Hat hazai felsőoktatási intézmény - a Szegedi Tudományegyetem mellett, az Andrássy Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Corvinus Egyetem és a Közép- európai Egyetem - képviselői és 120 hallgatója körében vette át a Szegedi Tudományegyetem "Doctor Honoris Causa" kitüntető címét Angela Merkel, Németország szövetségi kancellárja. A nagyszabású rendezvényen megjelent Balog Zoltán emberi erőforrások miniszter és Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár is.
Három kar jelképe a dísztaláron
Az SZTE díszdoktori címét átadó ünnepségnek otthont adó Andrássy Egyetem rektora, a pályáját Szegeden kezdő Masát András mutatta be a német nyelvű felsőoktatási intézményt. Kiemelte: fiatal egyetemből európai felsőoktatási intézménnyé nőtték ki magukat, köszönhetően a németországi támogatásnak és a német magyar kapcsolatoknak.
Angela Merkel díszdoktori talárja a kitüntető címet kezdeményező három szegedi egyetemi kar jelképével díszített. Az aranysárga szín arra az Állam és Jogtudományi Karra utal, amely a politika tudományok neves művelőjeként is nagyra tartja a német szövetségi kancellár politikusi teljesítményét. A zöld szín az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar jelképe, kifejezi, hogy a fizika tudományok szegedi művelői elismeréssel adóznak a pályáját fizikus kutatóként kezdő Angela Merkel előtt. Az SZTE Bölcsészettudományi Kar királykék színe jelképezi, hogy a kar a germanisztika jeles színhelye és elismeri a német szövetségi kancellár német nyelv ápolásáért és a magyar német kapcsolatokért tett erőfeszítéseit. Az SZTE díszdoktorává fogadott Angela Merkel dísztalárját Karsai Krisztina, a Szegedi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese adta át a kitüntetettnek.
Laudáció az SZTE nevében
Német nyelven köszöntötte az SZTE új díszdoktorát Szabó Gábor akadémikus, a szegedi egyetem rektora. Kifejezte örömét, hogy e ceremónia sorra kerülhetett, mert erősíti a két ország és egyetemeik közötti kapcsolatokat. Az egyik legismertebb magyarországi és a világrangsorokban kiemelkedő helyezéseket elérő felsőoktatási intézményként mutatta be a szegedi egyetemet a rektor. Fontosnak tartotta megemlíteni a Szegeden épülő lézerközpontot, mert az további impulzusokat adhat a kutató munkához. Kiemelte: az SZTE társadalmi missziójának tarja, hogy nagy figyelmet szenteljen a fenntartható fejlődésnek. Megemlítette: hogy az egykori német környezetvédelmi miniszter, Merkel asszony is bizonyára figyelemre méltónak tartja, hogy az SZTE a zöld egyetemek világrangsorában a 19. helyezett, Európában a 11. Megemlítette, hogy Angela Merkel a világ egyik legbefolyásosabb és legelismertebb politikusa, akinek kiemelkedő a környezetvédelem érdekében kifejtett tevékenysége, illetve rendkívül sokat tett az oktatásért, különösen a felsőoktatásért, valamint a tudományos kutatások prioritásáért. Ezt követően Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora német nyelven ismertette a Szegedi Tudományegyetem Szenátusának 2013. évi februári határozatát és olvasta fel a német szövetségi kancellár eddigi pályájának főbb állomásait.
Angela Merkel 1978-ban szerzett fizikus diplomát a Lipcsei Egyetem fizika szakán és 1990-ig tudományos munkát végzett, nemzetközileg elismert szaktudományos folyóiratokban publikált. 1986-ban védte meg doktori értekezését magna cum laude minősítéssel a természettudományok területén. Politikai teljesítményének „idézési indexét” kifejezi, hogy a legnagyobb keresőportál Angela Merkel nevére 73 millió találatot jelez. 1989-ben kezdődő politikai karrierje számunkra, magyarok számára fontos évszámhoz kötődik, mert az akkori fordulat tette lehetővé a máig tartó fejlődést. Angela Merkel korunk problémáit nagy érzékenységgel kezeli- hangsúlyozta Szabó Gábor, aki meghívta a német szövetségi kancellárt Szegedre azt hangsúlyozva, hogy a díszdoktorok a szegedi egyetem szabályzata szerint megosztják tudásukat az SZTE polgáraival. A szegedi universitas jó munkát kívánt a német kancellárnak a Szegedi Tudományegyetem jelszavával: „Veritas, Virtus, Libertas”.
