Végéhez közeledik az SZTE és az SZBK közös TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0047 számú „Új, funkcionális anyagok által kiváltott biológiai és környezeti válaszok” című projektje, melynek előrehaladásáról, az eddig elért kutatási eredményekről számoltak be a projekt résztvevői.
A Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont összesen 492 millió 950 ezer forint támogatást nyert az „Új, funkcionális anyagok által kiváltott biológiai és környezeti válaszok” című, TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0047 számú projektre, melynek célja a nanostruktúrák komplex vizsgálata. A közös kutatási munka négy altémában – új funkcionális anyagok keletkezése, detektálás, modellezés, valamint biológiai és környezeti válaszok – folyik. A kutatásoknak számos kapcsolódási pontja van a gyógyszeripar, a biotechnológia, illetve környezet-technológia és anyagtudomány területével. A 20 kutatócsoportot foglalkoztató projekt célul tűzte ki egy olyan nanoméretű struktúrákból álló anyagkönyvtár létrehozását, amely tartalmazza az összes 100 nm alatti mérettartományba tartozó elemet és annak paramétereit – ismertette Kónya Zoltán, a program szakmai vezetője, az SZTE TTIK Kémiai Tanszékcsoport Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.
A 2014. május 15-i szakmai tanácskozáson a részt vevő kutatók beszámoltak a projektben elért eddigi eredményekről, melyeket a projekt támogatásával eddig 108 hazai és nemzetközi szakfolyóiratban, illetve önálló monográfiában közöltek.
A projekt főbb paramétereiről és a további feladatokról Gila Gyöngyi projektmenedzser tartott tájékoztatót. A végéhez közeledő közös munkában eddig 160 főt alkalmaztak, 29 kutatási célú eszközt szereztek be, 10 fő kutatásmenedzsment-, 20 fő kutatáshasznosítási képzésen vett részt. A projekt során – melyben 47 fiatal kutató és 28 magyar kiváló kutató közreműködött – eddig 3 K+F projekt megvalósítására kötöttek együttműködési megállapodást külső partnerekkel. Jelenleg folyamatban van egy K+F kontrolling tanulmány elkészítése, valamint a nanoméretű struktúrákból álló anyagkönyvtár létrehozása. A projekt hátralévő szakaszában tervezik tájékoztató kiadványok elkészítését, valamint egy sajtónyilvános nemzetközi konferencia és a projektzáró rendezvény megszervezése és lebonyolítása vár a menedzsmentre.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
SZTEinfo
fotók Varga Kristóf