Az aszály problémáról, hatásáról és kutatási lehetőségeiről rendeztek tudományos tanácskozást 2014. május 26-án az SZTE TTIK Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékén, ahol egy különleges könyvbemutatóra is sor került.
Az aszálykutatás és a szárazságtűrő növények kapcsolata volt a fő témája annak a konferenciának, amelyet 2014. május 26-án tartottak az SZTE BTK épületének Jakucs-termében. Az „Aszálykutatás és környezeti monitoring vizsgálatok” címre keresztelt tudományos workshop a WAHASTRAT (Water shortage hazard and adaptive water management strategies) pályázat keretein belül valósult meg, amely a szerb–magyar határon átívelő közös projekt. A WAHASTRAT céljául tűzte ki számos feltételrendszert integráló vízgazdálkodási megoldások kidolgozását a fokozódó vízhiányprobléma mérséklésére. Ennek megvalósításában a régió legfontosabb kutatási központjai (SZTE, UNSPMF, UNFTN) és az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (ATI-VIZIG) szakemberei működnek együtt. A partnerek szoros kooperációja előrevetíti a kutatási célok sikeres megvalósítását és a gyakorlatban alkalmazható tervek megalapozását a határ menti térség alkalmazkodóképességének, fenntarthatóságának és versenyképességének javítására.
A konferencia során a Szegedi Tudományegyetem és az Újvidéki Egyetem szakemberei mellett Gabonakutató Nonprofit Kft., a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság szakértői tartottak előadásokat az aszálytűrő növények, az öntözés, a klímaváltozás és a környezeti monitoring témakörében.
Az előadásokon túl továbbá sor került a kétéves Meriexwa program tudományos kutatási eredményeinek összefoglalójaként született „Belvíz” című könyv bemutatójára is. A kötet a belvíz jelenség kialakulására vonatkozó alapvető kérdések megválaszolásán túl több megvalósított feladat összefoglaló tanulmányait tartalmazza három nyelven (angol, magyar, szerb).
SZTEinfo