Az SZTE Angol Tanszék egyetemi adjunktusa, Péter Róbert főszerkesztésében jelent meg egy ötkötetes kritikai forrásgyűjtemény a 18. századi brit szabadkőművességről a Routledge kiadó gondozásában. Az angol nyelvű publikáció nemzetközi szinten az első kritikai, annotált forrásgyűjtemény, amelynek témája a (brit) szabadkőművesség.
Róbert Péter (fő- és kötetszerkesztő), Cécile Révauger (kötetszerkesztő). Jan A. M. Snoek (kötetszerkesztő), British Freemasonry, 1717-1813, 5 kötet. (New York: Routledge, 2016), 2606 oldal, 5967 szerkesztői jegyzet, 71 oldalas index (két oszlopban).
A New York-i / londoni Routledge kiadó öt tematikus kötetet magába foglaló gyűjteményt adott ki, melynek célja, hogy mindezidáig ismeretlen és ritka, nyomtatott és kézirati anyagok közlése, amelyek számos nézőpontból nyújthatnak betekintést a brit szabadkőművesség 1717 és 1813 közötti történetébe és kulturális sokszínűségébe. A források többsége (eredetileg titkosírással lejegyzett) rituálék, könyvek, temetkezési szertartások, énekek, prédikációk, beszédek, pamfletek, levelek, színházi epilógusok és prológusok, igazolványok, újságcikkek, valamint periodika- és magazincikkek. A kiadvány kifejezetten azokat a forrásokat is közli, amelyek eddig még nem jelentek meg, és digitális archívumokban sem érhetők el.
A gyűjtemény számos olyan forrást is tartalmaz, melyek adatait még az English Short Title Catalogue sem tartalmazza. A ritka dokumentumok tizenhat angol, skót, ír, holland és amerikai (szabadkőműves) könyvtár anyagából származnak. A londoni Szabadkőműves Múzeum és Könyvtár először adott engedélyt a legtitkosabbnak vélt, úgynevezett magas fokú rituálék kiadására. Utóbbi szövegeknek egy teljes kötetet szenteltek.
Ezen felül a gyűjtemény olyan szövegeket is tartalmaz, amelyeket a szabadkőműves történészek valószínűleg szándékosan hagytak figyelmen kívül publikációikban. Különös hangsúlyt fektettek a szerkesztők azokra a dokumentumokra, amelyek gyarapítják a brit és ír szabadkőművesek 18. századi társadalomban betöltött szerepével kapcsolatos jelenlegi tudást. Ezen dokumentumok elemzése remélhetőleg hozzájárul számos tudományos vitához és új perspektívát kínál tágabb történelmi, kulturális, társadalmi és vallási témák vizsgálatához
A gyűjteményről itt olvasható további információ, az általános bevezető és a kötetbevezetők letölthetők pedig ezen a linken tölthetők le.
A gyűjtemény többféle e-book formában is megvásárolható.
SZTEinfo