele javasolt – mondta a szakember, aki a verseny előtti nap étkezési szabályait ecsetelve szólt az úgynevezett kisétkezések jelentőségéről is. – A tej a legideálisabb fehérjeforrás – mondta.
A folyadékpótlás fontosságát bizonyítandó arra emlékeztetett, hogy ha a testsúlyunk 2 százalékát elveszítjük, az az összes életfunkciónkat megzavarhatja. Dr. Martos Éva a sportoló számára egyéni folyadékterv készítését javasolja. – Nem csak akkor kell inni, ha szomjasnak érezzük magunkat. Mindig legyen a kezünk ügyében vizes palack vagy sportital! Tiltó listára tenném – nem csak a sportolók esetében – az úgynevezett energiaitalt – hangsúlyozta. Arra is fölhívta a figyelmet, hogy a folyadékháztartás állapotát a vizelet színe mutatja: a halványsárga szín a megfelelő.
– Ha működik, akkor valószínűleg tiltott. Ha nem tiltott, akkor valószínűleg nem működik, néhány kivétellel – összegezte az étrend kiegészítőkkel kapcsolatos orvosi tapasztalatot. – Soha nem feledhetjük: az étrend kiegészítők nem helyettesíthetik az egészséges táplálkozást.
A 2016. évi nyári olimpiai játékokon résztvevő nő és férfi sportolók körében végzett felmérés szerint étrend kiegészítőként 81-85 százalékuk vitamint szedett, 73-60 százalékuk ásványi anyagokat pótolt.
– Hogyan segíthetjük a sportolót a teljesítménynövelésben? – tette föl a kérdést a vendégelőadó. – Mutassunk példát! Kérjük dietetikus segítségét és az étrend és folyadékterv betartása érdekében vonjuk be a családtagokat! Legyen választási lehetősége a sportolónak étkezéskor és iváskor: az edzés helyszínén legyen gyümölcs és víz! Az étkezési időt építsék be az edzéstervbe! Az ún. kisétkezések idejére is biztosítsanak a sportoló számára sportitalt, gyümölcsöt, joghurtot, müzli szeletet! Az étrend kiegészítőkhöz kötődő szponzorációnál legyenek kritikusak! Mert étrend kiegészítők és doppingszerek esetében nincs 100%-os biztonság!
Mi az étrend-kiegészítők szerepe a teljesítményfokozó sporttáplálkozásban? A szerteágazó téma keresztmetszetét adta Dr. Márton János egyetemi docens, az SZTE ÁOK Sportorvostani Tanszék tanszékvezető-helyettese.
Az edzés művészete
Sportsebészként ismertette az edzésre adott biológiai válasz reakciókat Dr. Török László. Az SZTE ÁOK Sportorvostani Tanszék vezetője kifejtette, mit jelent az edzés művészete.
– A terhelést úgy kell adagolni, hogy a sportoló, a megterhelés ellenére mindig „túlgyógyuljon”! – javasolta a sebész, aki előadásában a teljesítménykényszer és a sérülések összefüggéseire fókuszált. – A sportsérülések zöme az úgynevezett túledzés stádiumában következik be. A sportsérülés oka a nem megfelelő edzésvezetés – osztotta meg hallgatóságával tapasztalatát. – Az egyénre szabott terhelés mellett a megfelelő bemelegítés és az edzés utáni levezetés, a nyújtás jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni.
Az edzéstervezésben a tejsavmérés jelentőségét Dr. Mikulán Rita, az SZTE ÁOK Sportorvostani Tanszék egyetemi adjunktusa ecsetelte.
A rehabilitációban a gyógytornász szerepét az SZTE ÁOK Központi fizioterápiás részleg oktatási csoportját képviselő Ulrichné Varga Rita ismertette. A gyógytornász bemutatta a törzsizmok, azaz a core izmok szerepét a sportolók teljesítményfokozásában.
„Győzd le önmagad!”
– A mentális rendezettségnek is szerep jut a sportolói teljesítménynövelésben – igazolta Komár Réka. Az SZTE ÁOK Sportorvostani Tanszék pszichológusa előadásában a sportoló személy erőforrásait mozgósító, a stresszt oldó és a teljesítményt növelő technikákat mutatott be. Kitért az autogén, vagyis önmagunk által indítható, saját erőből merítő és saját aktivitást felhasználó, rendszeresen, azaz tréningszerűen végezhető gyakorlatokra. Felvillantotta a „Képzeld el!”-mintát, a „negatív gondolatok átkeretezésének” módszerét, a progresszív relaxáció trükkjeit. Szerinte életünk sportemberei vagyunk mindannyian: ahogy a sportoló számára minden meccs, az átlagembernek minden konfliktusos helyzet tanulási folyamat, amelynek a lányege, hogy „győzd le önmagad!”
Az SZTE a sporttehetség-gondozás szolgálatában címmel Dr. Győri Ferenc, az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Testnevelési és Sporttudományi Intézet vezetője tartott előadást. Szólt a sportteljesítmény mérésének lehetőségeiről, a tehetség típusairól.
– Szeged tehetségegyenlege jó – állította egyetemi sporttörténeti és számadatokra hivatkozva Dr. Győri Ferenc. – Legutóbb Márton Anita olimpiai bronzérmes, világbajnok ezüstérmes, fedett pályás világbajnok súlylökő igazolta, hogy az SZTE egyetemi sport szervezése miként járul hozzá a tehetséggondozáshoz.
|
Az SZTE a sporttehetség-gondozás szolgálatában. |
A sport szakos képzés, a sporttudományi kutatások, a sporttal kapcsolatos szolgáltatások fejlesztése, a sporttudományi laboratórium, a László Ferenc belgyógyász által elindított úgynevezett mozgásgyógyszer program is része az SZTE e téren végzett munkájának.
A hallgatóság soraiban Csongrád megye több sportorvosa és a térség több sportegyesületének a vezetője, edzője is megjelent. Az előadások részletessége miatt nem maradt idő a kerekasztal-beszélgetésre. De a medikusok és az edzőnek készülő egyetemi hallgatók is választ kaptak a kérdésre: az SZTE mi mindent tehet a szegedi sportsikerekért.
SZTEinfo – Újszászi Ilona
Fotó: Ú. I.