Bezár

Hírarchívum

Napenergia-díjat nyert a Szegedi Tudományegyetem

Napenergia-díjat nyert a Szegedi Tudományegyetem

2015. december 07.
2 perc

Napenergia-díjat nyert a Szegedi Tudományegyetem. Európa és az ország egyik legzöldebb egyetemét ezzel az elismeréssel a napelemes rendszerek kialakításáért díjazta az európai szervezet.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Napenergia_dij_TIK_IMG_1762Mint ismeretes, az ország és Európa egyik legzöldebb egyeteme, az SZTE az elmúlt években számos olyan beruházást valósított meg, amely a környezetet kímélő energetikai megoldásokat célozta meg, továbbá környezetbarát módon tette gazdaságosabbá működését, minimalizálja üzemeltetési- és azon belül energiaköltségeit. A beruházással megvalósult a környezetet kevésbé terhelő, megújuló energia alapú energiatermelés elterjesztése, a megújuló energiaforrásokon alapuló villamos energia szerepének növelése, és ezen keresztül a széndioxid-kibocsátás csökkentése. Kiemelt célkitűzés a környezeti szempontok érvényesítése a gazdasági fejlődésben, a megújuló energiaforrások nagyobb arányú felhasználása, a társadalom és a környezet harmonikus viszonyának kialakítása.

 

Az EUROSOLAR Napenergia Díjjal ismerte el a Szegedi Tudományegyetemet a Széchenyi 2020, Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázat a Fotovoltaikus rendszerek kialakítása a Szegedi Tudományegyetemen elnevezésű projekt megvalósításáért. A díjat Gyarmati László, a József Attila Tanulmányi és Információs Központ igazgatója vette át. A TIK egyébként december 9-én ünnepli 11. születésnapját.

 

Napenergia_dij_SZTE_IMG_1674A fotovoltaikus – vagyis napelemes - rendszerek kialakításával az SZTE környezetbarát módon teszi gazdaságosabbá működését, minimalizálja üzemeltetési- és azon belül energiaköltségeit. Az említett uniós támogatású projekt során összesen 2040 darab napelemet telepítettek az intézmény épületeinek tetejére. Ezek összes energiatermelése évente a becslések szerint 626.513 kWh/év, ami 22,44 millió forint villamos energia megtakarítást jelent az egyetem részére. Járulékos előny, hogy a nagy felületű napelemek védik a napsugárzástól az épületeket, így nyáron jelentős hűtési energiacsökkenést is elérhető. A kiválasztott épületeknél a napelemek építészeti kivitelezhetőségét előzetesen statikailag mérték fel, hiszen a tetőknek a napelemek súlyán kívül a szél és hó terheléseket is el kell viselnie. A napelemtáblák – amelyek zöme déli tájolású - szolár tartószerkezetei 35 fokos dőlésszöget biztosítanak a lehető legjobb hatásfok elérése érdekében. A tetőkön a modulokat villámoktól védetten helyezik el, de ahol szükséges a villámvédelmi rendszert is kiegészítik. A kivitelezéssel kapcsolatban bővebb információ a projekt honlapján olvasható.

 

Az EUROSOLAR olyan, a megújuló energiák térhódításáért szakadatlan erőfeszítéseket folytató eszmei, etikai mozgalom, melynek végső célja egy új életminőségre épülő „naptársadalom”, vagyis a fenntartható társadalom életre segítése. Az EU-val szorosan együttműködő európai szervezettel összhangban a magyar tagozat megalapítása óta ítéli oda a Napenergia Díjat, ezzel járulva hozzá az EU által e téren előírt kritériumok teljesítéséhez és a klímavédelem nem elodázható követelményeinek teljesítéséhez. Ehhez nélkülözhetetlen a cselekvő állampolgárok hozzájárulásának motiválása.


SZTEinfo

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

  • *
    feb
    8
    SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)
    09:00 - 13:00
    SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)
    09:00 - 13:00

Kapcsolódó hírek