Közel 300 millió forintos beruházás révén újult meg az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Kardiológiai Centrumának egyik szívkatéteres műtője, amely mostantól a legmodernebb technológiával segíti a szívkoszorúér-betegségek gyorsabb és hatékonyabb kezelését. Az új berendezés Közép-Kelet-Európában elsőként Szegeden állt munkába, lehetővé téve a világszínvonalú ellátást. A március 25-i ünnepélyes átadón részt vett Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja, Prof. Dr. Szili-Török Tamás, az SZTE SZAKK Kardiológiai Centrumának vezetője, Dr. Ruzsa Zoltán, az SZTE SZAKK Invazív Kardiológiai Részleg részlegvezető egyetemi docense, valamint Prof. Dr. Lengyel Csaba, az SZTE SZAKK elnöke.
Prof. Dr. Rovó László: „A Szegedi Tudományegyetem nemcsak országosan, hanem nemzetközileg is kiemelkedő szakmai munkát végez”
– Az elmúlt években az SZTE-n rutinszerűvé váltak a nagyszabású fejlesztések – nemcsak az egészségügy, hanem az egyetem más területein is –, amelyek kormányzati, uniós vagy egyre gyakrabban saját, egyetemi forrásból valósulnak meg – hangsúlyozta az ünnepélyes átadón Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora. Mint kifejtette, az egyetem négy alappillére – az oktatás, a kutatás, a betegellátás és a közösség szolgálata – ebben a projektben maradéktalanul megvalósul. „Amikor átvettem az egyetem vezetését, úgy gondoltam, hogy a Szegedi Tudományegyetem akkor tud lépést tartani a nemzetközi trendekkel, ha nyitottá válik a külvilág felé. Bármekkora is az egyetem múltja, a jövője azon múlik, hogy milyen szakemberek dolgoznak érte. Ezért is tartottam komoly sikernek, amikor hosszas egyeztetések után Prof. Dr. Szili-Török Tamással sikerült olyan megállapodást kötnünk, amelynek köszönhetően ezen a kiemelten fontos területen nemzetközi színvonalú ellátást tudunk biztosítani” – emelte ki a rektor.
Hozzátette, ha egy fejlesztési koncepció illeszkedik az egyetem négy alappilléréhez, és hozzájárul a modern betegellátás, valamint az egészségügyi intézmények fejlesztéséhez, az SZTE minden támogatást megad a megvalósításához. „A modellváltás lehetőséget biztosított arra, hogy az egyetem olyan plusz financiális forrásokra tegyen szert, amelyek révén ezek a projektek megvalósulhatnak – ugyanakkor ez kötelességünk is” – mondta. A rektor kiemelte, hogy ezt a szemléletet az egyetem más területein is szeretnék meghonosítani, különösen az egészségügyi intézmények fejlesztése terén, hogy azok világszínvonalon működhessenek. „A Szegedi Tudományegyetemen nemcsak országosan, hanem nemzetközileg is kiemelkedő szakmai munka folyik” – szögezte le Prof. Dr. Rovó László.

