Meghökkentő találkozások és különös díjak kísérik 2021-ben az mRNS-terápiát felfedezéseivel megalapozó Karikó Katalint. A közel négy évtizedig visszhangtalanul, de keményen dolgozó kutatóra az utóbbi kilenc hónapban díjeső hull – a „köszönömtől” kezdve a díszdoktori címeken át a milliós pénzjutalommal is járó érmekig. Például 2021 szeptemberében öt rangos díj elnyeréséről kapott hírt, öt elismerést személyesen és kettőt virtuálisan vett át, s még nincs vége a hónapnak.
Grimaszolt és nevettetett az orvosból lett komikus, a „Másnaposok” sztárja, Ken Jeong az alma matere 2021. szeptember 26-i ünnepélyén. A díszdiplomássá avatott alumnus humorral vegyített szónoklatát a Duke Egyetem YouTube csatornáján elérhető videó nézői is élvezhetik.
A felvételből is kiderül: az 1838-ban alapított felsőoktatási intézmény életét is fölforgatta a Covid-19 pandémia közel húsz hónapja. A történtek ellensúlyozásaként a Duke Egyetem vezetői úgy gondolták, mai diákjaikat egyaránt inspirálja a „Másnaposokban” „Leslie Chow” alakját felöltő Ken Jeong és a világban manapság „az mRNS vakcinák anyjaként” titulált kutató, Karikó Katalin életútjának a megismerése.
A maszkviselést előíró, tömeget vonzó, mégis családias hangulatú ünnepségre elhívták a kitüntetettek hozzátartozóit is. A Duke Egyetem ceremóniáján együtt fotózkodhatott a sztártudóssá lett Karikó Katalin és férje, Francia Béla a filmcsillag Ken Jeong és felesége társaságában.
A Széchenyi- és a Semmelweis-díj, e két rangos magyar kormányzati kitüntetés neve is elhangzott a nagyhírű Duke Egyetem tanévnyitó ünnepélyén, Észak-Karolina állam Durham városában.
A világjárvány miatt 2020-ban elmaradt diplomaosztó ünnepségeket pótló ceremónián avatták díszdoktorrá az mRNS-alapú vakcinákat felfedezéseivel megalapozó Karikó Katalint és kutatótársát, Drew Weissmant. A mintegy 1750 diák és 5000 hozzátartozó állva tapsolva köszöntötte a dísztalárba öltöztetett tudósokat.
Az SZTE után a Duke díszdoktori címét is elnyert magyar kutató laudációjába azt is leírták, hogy „1982-ben szerzett doktori fokozatot biokémiából a Szegedi Tudományegyetemen”. Az mRNS-hez kapcsolódó 13 szabadalom társfeltalálójának eddigi közel félszáz elismerése közül megemlítették persze a Nobel-díjjal összemérhetőnek tartott, nagy médiakampánnyal bejelentett amerikai érmeit és kitüntetéseit is.
Visszhangtalan maradt viszont a sajtóban, hogy 2021. szeptember 23-án két díjjal gyarapodott Karikó Katalin kitüntetéseinek a listája, miközben bővült virtuális kapcsolathálója.
E napon megkapta az amerikai Bill Foege Globális Egészségügyi Díjat, ráadásul együtt a tekintélyes Anthony Fauci virológussal. Az orvossal, aki a Covid-19 koronavírus járvány idején a leköszönő és az új amerikai elnök egészségügyi főtanácsadójaként lett kulcsszereplő a pandémia elleni küzdelemben. A MAP egészségügyi szervezet s nemzetközi kitüntetését a Lasker-díjas William Foege orvosról nevezte el. Bill Foege ifjú korában Afrikábant dolgozott, s a himlő-járvány felszámolásában játszott központi szerepet. Foege e-mailben köszöntötte Karikó Katalint. Az online díjátadó különlegessége, hogy Fauci élőben bejelentkezett és egy órán át beszélgetett a kitüntetés névadójával és a legújabb kitüntetettekkel.
A Novo Nordisk Alapítvány, a civil szervezet se hírelte, hanem 2021. szeptember 23-án „csak” föltette a honlapjára a Karikó Katalint is érintő infót. Eszerint a Covid-19 mRNS vakcina engedélyezéséhez vezető felfedezéseikért Karikó Katalinnak és kutatótársainak – Drew Weissmannak, Uğur Şahinnak és Özlem Türeci Özlemnek – ítéli a Novo Nordisk-díjat. „Az, hogy velük együtt osztozunk a reflektorfényben, különlegessé teszi ezt a díjat. Sokéves közös tudományos erőfeszítésink eredményeképpen egy biztonságos és nagyon hatékony Covid-19 mRNS-vakcinát fejlesztettünk ki” – nyilatkozta a szegedi egyetemről indult kutató. A négy kitüntetettet 2022. április 1-jén, Koppenhágába várják díjátadóra.
Az Arany Lúd Díj virtuális ceremóniáját viszont már 2021. szeptember 22-én megtartották. Hét kutatót ismertek el, köztük Karikó Katalint és Drew Weissmant a 10. alkalommal átadott Golden Goose Awarddal. Az ötletgazda, Jim Cooper képviselő azt mondta, hogy „olyan szövetségi finanszírozású kutatókat díjazunk, akiknek a munkája furcsának vagy nevetségesnek tűnhet, de elképesztő felfedezéseket eredményezett”. Az amerikai Arany Lúd Díj ugyanis az ellenpontja az alapkutatásokat „pazarló szövetségi kiadásokként bíráló” amerikai elismeréseknek, mint amilyen például az Aranygyapjú-díj.
SZTEinfo – Újszászi Ilona
Fotók: K. K., internet
Karikó Katalinnal, a Szegedi Tudományegyetem díszdoktorával és alumnájával kapcsolatos további információk elérhetőek az SZTE hírportálján, illetve az SZTE Klebelsberg Könyvtár honlapján.
Karikó Katalin elismeréseiről írtuk:
Karikó Katalin és kutatótársa megkapja az „amerikai Nobel-díjnak” nevezett Lasker-díjat is
Személyesen vette át az amerikai Albany-díjat Karikó Katalin és két kutatótársa
Az mRNS-terápia „csodafegyverét” fejlesztő Karikó – Türeci – Şahin kutatói hármas díjai
A világ 100 legbefolyásosabb embere között Karikó Katalin, az SZTE alumnája
Karikó Katalint a legjobb japán magánegyetem a Keio Orvosi Tudományos Díjjal tünteti ki
Karikó Katalinnak és kutatótársának ítélték oda a „tudományos Oscar-díjat”
Karikó Katalin átvette a Reichstein-érmet, ezzel „a Nobel-díj tágas előszobájába lépett”
Karikó Katalin a Nobel-díj előszobájában: kutatótársával együtt elnyerte a Horwitz-díjat
Karikó Katalin a szíve szerint kinek adná a róla elnevezett új ösztöndíjat?
A rangos amerikai Rosenstiel-díjat is elnyerte Karikó Katalin
Az SZTE díszdoktori címet adományoz dr. Karikó Katalinnak, az egyetem öregdiákjának