Esszéversenyen idéztek Mátyás Hunortól, az ÁJTK Master in International Relations szakos hallgatójától. Írását Pelle Anita, az egyetem egyetlen Jean Monnet címmel kitüntetett egyetemi docense iránymutatásával készítette el.
- A versenyen Jean Monnet professzorok tanítványai indulhattak, az eredményhirdetést a közelmúltban tartották - mondta Pelle Anita. Az SZTE egyetlen Jean Monnet címmel kitüntetett egyetemi docense az EU-tagállamok versenyképességével foglalkozik, a témában mentorálja hallgatóit is.
Mátyás Hunort a "Hallgatói esszéverseny az EU kül- és biztonságpolitikai globális stratégiájáról" című esszéversenyre készítette fel. A hallgató írásából, amelynek címe " Az Európai Unió mint Kelet és Nyugat közti moderátor" két mondatot is kiemeltek a versenyt összegző hírekben: "Az EU vállalhatná a moderátor szerepét Kelet és Nyugat között." "Az Európai Unió 2012-ben Nobel-békedíjat kapott. Az EU-nak a jövőben is meg kell felelnie ennek az elismerésnek."
- Fontosnak tartom, hogy Jean Monnet professzorként lehetőséget tudok biztosítani a hallgatóimnak, hogy adott témákban elmélyüljenek, azokon gondolkodjanak, saját véleményt megfogalmazzanak és nemzetközi normák szerint strukturáljanak. Örülök, hogy rajtam keresztül így ők is egy Európa iránt elkötelezett nemzetközi közösség tevékenységébe tudnak bekapcsolódni - mondta Pelle Anita, aki úgy gondolja, egyáltalán nem véletlen, hogy Hunortól pont ezt a két mondatot idézték, hiszen Magyarország, Szeged az EU "keleti vége". Ez a tény nekünk, itt élőknek olyan perspektívát ad, ami alapvetően különbözik a nyugatitól. Továbbá innen nézve a béke is mást jelent, hiszen a '90-es években a szomszédunkban még háború dúlt, a velünk határos Ukrajnában jelenleg is fegyveres konfliktus zajlik, és a különböző válságövezetekből is rajtunk keresztül vezet az egyik fő Európába irányuló menekülési útvonal.
SZTEinfo