SZTE-s hallgató az Országos Diákfilmszemle nagydíjasa

2018. augusztus 30.

Fái Bernadett Az idő vasfoga című dokumentumfilmje lett az idén jubiláló Országos Diákfilmszemle nagydíjasa. A filmszociográfia Bernadett szakdolgozati munkája volt a szegedi kommunikáció alapképzés elektronikus média szakirányon.

A 25. Országos Diákfilmszemlét augusztus 22. és 26. között rendezték meg a budapesti Aranytíz Művelődési Központban. A fiatal alkotók, akik három kategóriában (általános iskolás, középiskolás, fiatal filmes) versengtek, összesen 110 alkotással neveztek. A zsűri harminc alkotót díjazott. Fái Bernadett, a Szegedi Tudományegyetem kommunikáció mesterszakos hallgatója a szemle legmagasabb elismerését kapta meg.

Az idő vasfoga című díjnyertes film megtekinthető itt.

A zsűri elnöke, Matkócsik András rendező így méltatta Bernadett filmjét: „Az alkotók nosztalgikusan nyúltak hozzá bizonyos falvak kihalásához és az egykori értékek felemlegetésével, mintegy a múltba révedés, de nagyon jó értelemben vett múltba révedés megfogalmazása volt a fő céljuk.” A film operatőre Kovács Zoltán, a BTK TV Stúdió vezetője, vágója Galambos Renáta, a BTK TV Stúdió demonstrátora, témavezetője Klucsik Edit mesteroktató volt.

– Amikor elkészítettem a szakdolgozati filmem a dél-bánáti Ürményházáról, akkor az már nemcsak egy vizsgamunka volt számomra, hanem egy olyan alkotás, amire büszke lehetek. Személyesen is kötődőm ehhez a településhez, hiszen édesanyám ott született, nagyapám pedig elismert prímás volt. Úgy éreztem, a falu 200 éves történelme és lakói megérdemlik a figyelmet. Szerettem volna, ha minél többen megismerik Ürményháza múltját és mai küzdelmeit a megmaradásért. Ez volt a motivációm akkor is, amikor dokumentumfilmemet benyújtottam a 25. Országos Diákfilmszemle pályázatára – fogalmazott Fái Bernadett.

FaiBernadett2

– Mivel én Szegedről mentem így csak 25-ére, arra a napra látogattam fel családommal, amikor az én filmemet vetítették. A szervezés jó volt, ugyanis másnap volt a díjkiosztó, így reménykedve, hogy talán nyerhetek valamit, úgy szerveztük utunkat, hogy ott maradhassunk az ünnepségen is. Augusztus 25-e különleges nap volt, hiszen aznap volt a születésnapom, és a filmemet is akkor vetítették le az öttagú zsűri előtt. A zsűri tagjai mind elismert szakmabeliek voltak: Nyakó Júlia színművész, Szita Miklós Balázs Béla-díjas producer, Végh Vozo Zoltán filmrendező, Bakó Krisztián tanár. A zsűri elnöke pedig Matkócsik András operatőr, rendező volt. A filmfesztivál szemleigazgatója Merza Gábor független filmes volt, aki nélkül ez a fesztivál nem jöhetne évről évre létre – tette hozzá.

– A filmem vetítése alatt mondanom sem kell, hogy nagyon izgultam. Mindig, amikor új emberek, idegenek nézik meg, próbálom kitalálni, vajon mire gondolhatnak éppen. Amikor hallottam a sorok közül, hogy valaki felnevet egy-egy jelenetnél, az hihetetlen érzés volt. Az én filmem volt az utolsó előtti mozi, a 102. Utánam még egy film jött, majd pár perc szünet, és elérkezett az idő a zsűrivel való konzultációra. Ez remek lehetőség volt, hogy a zsűri tagjaival megbeszéljük az alkotásokat. Egyesével, mindenkiéről mondtak pár mondatot, ami gyakran építő jellegű kritika volt. Mindenki el is fogadta a kritikát, hiszen fejlődni mindig van hova. Nagyon kevés az a pillanat, amikor ennyi neves szakmabeli tud tanácsokat adni, véleményt mondani.

A konzultáció után a zsűri összeült, hogy meghozza a döntését. Én akkor már a szálláson pihentem, fáradtan. Este 11-kor kaptam egy e-mailt: „Gratulálok! Nyert a filmed!” Mit mondjak, nagyon jó szülinapi ajándék volt – emlékezett vissza az SZTE-s hallgató.

FaiBernadett1

– Másnap délután volt a díjkiosztó. Akkor még nem tudtam pontosan mit is jelent az, hogy nyert a filmed. Összesen harmincan kaptak különdíjat, valamint három fődíjat is kiosztottak, általános iskolás, középiskolás, és fiatal filmes kategóriában. Végezetül pedig engem hívtak ki a színpadra, hogy átvegyem a nagydíjat, a 25. Országos Diákfilmszemle nyertes filmjéért. Nagy köszönet illeti Kovács Zoltán operatőrt, aki a képeivel megteremtette a film hangulatát. Köszönöm Galambos Renáta vágónak, aki remek ötleteivel még színesebbé tette a filmet. És köszönöm Klucsik Edit tanárnőnek, aki konzulensként osztotta meg tanácsait velem. Mindenkit csak arra tudok biztatni, ha filmet készít, legyen ez bármilyen műfajú, nevezzen és hallgassa meg, más mit gondol arról, amit készített. Nekem ez volt a szemle leghasznosabb része, persze amellett, hogy nagydíjasnak lenni is nagy büszkeség – tette hozzá az elsőéves kommunikáció mesterszakos hallgató.