Tűzoltás vagy újjáépítés? Az egészségügyi szakképzés aktualitásai – meddig lehet átmeneti helyzetről beszélni? – ezzel a címmel tartottak szakmai kerekasztal-beszélgetést az érintett szervezetek, intézmények a Szegedi Akadémiai Bizottság Székházban. Az eseményen a Szegedi Tudományegyetem szakemberei is részt vettek.
A Szegedi Akadémiai Bizottság Pályalélektani Munkabizottsága, az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Országos Szakképzési Központ, valamint a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ közös rendezvényén az egészségügyi képzés és a munkaerő témái köré szerveződtek a szakmai kerekasztal-beszélgetések.
A rendezvényt Prof. Dr. Széll Márta, a Szegedi Tudományegyetem stratégiai rektorhelyettese nyitotta meg, aki beszédében hangsúlyozta, hogy a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ munkatársai között is nagyon nagy arányban vannak, akik számára a mindennapi gyógyításban végzett feladatok jóval többet jelentenek egyszerű munkánál; hivatástudatuk példaértékű.
– A Szegedi Tudományegyetemen öt karon folyik az egészségtudományokhoz kapcsolható képzés, különböző szinteken, beleértve a duális képzést is. Kiemelten fontos, hogy a régió legmeghatározóbb egészségügyi központjaként hogyan tudunk megfelelni hármas missziónknak, a oktatásnak, a gyógyításnak és a kutatásnak. Biztos vagyok benne, hogy a jelenlévő szakértők meg tudják találni a megfelelő választ a mai esemény elnevezésében olvasható kérdésre is. Arról szeretném biztosítani önöket, hogy a tapasztalataikon alapuló álláspontjukat a Szegedi Tudományegyetem maximálisan támogatni fogja, minden rendelkezésére álló eszközzel – mondta Prof. Dr. Széll Márta.
Prof. Dr. Lengyel Csaba, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke beszédében kitért arra, hogy az egészségügy jövője a területen dolgozók utánpótlásán, a szakemberek képzésén és képzettségén, a dolgozók létszámán, motivációján és megbecsülésén, valamint az egészségügy mint ellátórendszer, szakma és hivatás megtartó erején múlik.
– A Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ egészségügyi szakképzésben betöltött szerepe igen összetett. Egyrészt munkaerőfelvevők vagyunk, várjuk, hogy minél több jól felkészült, fiatal munkaerő legyen a munkatársunk. Ugyanakkor a hagyományos klinikai gyakorlatok biztosításán túlmutató, duális képzést is folytatunk. Ezen túl intézményünk a közép- és felsőfokú képzések gyakorlótereként összehangolja a gyakorlati tematikákat. Az SZTE Klinikai Központja mélyen elkötelezett a szakképzés megújításában éppúgy, mint az egészségügyi ellátórendszer folyamatos fejlesztésében – hangsúlyozta Prof. Dr. Lengyel Csaba.
A megnyitó zárásaként külön köszöntötték az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola diákját, Pál Blankát, aki egy nemzetközi szakmai versenyen szerepelt kiválóan és Európa legjobb ápolója lett.
A rendezvény elsődleges célja az egészségügyi szakképzési rendszer átalakulásának tapasztalatairól és az egészségügyi ellátórendszer humánerőforrás-problémáiról történő egyeztetés volt. A SZAB Pályalélektani Munkabizottsága korábban is teret adott az egészségügyi pályaorientáció, a szakdolgozói attitűdvizsgálat és egyéb, az egészségügyet mint hivatást vizsgáló tudományos kutatások eredményeinek bemutatására. Jelenleg is támogatja az egészségügyi pályaválasztás indítékainak, befolyásoló tényezőinek feltárásában végzett vizsgálatokat.
A kerekasztal-beszélgetésben Dr. Gál Nikolett főosztályvezető asszony az Országos Kórházi Főigazgatóság Egészségügyi Képzési Főosztályát, Dr. Oláh András pedig a MESZK Országos Szakképzési Központot képviselte. A rendezvény egyik kezdeményezője és szervezője Horváth Levente Attila, a SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola igazgatója, valamint szakmai helyettese Kojnok Tünde volt.
Az eseményen a duális képzés felelőse és megvalósítója, az SZTE SZAKK Ápolásvezetési és Szakdolgozói Oktatási Igazgatóság vezetője, Balogh Dénes ápolási igazgató, és az Igazgatóság berkein belül működő Szakoktatói Szolgálat munkatársai is megosztották tapasztalataikat a résztvevőkkel.
A rendezvényen hazánk négy legnagyobb egyetemének ápolási vezetői, valamint megyei és városi oktató kórházak ápolás vezetői is elmondták tapasztalataikat. A SZAB Pályalélektani Munkabizottsága eseményére felsőoktatási és szakképző iskolák munkatársai és igazgatói is eljöttek, Dr. Nagy-Grócz Gábor személyében pedig az SZTE ETSZK oktatási dékánhelyettese is a kerekasztal résztvevői között volt.
A szakmai kerekasztal résztvevői, jól reprezentálták és képviselték azokat a szervezeteket és intézményeket, amelyek érintettek a jelenlegi egészségügyi szakképzési tevékenységek irányításában, szervezésében, és megvalósításába. Az esemény jelentőségét az adja, hogy az érintett intézmények és szervezetek tapasztalatai alapján lehet új és hatékonyabb irányba terelni a szakképzést, illetve megoldásokat találni a humánerőforrás-problémákra.
Lévai Ferenc
Borítókép - több, mint száz szakember részvételével zajlott az egyeztetés, Fotó: Kovács-Jerney Ádám