Szabó Gábor akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem rektora ünnepi beszédének teljes szövege, Angela Merkel, az SZTE díszdoktorának laudációja itt olvasható.
Az SZTE díszdoktor előadást tartott
Angela Merkel a szegedi egyetem díszdoktoraként díszdoktori talárjában tartotta meg előadását. Szent-Györgyi Albert, Bibó István és József Attila emlékére utalva tette világossá, hogy Európa milyen sokat köszönhet Magyarországnak és a szegedi egyetemnek. A történelmi párhuzamok – 1848 és Petőfi Sándor, 1956 és a Petőfi-kör – Angela Merkel számára is azt üzenik, hogy a magyarság sokat harcolt a függetlenségéért. Kiemelte: hogy 25 évvel ezelőtt is a magyarok az elsők között voltak, akik békés átmenettel, iránymutató döntésekkel tettek tanúbizonyságot szabadság utáni vágyukról. Megnyitották a határokat, amely elvezetett a német egységhez. Aktuális politikai kérdésekre is kitért előadásában Angela Merkel. Szót ejtett az Oroszország elleni szankciókról, az ukrán helyzetről, a terrorveszélyről és az antiszemitizmusról.
A mai fiatalok a jövő döntéshozói
A mai egyetemistákhoz, mint a jövő döntéshozóihoz fordult, díszdoktori talárját levetette és érdeklődve várta a magyar fiatalok kérdéseit a német szövetségi kancellár. „ Mikor döntött arról, hogy politikai pályára lép?”- hangzott az első kérdés. „Ilyen gyors politikai karrier csak forradalmi időkben lehetséges”- válaszolta, utalva ifjúsági majd környezetvédelmi posztjára és pártbeli tisztségeire. A német szövetségi kancellár hangsúlyozta:” békés forradalom nélkül nem lettem volna politikus”. „ Milyen tanácsokat adna a világ legbefolyásosabb asszony azoknak, a nőknek, akik politikusnak készülnek?”- hangzott az újabb kérdés. „Az első lépés az elméleti tudás mellé a politikai gyakorlat megszerzése. A nők is éppúgy emberek, mint a férfiak, hinniük kell önmagukban, nem szabad, hogy legyűrjék őket a kudarcok”- válaszolta.
Az energiapolitikáról, a déli áramlatról ugyanúgy kérdezték, mint az Unión belüli nemzeti politika esélyeiről illetve a közös valutáról. Olvasmány élményeire a fiatalok ugyanúgy kíváncsiak voltak, mint arra, hogyan kezeli a stresszt. Utóbbi kérdésre válaszolva elmondta: „fontos, hogy az ember örömét lelje a feladatában. A fáradtság ellenszere, az hogy eleget aludjunk. Ha lazítani akarok, jómagam szívesen főzök, vagy hallgatok komoly zenét”.
A közvetlen hangulatú beszélgetés végén Angela Merkel hangsúlyozta: üdvözli a szegedi egyetem hallgatóit és nem feledkezik meg a meghívásról, habár látogatásának pontos idejét még nem tudja. Angela Merkel a jelenlevők tapsától kísérve távozott az Andrássy Egyetemről a következő magyarországi programjára.
|
Az eseményen készült képek itt megtekinthetők. |
A rendezvényről további képek itt tekinthetők meg:
https://www.flickr.com/photos/kepszerkesztoseg/with/16428051245/
Sajtóközlemény Merkel kancellárasszony Andrássy Egyetemre (AUB) történő látogatásáról: sajtóközlemény
SZTEinfo- Ú.I, G.E.
Fotók: Ú.I
Élő közvetítés: az SZTE díszdoktorává avatják Angela Merkelt, Németország szövetségi kancellárja egyetemistákkal beszélget
Angela Merkel 2015. február 2-án veszi át az SZTE küldöttségétől a Doctor Honoris Causa kitüntető címet. Azt követően egyetemistákkal is beszélget Németország szövetségi kancellárja. E találkozóról élő közvetítéssel számol be az Andrássy Egyetem.
