A két Nobel-díjas biokémikus szegedi látogatásáról, a helyi kutatókkal és középiskolásokkal való találkozásáról nyilatkozott az SZTE Médiacentrumnak.
2014. május 26-án tartották Szegeden a III. Nobel-díjasok – Tehetséges Diákok Találkozóját a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány, a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontja szervezésében. Az esemény díszvendége két Nobel-díjas biokémikus volt Ada E. Yonath és Aaron Ciechanover személyében. Az SZTE Médiacentrum őket kérdezte.
– Nagy öröm számomra, hogy ismét Magyarországra látogathattam, harmadszor járok az országban, és másodszor itt, Szegeden – mondta Ada E. Yonath Nobel-díjas professzor, aki 2009-ben kapott kémiai Nobel-díjat a riboszóma-kutatás terén elért eredményeiért. – A mai napon nagyon okos, tehetséges és kiváló kutatókkal találkoztam az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontban, akik hozzám hasonlóan egy nagyon fontos klinikai kérdéssel, a baktériumok antibiotikum-rezisztenciájával foglalkoznak. Úgy gondolom, a jövőben ezen laboratóriumok munkatársai olyan kérdésekre is választ kaphatnak, amelyek eddig még nem ismeretesek a világ számára. Tartalmas eszmecserét folytattam velük, és bízom benne, hogy a jövőben együttműködés is kialakul közöttünk – válaszolta kérdésünkre. Hozzátette: az előző napon egy tizenegyedik osztályos diák kémia-munkafüzetét vette a kezébe, és lenyűgözte egyrészt, hogy milyen csodálatos a tankönyv, másrészt, hogy még mindig oktatják azokat az ismereteket, amiket annak idején ő is megtanult.
– Magyarország és Izrael nagyon erős kulturális kapcsolatot ápol, mely a tudomány területén is egyre komolyabb. Nagyon fontosnak tartom, hogy a nemzetek között hidak épüljenek mind kulturális, mind tudományos területen – mondta Aaron Ciechanover Nobel-díjas kutató, aki 2004-ben kapta meg az elismerést az ubiquitin-mediálta fehérjebomlás felfedezéséért. A kémikus második alkalommal jár Szegeden, először 2012 márciusában, a Szent-Györgyi Albert Nobel-díjának 75. évfordulója alkalmából rendezett konferencia vendégeként látogatott a Tisza-parti városba. – Nagyon jól érzetem magam a délelőtt folyamán, amikor két szegedi gimnáziumba látogattam. Csillogó szemű, kiváló és tudományra éhes diákokkal találkoztam, akik a reményt fejtik ki abban, hogy igenis van értelme ezeknek a találkozásoknak – mondta a tudós, aki a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium és az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium diákjaival találkozott. – A gimnáziumi látogatások alatt sok kérdést tettek fel nekem a fiatalok, az egyik legfontosabb az volt, hogy hogyan tud valaki sikeres lenni. Ha visszatekintek azokra a sikerekre, amiket már elértem, azt tudom mondani, hogy kemény munka, elhivatottság, jó tanárok, jó mentorok és persze némi szerencse szükséges ahhoz, hogy valaki sikeres legyen – összegezte az SZTE Médiacentrumnak a Nobel-díjas kutató.
Gajzer Erzsébet
fotó: Gémes Sándor
Korábban írtuk:
Harmadik alkalommal rendezték meg a Nobel-díjasok – Tehetséges Diákok Találkozóját
Szegedi gimnáziumokba látogatott a Nobel-díjas biokémikus