Várandóssága alatt találta ki Németh Nóra, hogy szükség lenne egy kismamáknak szóló mobil applikációra. Ez a digitális kalauz segíti a kismamákat abban, hogy felkészüljenek a baba érkezésére. A PregHello applikációban minden tudnivaló megtalálható egy helyen, hiteles szakértői forrásból. Az ingyenesen letölthető mobil alkalmazás táplálkozással kapcsolatos cikkeit édesapja, dr. Németh Miklós állította össze, aki 1978-ban szerzett biológiai-kémia szakos diplomát az SZTE jogelődjén: a József Attila Tudományegyetemen.
Németh Nóra a várandóssága alatt szembesült először azzal, hogy milyen nehéz is egy kismamának beszerezni az összes fontos információt a babavárással kapcsolatban. A tudnivalókat úgy kellett ezer helyről összegyűjtenie, és nagyon sokszor elbizonytalanodott az ellentmondásos információk olvasásakor, mert nem tudhatta, hogy az olvasottak megbízható forrásból származnak-e.
- Ekkor döntöttem el, hogy ezen változtatni szeretnék. Az az ötletem támadt, hogy készíteni kellene egy minden kismama számára elérhető kalauzt, ami segíti őket a várandósság egész ideje alatt felkészülni a baba érkezésére – mondta Németh Nóra, a PregHello várandós mobil applikáció tulajdonosa. – Ez egy online kisokos, amiben minden fontos tudnivaló egy helyen megtalálható és a tartalmakat a témákhoz értő szakértők írják/lektorálják, így biztosítva a tartalmak hiteles forrását. Így született meg a PregHello ingyenesen letölthető várandós app.
Az alkalmazás tartalmának összeállításakor azokat a kérdésköröket vették alapvetően figyelembe, amelyek Nórát is érdekelték a várandóssága alatt, és ez a lista bővült - és bővül folyamatosan - az egészségügyi szakértők által ajánlott további témákkal. A fejlesztés során fontos volt, hogy az applikáció ne csak általános tudnivalókat tartalmazzon, hanem minél több, kifejezetten a magyarországi viszonyokat tükröző információt tegyen közzé, amelyek érthetően, egyszerűen, rendszerezetten vannak cikkekbe foglalva a PregHello appban. Ilyen országspecifikus téma például a várandósgondozás folyamata Magyarországon, a különböző egészségügyi dolgozók feladata a várandósság kapcsán, az elérhető vizsgálatok listája, az itthoni hivatalos teendők és állami támogatások.
- Az alkalmazás célja, hogy a kismamák a lehető legnyugodtabb körülmények között, gondtalanul, vagyis a megfelelő információk birtokában élvezni tudják ezt a csodás időszakot. Éppen ezért nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a leendő anyukáknak támpontként szolgáljunk életmód/táplálkozás területén is – folytatta Nóra.
A várandósság ideje alatt nagyon fontos az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, ám ezt olykor nehéz megvalósítani. Az ehhez a témakörhöz kapcsolódó cikkeket Németh Nóra édesapja írta. Dr. Németh 1978-ban végzett a József Attila Tudományegyetem biológiai-kémia szakán, ezt követően két évig gimnáziumban tanított, majd 40 évig volt a Szolnoki Főiskola oktatója: táplálkozástant valamint élelmiszerhigiéniai, élelmiszer-biztonsági ismereteket tanított. Főiskolai docensként ment nyugdíjba 2018-ban.
- Az alkalmazásban a változatos táplálkozás fontosságára és a megfelelő tápanyagok bevitelére hívjuk fel a figyelmet – mondta Németh Nóra -, valamint arra, hogy a szervezet bizonyos tápanyagokra való igénye megnő a várandósság során. Ezeket a szempontokat rendszerezi az alkalmazás és bontja le trimeszterenként.