Az SZTE díszdoktorává avatás ceremóniája is része lesz Angela Merkel 2015. február 2-i magyarországi programjának. A jeles aktusnak a budapesti Andrássy Egyetem ad otthont. A ceremóniát követően egyetemistákkal – köztük az SZTE hallgatóival – találkozik Angela Merkel.
A német kancellár előadásáról és az azt követő magyarországi egyetemistákkal folytatott beszélgetéséről az Andrássy Egyetemen élő közvetítést kínál 2015.február 2.-án 15.15-től 17 óráig, melyet itt érhetnek el:
http://www.ustream.tv/channel/merkel-an-andrassy-uni (német nyelven)
http://www.ustream.tv/channel/merkel-andrassy-egyetem (magyar szinkron tolmácsolással)
A díszdoktorrá avatási ceremónián az SZTE 20 fős delegációval képviselteti magát. Az SZTE-küldöttség tagja a szegedi egyetem rektora: Szabó Gábor fizikus akadémikus, továbbá a rektorhelyettesek, a Doktori Tanács elnöke, a javaslatot megfogalmazó három kar dékánja és mai vezetője, továbbá a Tisza-parti universitas hét kiváló, a tudományban is jeleskedő hallgatója.
Beszámoltunk arról korábban is, hogy a Szegedi Tudományegyetem rektora az intézmény három kara – az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar, az Állam és Jogtudományi Kar és a Bölcsészettudományi Kar – kezdeményezésére 2013. február 4-én terjesztette a Szenátus elé a javaslatot Angela Merkel, Németország szövetségi kancellárja díszdoktori címével kapcsolatosan. Angela Merkel „az európai integráció megvalósításában végzett felelős és kiemelkedő gyakorló politikusi tevékenységéért, a német-magyar történelmi, művelődési, tudományos és gazdasági kapcsolatok előmozdításáért, a példaértékű környezetvédelmi és családvédelmi politika kialakításáért, a tudomány magas szintű műveléséért és támogatásáért, valamint a nemzetközi színvonalú oktatás – különösen pedig a felsőoktatás – kiemelt támogatásában végzett munkájáért” nyerte el az SZTE „Doctor Honoris Causa” kitüntető címet.
*
Angela Merkel, az SZTE új díszdoktora Budapesten, az Andrássy Egyetemen tartandó avató ünnepségén a Szegedi Tudományegyetemet képviselő delegáció tagjai: Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Karsai Krisztina oktatási rektorhelyettes, Kemény Lajos tudományos és innovációs rektorhelyettes, Martinek Tamás nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes. A javaslatot megfogalmazó három kar egykori dékánja és mai vezetője ugyancsak részt vesz az ünnepségen: az SZTE Állam és Jogtudományi Kar képviseletében Szabó Imre és Hajdú József, a Bölcsészettudományi Kar képviseletében Csernus Sándor és Szajbély Mihály, valamint a Természettudományi és Informatikai Kar képviseletében Hernádi Klára és Mucsi László. Az SZTE Doktori Tanácsának elnöke, Toldi József is tagja az SZTE küldöttségének, hasonlóképpen Bari Ferenc, az SZTE Általános Orvostudományi Kar, valamint Nagy Katalin, az SZTE Fogorvostudományi Kar dékánja is. A jeles eseményen az SZTE delegációjához csatlakozik Bernáth Árpád, az SZTE BTK Germán Filológiai Intézet Német irodalomtudományi tanszék professzora, valamint Trócsányi László igazságügyi miniszter, az SZTE ÁJTK professzora.
A rendezvényen a Szegedi Tudományegyetem hallgatóit képviseli: Gazdik Ágnes német nemzetiség- német tanárszakos hallgató, Amelie Staudacher német orvostanhallgató, Gules Christ Anna német nyelv és irodalom mesterszakos hallgató, Orha Viktor Réka német nyelvészet Phd hallgató, Dr. Szabóné Dr. Margit Ágota német jogi és szakfordító postgraduális képzésben résztvevő hallgató, Hómann Márta német szakos fordító-tolmács és Zölei- Szénási Dániel, aki informatika-fizika szakos hallgatóként végzett, de immár német orvostanhallgatóknak tanít fizikát.
SZTEinfo- ú.I.