A helyi vállalkozások és az ELI - ebben a nagyon érdekes témában tartott előadást Dr. Imreh Szabolcs, Dr. Lukovics Miklós és Dr. Vas Zsófia a CIB ECOdemia előadássorozat záró akkordjaként az SZTE GTK aulájában. Az elsősorban vállalkozói célközönséget megcélzó előadássorozat negyedik állomásán először azon gazdasági környezetet tekintették át, amelyben az ELI működését el kell képzelni.
Szeged és vonzáskörzete Magyarország 5. legnépesebb városi térsége, amely mind a foglalkoztatottak, mind a munkanélküliek valamint a működő vállalkozások sűrűsége és az adóköteles jövedelem mértéke tekintetében felülmúlja az országos és megyei átlag értékeket. A térség felsőoktatásban és kutatás-fejlesztési kapacitás bővítésében betöltött szerepe országos jelentőségű, de a fejlett gyártói kapacitással rendelkező városi térségekhez képest kevésbé versenyképes.
A helyzetértékelésből kiderült, hogy nálunk nem várhatóak azon mechanizmusok, amelyek mentén a fejlett országok hasonló tudáskoncentrációi szinte automatikusan fejtik ki a helyi gazdaságra gyakorolt hatásukat. Ebben a gazdasági környezetben összehangolt stratégiai gondolkodásra, és tudatos gazdaság- és vállalkozásfejlesztési beavatkozásokra van szükség, melynek mikéntjére szintén kitértek az előadók.
Ezt követően az előadók bemutatták azt a koncentrikus körök mentén elképzelt logikát, amely a helyi vállalkozások és az ELI lehetséges kapcsolatait vázolja fel. Ez alapján egyértelműen prognosztizálható, a helyi vállalkozások technológiai szintjüktől és profiljuktól függetlenül haszonélvezői lehetnek az ELI jelenlétének. Az előadók igyekeztek eloszlatni azt a tévhitet, hogy az ELI csak a lézerfizikai vállalkozásoknak nyújt majd versenyképességi előnyöket a jövőben.
A CIB ECOdemia előadássorozat meghívója és részletes programja itt elérhető.
SZTEinfo