A mintegy 14 milliárd forintos összköltségvetésű országos program keretében Szegeden is fejlesztik a gyermek baleseti- és sürgősségi ellátást. Az infrastruktúra fejlesztést, műszerbeszerzést is magában foglaló beruházás 2018 második felében kezdődhet el és várhatóan 2020 második felére fejeződik be.
Dr. Bereczki Csaba, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika vezetője az EFOP-2.2.1.-VEKOP-16-2016-0001 számú „Gyermek sürgősségi, baleseti ellátás fejlesztése” című projekt szegedi terveit bemutató sajtótájékoztatón elmondta, a program eredményeként néhány év múlva – Svájc és Nagy-Britannia után – Európában harmadikként Magyarországon sürgősségi és traumatológiai specialisták látják majd el a balesetet szenvedő gyermekeket. A projekt célja, hogy a trauma keletkezésének helyéről a gyerekek 90 percen belül arra a helyre kerüljenek, ahol a végleges ellátást megkaphatják.
A tervek szerint a gyermekklinika déli szárnyban - ahol jelenleg a gyermeksebészet, a koraszülött osztály és az általános gyermekosztály működik - az alagsorban egykapus sürgősségi osztályt alakítanak ki, és itt kap helyet majd a radiológia. Az első szinten három műtőt építenek és itt működik majd a megújuló sebészet, a következő szintre kerül a gyermek intenzív osztály, legfelülre pedig az általános mátrixosztály.
Az északi szárny tetején a nagy számú páciens elkülönítésére is alkalmas havária osztályt hozzák létre. Az Európában bevett gyakorlatnak megfelelően 8-9 hónap múlva a koraszülött osztály átkerül a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika harmadik emeletére, ahol egy 18 ágyas részleget alakítanak ki, a gyermekklinikán csak a súlyosabb esetek ellátását végzik majd. Az első szinten a Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvánnyal szülők és gyermekek számára alakítanak ki egy közösségi teret, az alagsorban pedig a krónikus szakambulanciákat is felújítják.
Az épület steril klímarendszert kap, és új informatikai rendszert is bevezetnek, amely kiválthatja a papír alapú dokumentációt. A beruházás 2018 második felében kezdődhet el és várhatóan 2020 második felére fejeződik be, összköltsége mintegy 1,3-1,4 milliárd forint.
Az építészeti munkák és a műszerbeszerzés mellett a projekt része a betegutak egyszerűsítése és a szakorvos- és területhez kapcsolódó nővérképzés módszereinek kidolgozása. Tervezik azt is, hogy a régióban működő kórházak valós időben szakmai segítséget kaphassanak az egyetem munkatársaitól a balesetet szenvedett gyermekek ellátásához.
A fejlesztések az Európai Unió támogatásával az EFOP-2.2.1.-VEKOP-16-2016-0001 számú „Gyermek sürgősségi, baleseti ellátás fejlesztése” című projekt keretében valósulnak meg.
SZTEinfo