Szakmai trendek és célok a hazai szülészeti és nőgyógyászati klinikákon. E témát járták körbe a házigazda SZTE kezdeményezésére a 61. Consilium Trimestre tudományos rendezvény résztvevői.
Öt magyarországi szülészeti és nőgyógyászati klinika, öt egyetemi tanszék vezetői és munkatársai egyetlen tanteremben. Ez volt az alapötlet, amely alapján Dr. Németh Gábor, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika vezetője megszervezte a 61. Consilium Trimestre tudományos programot. A 2016. szeptember 16-i rendezvényen a házigazda SZTE SZAKK szakklinikája épületében bemutatkozott az öt magyarországi egészségügyi intézmény. A rendezvényen megjelent – többek között – a vendéglátó klinika két korábbi igazgatója: Dr. Kovács László professzor és Dr. Pál Attila professzor, illetve az SZTE díszdoktora címet is elnyert Dr. Kaáli Nagy Géza professzor.
A szakklinika osztálystruktúrájából kiindulva vázolta a szakmai trendeket és célokat a szülészeti-nőgyógyászati ellátásban Prof. Dr. Bódis József. A Pécsi Tudományegyetem rektori feladatai mellett az ottani Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikai vezetését is ellátó professzor három területre fókuszált szegedi előadásában: a szülészet kihívásaira, a nőgyógyászati műtétek új irányzataira és a meddőség diagnosztikai kezelésére.
Miként csökkenthető a koraszülések magyarországi 9 százalékos aránya? E kérdésre is keresik a választ a PTE szakklinikáján. Megtudtuk: a meddőség okait kutatva, etikai alapon, az embrióval kapcsolatos manipuláció helyett a magzatot körülvevő tápoldatból vett mintát elemzik, illetve DNS-vizsgálatokat végeznek. A PTE-klinikát jellemző pályázati források felhasználásáról is képet adott Bódis professzor.
A budapesti I. és II. számú nőgyógyászati klinika szakmai irányai mellett, a Debreceni Egyetem portfóliója is terítékre került. A 61. Consilium Trimestre zárásaként Dr. Németh Gábor a szegedi szakmai közösség céljaként jelölte meg – töbek között – a műtéti repertoár bővítését, a laparoszkópos beavatkozások bevetését a jelenleginél szélesebb körben, illetve az onkológiai betegellátás sprektumának a kiterjesztését. Mindezt az Abraham Lincolntól kölcsönzött mottó jegyében: „Lassan haladok, de sosem hátrafelé”.
SZTEinfo – Ú. I.