„Tagadják? Benne dolgozom. Március óta feszültségben élünk… félünk a vírustól, félünk attól, hogy hazavisszük…” reagál Buresch Györgyi, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ SBO ápolónője a maszk viselés ellen lázadókra. Hangsúlyozza: ezzel a kis kényelmetlenséggel az új fertőzések számát, és ezáltal az egészségügyi ellátó rendszerre nehezedő terheket is csökkenthetjük.
Minden nap drámai mértékben nő a beazonosított koronavírus fertőzöttek és az elhunytak száma Magyarországon (és szerte a világban), a hatásos gyógymódra és vakcinára várva a másfél méteres távolságtartás, a rendszeres kézfertőtlenítés mellett a helyes maszkhasználat jelenthet védelmet az egyéni és közösségi felelősségvállalás jegyében. Ez az óvatosságot megkövetelő helyzet azonban nem mindenki számára egyértelmű. A maszkhasználat elleni tiltakozókra, a maszkot nem megfelelően használók felelőtlenségére reagált egy drámai Facebook posztban Buresch Györgyi, a SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sürgősségi és Betegellátó Önálló Osztály (SBO) intenzív és sürgősségi szakápolója, akit sokan a már több alkalommal nagy sikerrel megrendezett szegedi újra élesztési rekordkísérletek főszervezőjeként ismerhetnek.
Kérdésünkre hangsúlyozta, ekkora kihívással és nehézséggel még nem nézett szembe az egészségügyi ellátó rendszer, és mivel minden nap benne él, pontosan tudja, hogy a maszkhasználatra vonatkozó szigorú intézkedések életeket menthetnek. Az FB-n így fogalmaz: „.. Tagadják? Benne dolgozom… március óta feszültségben élünk… Félünk a vírustól, félünk attól, hogy hazavisszük… Szkafander, FFP2+sebészi maszk+pajzs+2 pár gumikesztyű… az első fél órában érzed, ahogy a tested elkezd tiltakozni.. szakad a víz rólad, hiperventillálsz… elmúlik szép lassan… közben úgy érzed halláskárosult lettél….„búrában van a fejed”… bepárásodik a szemüveged, a pajzsod.. igyekszel jól dolgozni, még inkább figyelsz… hiszen korlátozva vagy. Ebben vagy 4 órát! Ez a 4 óra olyan mintha kitennének a sivatagba víz nélkül… Kivetkőzés után kb. 1 litert iszol meg egy húzóra… Jön a kivetkőzés… félsz, meg ne fertőződjön a ruhád….. minden mozdulatodra figyelsz, minden levetett védőeszközre figyelsz, hiszen egyszer rontod el.. és jöhet a baj… Minden megváltozott minden! A covidos betegek újraélesztése… ellátás…. Aki nem veszi komolyan a maszkhasználatot, nem tudja, hogy mit beszél!!! …. „
Majd pár szóban az egész világot megrázó döbbenetes filmre utal, amelyben a Sky News stábja az olaszországi járvány gócpontjának számító Lombardia tartományban található Bergamo legnagyobb és egyik legjobban felszerelt kórházában a tömegesen lélegeztetésre szoruló betegeket mutatja. Mint írja, nem szeretné, hogy itt is ehhez hasonló jelenetek játszódjanak le. A FB poszt így folytatódik: „.. Én ápolók, segítek és mentek, mert ez a dolgom, a munkám! Tessék komolyan venni! Ez nem egy nátha… hanem valami… amit még nem ismerünk… NINCS MÁS DOLGOD, CSAK VÉDEKEZNI!”
– Figyeljünk magunkra és egymásra, ez a legfontosabb! – hangsúlyozza Buresch Györgyi, aki 27 éve dolgozik az egészségügy területén, végzettsége szerint pszichiátriai, kardiológiai, intenzíves és anteszteziológiai, valamint sürgősségi ápolóként, 9 éve a szegedi SBO csapatát erősíti. A maszkviselés káros hatásaira hivatkozókra úgy reagál, hogy mivel az egészségügyi dolgozók évtizedek óta kötelezően viselik a maszkot, bizonyítottan nem lehet káros hatású. - Ez képtelenség. Ha valaki a maszkot helyesen, az orrot és szájat egyaránt eltakarva használja, megvédi magát és a környezetét a levegő útján is terjedő koronavírustól. Ezzel tudjuk növelni a biztonságot. Gondoljuk át, ezzel a kis kényelmetlenséggel az új fertőzések számát, és ezáltal az egészségügyi ellátó rendszerre nehezedő terheket is csökkenthetjük. Ez pedig mindannyiunk közös érdeke – hívja fel a figyelmet az ápolónő.
SZTEinfo - Lévay Gizella
Fotó: Bobkó Anna