- A fejlődő magzat tápanyagforrását az anyai szervezet biztosítja, épp ezért nem mindegy, hogyan táplálkozik a terhesség alatt a kismama. A várandós nő táplálkozása jelentősen befolyásolja saját egészségét, valamint magzata fejlődését is – tette hozzá Dr. Németh Miklós. - A helyes táplálkozás egyrészt csökkenti az anyai és magzati szövődmények, így például a terhességi cukorbetegség, méhen belüli növekedési elmaradás, spontán vetélés, szülés utáni depresszió kockázatát, másrészt pozitív hatást gyakorol az újszülött majdani életminőségére, egészségi állapotára is. A terhes nők energiaszükséglete átlagosan mintegy 15 százalékkal nagyobb a terhesség előtti állapothoz képest. Az energiaszükséglet növekedésével párhuzamosan növekszik a fehérjeszükséglet, kiemelkedően fontossá válik a többszörösen telítetlen, esszenciális zsírsavak fogyasztása, és számos vitaminból és ásványi anyagból többet igényel a kismama szervezete, ilyen például a kalcium, a vas, a jód, a cink, a folsav, az A-, a D-, és a B12-vitamin.
Fontos azt is tudni, hogy a kismama tápláltsági állapotától függően táplálék-kiegészítők fogyasztására is szükség lehet. Különösen igaz ez a folsavra - folátokra -, amiből a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége (például nyitott gerinchasadék) kialakulásának megelőzése céljából napi 400 µg kiegészítő szedése javasolt a fogamzást megelőzően legalább egy hónapig, és a fogamzást követően három hónapig. Nagyon fontos a vegyes, teljes értékű táplálkozás, amiben helyet kell, hogy kapjanak a zöldségfélék és gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonatermékek, a hüvelyesek és olajos magvak, a sovány húsok, a halak, a sovány tejtermékek és a tojás is.
A Mit ehetek? az applikáció nagyon fontos és praktikus része: ez egy ételeket tartalmazó lista, amelyben az app alkotói színkódokkal jelölik, hogy bátran, módjával vagy egyáltalán nem fogyasztható az adott étel a várandósság alatt. A kismamának csak be kell írnia a keresőbe a megkívánt étel nevét és az program kiírja, hogy azt a várandósság ideje alatt szabad-e fogyasztania vagy sem. Ezt nagyon szeretik a kismamák, sokan használják, mert gyors segítség lehet ételkészítés során vagy étteremben.
Az PregHello alkalmazásnak van egy Teendők menüpontja, amely több hasznos listát is tartalmaz arra vonatkozóan, hogy mit érdemes beszerezni illetve elintézni a baba érkezéséig. A kórházi táska lista azt is összegzi, hogy mit célszerű bepakolni az anyuka, az apuka és a baba számára a kórházba. Egy külön lista szól arról, hogy milyen hivatalos ügyeket kell elintézni, és milyen vizsgálatokon kell részt venni. Ennek a résznek az összeállításában védőnők és szoptatási tanácsadók segítettek az app készítőinek.
- Szeretnénk a közeljövőben oktatóvideókat is az alkalmazásban, amivel gyakorlati segítséget is nyújthatunk a várandós szülőknek, például a babaápolás, szoptatás, terhes torna témakörében – mondta Németh Nóra.
Néhány fontos táplálkozási tanács dr. Németh Miklóstól a kismamák számára
- Étkezzen változatosan, minél többféle élelmiszerből állítsa össze étrendjét.
- Rendszeresen naponta többször (ötször), egyszerre kis mennyiségeket fogyasszon. Fontos a mértékletesség a táplálkozásban. Téves nézet, hogy a kismamának kétszer annyit kell ennie, mint a terhesség előtt!
- Kevés sóval készítse el ételeit. Só helyett használjon friss vagy szárított fűszereket!
- Szomjunkat vízzel, ásványvízzel oltsuk!
- A fehérjeszükséglet fedezése érdekében halat, sovány húsokat (főként baromfihúst) és tejtermékeket fogyasszon. Kis mennyiségben a tojás is fontos táplálék.
- A halolaj hiányát az olajos magvak (lenmag, dió stb.) gyakoribb fogyasztásával lehet részben ellensúlyozni.
- Kerülje a kinintartalmú italokat (pl.: tonik, keserűcitrom), nagyobb mennyiségű kinin ugyanis egészségügyi problémát okozhat a magzatnál
SZTEinfo - Antal Éva Eső
Fotó: Németh Nóra