A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ integrált magkórház létrehozását célzó fejlesztése eredményeként a városi kórházi szolgáltatások egy tömbbe kerültek és megvalósult az egy helyen, egységes elvek alapján történő betegellátás. Így 1,3 millió beteg jobb körülmények között, hatékonyabban gyógyulhat Szegeden.
A régió legmodernebb klinikai komplexuma épült fel a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja „Infrastruktúra-fejlesztés a szegedi egészségpólusban” című, uniós projektjének és az Emberi Erőforrások Minisztériumának társfinanszírozásával. A projekt legnagyobb volumenű fejlesztése a meglévő 410 ágyas klinikai tömb mellett, azzal összekötve egy 265 ágyas és 21,5 ezer m2 alapterületű, ötszintes új klinikai épület felépítése. Az új és a régi épület együttese alkotja a magkórház tömbjét. A magkórház alapvető célja az akut ellátások döntő többségének közös működési struktúrába, egy épülettömbbe való telepítése.
Komplex egészségügyi infrastrukturális projekt
A 2010-ben megkezdett egészségügyi infrastrukturális projekt 4 elemet foglal magába: az új 265 ágyas klinikai épület megépítését, a kapcsolódó orvos-technológiai eszközbeszerzéseket, a meglévő 410 ágyas épület központi műtőjének, és sterilizáló részének korszerűsítését, az intenzív osztály bővítését, a 410 ágyas klinika komplett vízköddel oltó tűzvédelmi rendszerének kiépítését, valamint a művese állomás építését – tájékoztatott Tapasztó Sándor projektmenedzser. Hozzátette: a fejlesztések részeként modern csőposta hálózatot is kialakítottak. A gyors és hatékony betegellátás érdekében csőposta rendszerrel látták el a 265 ágyas klinika teljes területét, valamint a 410 ágyas klinika első emeletét, műtő és intenzív osztályát, a központi laborokat és gyógyszertárat.
Kiemelte: a projekt keretében kiemelkedő beszerzés volt a 14 darab panelműtő rendszer, melyek magukba foglalják a műtőasztalokat, műtőlámpákat, kamera és monitortartókat, sebészeti állványokat és szakágspecifikus műtőasztalokat is. Az épületekbe kerülő eszközök is a legkorszerűbb technológiát képviselik. A 4 milliárd forintos eszközbeszerzéssel igyekeztek az orvosi ellátás minden területét lefedni. Többek között 17 darab korszerű, nagyfrekvenciás sebészeti vágókészülék, ultrahangos vágók, ultrahang diagnosztikai berendezések kerültek a betegellátás szolgálatába. Emellett egy olyan modern elektrofiziológiai és hematológiai laboratóriumot építettek ki, mely lehetővé teszi, hogy a szívbetegeken olyan műtéteket is elvégezzenek, amelyhez nem kell feltárás – tette hozzá.
Elmondta: az épület tervezésénél a környezetbarát technológiák beépítésére is törekedtek. Az intézmény 85 százalékát zöldtetővel fedték, emellett napelem rendszer segíti a melegvizes hálózat működését. Jelentősek az épületben használt passzív megoldások is: külső lamellás árnyékoló rendszer, a déli udvar fölött ponyvaárnyékoló rendszer, az aula tér fölött üvegtető gondoskodik a környezetkímélő üzemeltetésről.
|
Létrejött az integrált magkórház - 14,5 milliárd forintos beruházás zárult Szegeden - GALÉRIA |
Központban a gyógyítás
- A szegedi régióban körülbelül 1,3 millió ember egészségügyi ellátása zajlik, ezért szó szerint a központban kell lennie azoknak az egészségügyi terveknek, amelyekhez az új 265 ágyas komplexum hozzásegíti Szegedet és a régiót – fogalmazott Facskó Andrea, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke. Ebben a komplex, modern, integrált egészségügyi ellátást biztosító rendszerben több szakterület együttes ellátást végez, műtéti részlegekkel, járó- és fekvőbeteg ellátással egybekapcsolva. A megújult épülettömb nemcsak a fizikai gyógyulást segíti, hanem a pszichés állapot javulását is. Kisebb kórtermekben, kevesebb ágyszámmal jobb légkörben jobban tudnak gyógyulni a betegek. Az új műszerekkel megvalósul a gyors diagnosztika, a gyors terápiás lehetőségek kialakítása és a beteg komfortérzetének növelése. A központban összetett, mozgásszervi, fizioterápiás, orvos szakmai, diagnosztikai, terápiás lehetőséget is megkapnak a betegek – mutatott rá. Kiemelte: az új komplexum nemcsak a betegellátásban és az egészségügyi szakdolgozók képzésében segíti az egyetemet, hanem ösztönzi a kutatómunkát és a fiatal, kezdő orvosok megtartását.
Európai szintű ellátás Szegeden
- Nagyon komoly projekt valósult meg, aminek hatásait Szeged város és környezetének lakossága saját bőrén fogja érezni. Ez az egészségügyi központ a következő években nemcsak megjelenésében, hanem szakmailag is európai szintű ellátást biztosít a rászorulóknak – fogalmazott a projektzáró rendezvényen Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora.
Mészáros János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi ellátórendszer működéséért felelős helyettes államtitkára azt hangsúlyozta: a magkórház kialakulása egy olyan komoly mérföldkő a magyar orvosképzés egyik zászlóshajójának életében, amire még hosszú ideig emlékezni lehet. Beszédében Madách Imre szavait idézte: „a gép forog, az alkotó pihen”. - Úgy gondolom, a gép majdnem készen van, az alkotó pedig innentől kezdve nem pihenhet. Az alkotás, a betegellátás most indul el – mondta. Hozzátette: az az infrastruktúra és eszközrendszer, ami rendelkezésre áll a megújult tömbben, 21. századi környezetben segíti az oktatást, a kutatást és szolgálja a szegedi és szeged környéki betegek ellátását.
- Minden új beruházás öröm egy város számára, a mostani klinika átadásával új korszak nyílik Szeged és térsége betegellátásában. Valódi 21. századi infrastruktúra létesült Szegeden – emelte ki Botka László, Szeged Megyei Jogú Város polgármestere. Ismertette: a város és az egyetem közötti együttműködés nem pusztán a korábbi szervezeti egységek integrációjában jelent meg. A város közel 1 milliárd forintos infrastruktúra fejlesztést is vállalt. Az önkormányzat építette ki a területhez szükséges közmű infrastruktúrát, az épülettömböt bevonták a tömegközlekedési hálózatba is. Az együttműködés, a közös munka nem ér véget, hiszen az integrációs szerződés keretében Szeged város önkormányzata minden évben saját forrásból 100 millió forintos támogatással hozzájárul a klinikai központ folyamatos fejlesztéséhez és bővítéséhez.
A projekt révén sikerült megteremteni a kiérdemelt színvonalas és modern körülményeket, betegek, orvosok és a szakdolgozók számára egyaránt.
A fejlesztés a TIOP-2.2.7-07/2F/2-2009-0008 számú, „Infrastruktúra-fejlesztés a szegedi egészségpólusban” című projekt keretében valósult meg.
SZTEinfo
Fotó: Bobkó Anna