A Francia Köztársaság Akadémiai Pálmarend lovagi fokozatával tüntette ki Kruzslicz Pétert, az SZTE nemzetközi igazgatóját, a Frankofón Egyetemi Központ adminisztrációs igazgatóját, az ÁJTK oktatóját Éric Fournier, Franciaország magyarországi nagykövete. A kitüntetést a francia nyelv és kultúra szolgálatáért adományozza a francia kormány.
Az Akadémiai Pálmarend lovagi fokozatával járó kitüntetést családias és barátságos hangulatú rendezvényen adta át Éric Fournier, Franciaország magyarországi nagykövete Szegeden.
- Ilyen fiatalon ritkán részesül az ember ennyire komoly megbecsülésben. Természetesen nemcsak a megbecsülés miatt dolgozom, hanem azért mert szeretem, amit csinálok. A kitüntetés eddigi munkám elismerése, egyfajta megerősítés, ám tovább kell folytatni a megkezdett munkát. Egy ilyen előkelő rend tagjaként számos lehetőség is megnyílik. Rengeteg tervünk van, szeretnénk a regionális európai kapcsolatainkat erősíteni és a közel-keleti országok felé nyitni. A francia nyelvnek köszönhetően nemcsak oktathatom az egészen eltérő kultúrával, önazonossággal érkező hallgatókat, de én is sokat tanulok tőlük – fogalmazott Kruzslicz Péter.
A francia nyelvért és kultúráért tett szolgálatokért- olvasható a kitüntetésen. A rangos elismerés adományozásában – ahogy azt Éric Fournier nagykövet is kiemelte – szerepet játszott az, hogy Kruzslicz Péter, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar oktatójaként számos tantárgyat oktat francia nyelven, rendszeresen vesz részt nemzetközi konferenciákon és aktív szerepet vállal francia nyelvű publikációk készítésében. Emellett jelentős az a szervező munka, amivel évek óta foglakozik az Állam- és Jogtudományi Karon, ahol a francia nyelvű képzések komoly fejlődésen mentek át az elmúlt 20 évben.
- Büszkén mondhatom el, hogy lassan 10 éve veszek részt a francia nyelvű képzések gondozásában és fejlesztésében az Állam-és Jogtudományi Karon, részese lehetek a Trócsányi László, Badó Attila és Martonyi János professzorok által elindított folyamatnak. Jelenleg több partneregyetemmel dolgozunk együtt. Nagyon büszkék vagyunk nemcsak arra, hogy a nemzetközi tanulmányok mesterképzésben a szegedi volt az első francia nyelvű akkreditáció Magyarországon, hanem arra is, hogy a külföldi partneregyetemekkel a közös képzések irányába tudtunk elmozdulni. 1977 óta partnerünk a Louveni Katolikus Egyetem, oktatói részt vesznek a szegedi oktató munkában és több közös kutatási projektben. Közös képzést indítunk az észak-franciaországi Lille-i Politikatudományi Intézettel, az alexandriai Senghor Egyetemmel és a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemmel. Kutatási oldalról pedig számos franciaországi egyetemmel állunk kapcsolatban. Legutóbb a párizsi Université Paris I (Panthéon-Sorbonne) Alkotmányjogi Kutatóintézetével dolgoztunk együtt nemzeti alkotmányos identitás témakörben – mondta az ÁJTK oktatója.
A Szegedi Tudományegyetemnek nagyon fontos a frankofónia, ezt nemzetközi igazgatóként is képviseli Kruzslicz Péter, a Frankofón Egyetemi Központ adminisztrációs igazgatója. A Központ az egyetemen működő francia nyelvű oktatást és kutatást segíti, erős bázist biztosítva a francia nyelvű felsőoktatási tevékenységekhez. – Az egyetemi francia nyelvűség összetett: nemcsak a francia nyelvű oktatást és kutatást jelenti, hanem egy erős hálózatot. Bár maga a nyelv nem annyira elterjedt, mégis egy nyitott, összetartó baráti kör alakult ki, akik könnyen megtalálják a közös hangot. Nemcsak a közös nyelv, hanem a közös érdeklődés, a közös kulturális értékek és az elhivatottság miatt is. Az egyetem rendkívül jó kapcsolatot ápol a francia nagykövetséggel és a francia állammal is – tette hozzá.
A Francia Köztársaság rangos elismerését a Szegedi Tudományegyetem több polgára is megkapta már. Magas rangú francia állami kitüntetésben részesült többek között Trócsányi László és Badó Attila, az Állam-és Jogtudományi Kar oktatói, Csernus Sándor és Szász Géza a Bölcsészettudományi Kar munkatársai és Pálfi György a Természettudományi és Informatikai Kar oktatója.
SZTEinfo- Gajzer Erzsébet
Fotó: Frankofón Egyetemi Központ