Tizenkettedik alkalommal tartottak ösztöndíjátadó ünnepséget az SZTE Gazdaságtudományi Karán. A 2018 első félévében juttatott 102 ösztöndíj az SZTE GTK 31 partnere támogatásának köszönhető. Erre a segítségre most is pályázhattak az itt tanuló külföldi diákok.
A számok nyelvén is impozáns az SZTE Gazdaságtudományi Kar ösztöndí programja. A felsőfokú gazdasági képzések állami finanszírozási arányainak a változására 12. alkalommal reagál úgy az SZTE GTK, hogy költségtérítéses hallgatói közül a legtehetségesebbeket ösztöndíjban részesíti. A 2017-2018. tanév második félévében 102 hallgató részesült úgy támogatásban, hogy ez a juttatás az önköltségi díjának a felét vagy az egészét fedezi. Eddig mintegy 1000-1200 szegedi közgazdász hallgatói kapott így segítséget a tanulmányai folytatásához.
– Az SZTE GTK ösztöndíjára pályázni kell. A tanulmányi eredmény mellett a nyelvtudás, a rátermettség, a kreativitás szempontjából hasonlítottuk össze a pályázatokat. Bírálati szempont lehetett az ösztöndíjak odaítéléskor a szociális helyzet, az egyes szakterületek iránti érdeklődés és a különböző versenyeken elért eredmény is – sorolta a 2018. február 23-i ünnepségen Dr. Kovács Péter. Az SZTE dékánja a megjelent hallgatóikat és az SZTE GTK vállalati partnereiket köszöntötte, majd a kari ösztöndíjat elnyert külföldi hallgatóknak angol nyelven gratulált.
A 102 idei ösztöndíjasa közül 66 személyesen vette át az SZTE GTK támogatását igazoló oklevelet. A kiemelkedő tanulmányi eredményt elérő külföldi hallgatók közül 2018 tavaszán 5 lett a GTK ösztöndíjasa. A hallgatók elektronikus felületen adhatták be pályázatukat, önéletrajzot és motivációs levelet készítettek. A vállalati ösztöndíjakra pályázó hallgatókat bizottság hallgatta meg, ahol a vállalatok sokszor leendő munkatársaikat választották ki.
– Heroikus küzdelem eredménye, különleges projekt az SZTE GTK ösztöndíjprogramja – fejezte ki tetszését a tehetséggondozásért és a hallgatók támogatásért Prof. Dr. Karsai Krisztina. A Szegedi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese elismeréssel szólt a gazdaság számára fiatal szakembereket képző kar vállalati kapcsolatainak bővüléséről.
Az SZTE GTK hallgatói a kar által alapított ösztöndíjakon kívül vállalati és alapítványi támogatásra is pályázhatnak. 2018-ra már 31 vállalat támogatja a hallgatókat. Több vállalat, így például a ContiTech Rubber Industrial Kft. és a Terra Tender Kft. többször alapított ösztöndíjat. Ez is oka annak, hogy kitüntetett figyelemben részesült az ünnepségen megjelent Dr. Regina Gensigora,, a ContiTech Rubber Industrial Kft. ügyvezetője; Durszt Anikó, a Terra Tender Kft ügyvezetője és Majó-Petri Zoltán, a Szegedi Közlekedési Társaság ügyvezető igazgatója. A cégvezetőket az SZTE GTK dékánja angol, míg az SZTE oktatási rektorhelyettese angol és német nyelven is köszöntötte.
|
Az SZTE GTK ösztöndíj átadó ünnepségén készült fotók itt megtekinthetőek. |
– Hatodik alkalommal kaptak külföldi diákok ösztöndíjat az SZTE Gazdaságtudományi Karán. 2015 februárja óta összesen 18-an: 10 alkalommal nigériai, 2-2 alkalommal olasz és jordániai, 1-1 alkalommal egyiptomi, németországi, kazahsztáni és törökországi hallgató nyerte el a kari ösztöndíjat – sorolta a nemzetköziesítés lépéseit is jelző eredményeket Pusztai Varga Ildikó. Az SZTE GTK nemzetközi kapcsolatok programmenedzsere is osztozott patronált diákjai örömében.
|
Az SZTE GTK ösztöndíjátadó ünnepségén készült fotók itt megtekinthetőek. |
Közös sikerként könyvelte el az elnyert ösztöndíjat a szegedi ikerpár: Dimovics Petra és Dimovics Erika. Az elismerést annyira megtisztelőnek érezte édesapjuk, Dimovics László, hogy az SZTE GTK ünnepség végén boldogan ölelte meg lányait.
– Kérem, fotózd le az angolul tanuló csoportot is! – szólította meg diáktársát kitűnő magyarsággal Resat Genco Azrak. A törökországi fiatalember az egyik szegedi nyelviskolában és egy nyári egyetemen magyarul is megtanult. Budapesten kezdte közgazdasági tanulmányait, majd Szegeden gazdaság és menedzsment szakon fejezi be.
Az ugyancsak az SZTE GTK ösztöndíját elnyerő Aseel Diana Belal Mustafa Jordániából érkezett. Elárulta: édesanyja magyar, ezért döntött úgy, hogy itt tanul tovább. Ösztöndíjas barátaival – Giulia Filoso (Olaszország), Adam Baum (Németország), Alikhan Orazaly (Kazahsztán) – szinte egymás szavába vágva magyarázták, hogy Szeged mennyire szép és élhető város. Az egyetemen eddig minden segítséget megkapnak tanulmányaik folytatásához. Diana marketingesként vagy statisztikusként Szegeden szeretne dolgozni, míg a 38 évével rangidősnek számító Genco kijelentette: ameddig csak teheti, folytatja tanulmányait.
SZTEinfo – Újszászi Ilona
Fotó: Ú. I.