Változatos előadásokkal, pályázatokkal várja az érdeklődőket 2021 első felében is az SZTE Konfuciusz Intézet. Az alkotni vágyók tanulhatnak kínai tájképfestészetet, vagy beküldhetik képeiket a „Kína - Most is közel” című fotópályázatra. Az írói vénával rendelkezők pedig egy tanulmánykötet létrehozásában is közreműködhetnek.
2021-ben is folytatódik a tájképfestészeti előadássorozat, a járványhelyzetre való tekintettel azonban most online formában. A tájképfestészet talán a legismertebb a kínai festészeti témák közül. A hagyományosan csak tussal alkotott, monokróm, nagy alakú képeken mindig van valahol egy az állandóságot jelképező hegy vagy kő/szikla és az állandó változást jelentő valamilyen víz (forrás, patak, vízesés, tó, folyó...) formája. Az összetett szimbólumokkal ábrázolt táj bonyolult vonalesztétikával mesél el történeteket, melyek rejtelmeibe Horváth Janisz képzőművész kalauzolja el az érdeklődőket.
A szükséges eszközöket az Intézet biztosítja. Az előadások időpontjai: január 13 és 27, február 10 és 24, március 10 és 24. Az előadások mindig 18:15-től 19:45-ig tartanak.
A tanfolyamra jelentkezni vagy a részletekről érdeklődni a Konfuciusz Intézetben, a konfuciusz@szte.hu e-mail címen lehet. További információ az SZTE Konfuciusz Intézet honlapján.
Kína – Most is közel címmel „fotóalbum” pályázatot hirdet a Magyar−Kínai Baráti Társaság (MKBT), a Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetsége, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézete, a Kínai Állami Turisztikai Hivatal Budapest, a Kossuth Kiadói Csoport−FLTRP Kínai Szerkesztőségi Irodája, a Tradeland Kft. és további partnerek támogatásával. A járványhelyzet miatt az utazások, közösségi élmények száma jelentősen lecsökkent és Kínát is csak „távolról” lehet szemlélni. Ezért a szervezők virtuális szellemi kalandozásra hívják pályázóikat, hogy közösen merüljenek el a hihetetlenül gazdag kínai kultúrában.
A pályázatra olyan fotósorozatokat, „fotóalbumokat” várnak − album- és képcímekkel, képleírásokkal együtt −, amelyekben a pályázó „elmeséli” egy-egy Kínával kapcsolatos élményét, azaz a fotókból és a hozzájuk kapcsolódó szövegekből kibontakozó történetek bemutatják Kínát, ahogy az a fejekben és a szívekben létezik. Olyan fényképeket várnak, melyek eddig láthatatlanul maradt kínai vagy kínai-magyar történetekről mesélnek.
A pályázatokat rangos szakmai zsűri bírálja el, a legjobb munkákat a partnerek és támogatók jóvoltából értékes díjakkal jutalmazzák, továbbá lehetőséget biztosítanak a nyertes pályázóknak, hogy ne csak képekben, hanem egy beszélgetés vagy előadás keretei között is megoszthassák Kínával kapcsolatos élményeiket.
A fotópályázatra a nevezési határidő január 25-én 12 óra. A pályázatokat a palyazat.mkbt@gmail.com címre kell küldeni. További információ az SZTE Konfuciusz Intézet honlapján.
A tájképfestészet és a fotópályázat mellett írók, szerkesztők jelentkezését is várják. Az Övezet és Út – Múlt, jelen, jövő címmel készít tanulmánykötetet a PEACH (Pázmány East Asia Club Hungary).
A kínai külpolitika és külgazdasági kapcsolatok mára központi elemévé vált Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative, BRI). A PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport a Magyar Nemzeti Bank támogatásával készíti el a tanulmánykötetet, melynek célja, hogy a BRI múltjának, jelenének és várható kilátásainak feltárásával elősegítse a kezdeményezés Eurázsiára és a világra gyakorolt hatásainak megismerését.
A szerzői jelentkezéseket 2021. január 28. éjfélig kell e-mailben elküldeni Szakáli Máténak a szakali.mate@btk.ppke.hu e-mail címre. A jelentkezésnek az alábbiakat kell tartalmaznia: – a jelentkező neve, a jelentkező titulusa és affiliációja. Az absztraktok leadási határideje is január 28-a. További információ az SZTE Konfuciusz Intézet honlapján.