Prof. Dr. Rovó László. Fotó: Sahin-Tóth István
Prof. Dr. Szili-Török Tamás: „A célunk, hogy a kardiológiai ellátás újra vezető szerepet kapjon”
Prof. Dr. Szili-Török Tamás, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Kardiológiai Centrumának vezetője 2023 óta irányítja az intézményt. Ezt megelőzően két évtizeden át dolgozott Hollandiában, a rotterdami Erasmus Egyetemi Klinikán. „Számomra nagyon pozitív üzenet volt, hogy a felsővezetés támogatásáról biztosított, amikor a hazajövetelemet terveztem. Azt mondták, hogy ezen az egyetemen, aki akarja, és akinek megfelelő víziója van, az meg tudja valósítani a terveit. Ez meggyőzött arról, hogy – szegediként – érdemes hazatérnem, még egy ilyen hosszú idő után is” – emelte ki a professzor. Hangsúlyozta, hogy a most átadott, felújított műtő mérföldkő a Kardiológiai Centrum életében. „Ez az előrelépés nemcsak a munkakörülményeinket javítja, hanem lehetőséget teremt arra is, hogy a betegellátás színvonalát tovább emeljük. Kiemelten fontosnak tartom, hogy a folyamatos és magas szintű ellátás biztosításában is előrelépést érjünk el” – fogalmazott.
Szili-Török professzor elmondta, hogy közel két éve azon dolgoznak, hogy olyan közép- és hosszú távú stratégiát alakítsanak ki, amely révén a szegedi kardiológiai ellátás ismét vezető szerepet tölthet be – először a régióban, majd országos szinten, és végül akár Európában is. Az ünnepélyesen átadott, korszerűsített laboratóriumban a koszorúér-betegségek, a strukturális szívbetegségek és a perifériás érbetegségek kezelése zajlik. Ehhez nemcsak kiemelkedő szakértelemre, hanem a legmodernebb, megbízható technológiára is szükség van. „A szakértelem mindig is adott volt: Dr. Ruzsa Zoltán tanár úr vezetésével a csapat nemzetközi színvonalon végzi munkáját, méltó módon követve elődeik nyomdokait” – zárta gondolatait Szili-Török professzor.

Prof. Dr. Szili-Török Tamás. Fotó: Sahin-Tóth István
Dr. Ruzsa Zoltán: Az új gép kiemelkedő előrelépés a szív- és érrendszeri beavatkozásokban
Dr. Ruzsa Zoltán, az SZTE SZAKK Invazív Kardiológiai Részlegének részlegvezető egyetemi docense elmondta, hogy az új Allia IGS 5 PULSE gép több szempontból jelentős előrelépést képvisel a korábbi rendszerekhez képest. A készülék képes minden anatómiai terület vizsgálatára egyetlen gép segítségével. Hangsúlyozta, általa csapata az egyetlen kardiológiai team Magyarországon, amely képes kezelni strukturális intervenciókat, koronária beavatkozásokat, stroke beavatkozásokat és perifériás intervenciókat is.

Dr. Ruzsa Zoltán beszéde. Fotó: Sahin-Tóth István
Dr. Ruzsa Zoltán szerint a gép beszerzése valóban unikális a korábbi gépfejlesztésekhez képest, és számos újítást tartalmaz, amelyek növelik a vizsgálatok és kezelések hatékonyságát:
- Vadonatúj folyékonyfém csapágyazású röntgencső nagy hőkapacitással: különösen előnyös túlsúlyos betegek vizsgálata esetén (BMI 45+), mert biztosítja a stabil, magas minőségű képalkotást ilyen esetekben is.
- Személyre szabható kezelőfelület: jelenleg ez a világ legjobban testre szabható intervenciós rendszere, amely lehetővé teszi minden operátor egyéni beállításainak rögzítését és alkalmazását.
- Mesterséges intelligencia alapú képoptimalizálás (AutoRight Plus): az első AI-alapú képlánc, amely valós időben 7+1 röntgen paramétert optimalizál, így javítva a képminőséget és csökkentve a dózist.
- Fejlett 3D applikációk: speciális alkalmazásokat tartalmaz, például a 3DStent, a Digitális Toll, valamint a Valve ASSIST 2 TAVI tervező és vezérlő 3D Roadmap szoftvert.
A professzor szerint a gép nemcsak technológiai szempontból forradalmi, hanem a betegellátás szintjét is jelentősen emeli.
              |
Átadták az SZTE Kardiológiai Centrum felújított szívkatéteres műtőjét. Fotók: Sahin-Tóth István |
Fülöp Tímea
Borítóképen: felújított szívkatáteres műtő az SZTE Kardiológiai Centrumában. Fotó: Sahin-Tóth István