Mindenki Csaba testvérével Marton Árpád beszélgetett hitről, nagylelkűségről, gyerekekről és a legújabb könyvéről.
2015. június 5., 15 óra, Dugonics téri színpad:
Böjte Csaba az az ember, akit hallgatva elhisszük, tényleg nem kell annyit pánikolni. Ilyen jó dolgunk még sose volt, csak körül kell néznünk, megszámolni, hány pár cipőnk van, és megnyugtatni a gyerekeinket, hátha nem szaladnak el a messzibe.
Ül egy ember ferences csuhában, ölében nagy kosár tele hittel, és mikor elkezd beszélni, két kézzel szórja nekünk kincseit. Még a hosszú élet titkát is tudja, hiszen a gyerek az orvosság, használat előtt felrázni, magasba dobni, akkor kacag, beléd csimpaszkodik, a plusz tíz év garantált. Eddig még nem jöttek vissza reklamálni.
Az írásaiból árad az egyszerű, derűs kedély, a hit, miszerint az, aki vezeti ezt a bárkát, csak tudja, mit csinál, nem futtatja zátonyra. Ami gödörbe esünk, csak azért van, mert ástunk magunknak egyet. Letértünk arról az útról, amelyen jó haladni. A könyv címe is azt sugallja, hogy nemcsak a növények, az emberek is a fény felé szeretnek fordulni. Mennyivel jobb érzés jót cselekedni, mint rosszat, nem? A gyerekeknek is ezt kell megmutatni, „ki kell belőlük szeretni a jót”.
Csaba testvér gyermekeinek száma 5000-re rúg, több mint 80 gyermekotthont hozott létre. Ha megkérdezik, miért imádkozik: konkurenciáért! Ő lenne a legboldogabb, ha minél többen követnék a példáját. Nem kell nagyban gondolkozni, mindenki ott vegye észre a pártfogásra szorulót, ahol él. Az árva gyerek nem probléma, hanem megoldás: életet, lendületet hoz.
Magát úgy képzeli el, mint egy nagy fa, amelynek ágaira le lehet szállni, fészket rakhatnak rajta, de bármikor el lehet róla szállni. Ilyen szeretettel fordul a „gyerekeihez”: az otthon nem ketrec, a tanítás nem kényszer. A szabadság erőt ad az egészen fiataloknak, vissza is jöhetnek, ha akarnak – ami nem ritka eset.
Hogy miért hisz a gondolatai erejében? Mert a jóságra mindenki vágyik, a jó szót mindenki szomjazza, és ha egyet lép az ember, a Jóisten sokkal nagyobb lépést tesz felénk. Vegyünk példát a szívünkről: életünk során mennyi vért keringet, melyből juttat magának is, de sokszorosa az, amivel a többi szervet élteti.
SZTEinfo - Kép és szöveg: Szalai Anna
Az SZTE Hírportál információi a 86. Ünnepi Könyvhétről:
86. Ünnepi Könyvhét: Utcára vitt tudomány –Szent-Györgyi öröksége
86. Ünnepi Könyvhét: Az idő kereke
86. Ünnepi Könyvhét: „Én itt vagyok” - irodalmi megemlékezés Baka Istvánról
86. Ünnepi Könyvhét: Egy csodálatos utazás
86. Ünnepi Könyvhét: Merőleges viszonyok – El Kazovszkij művészete
86. Ünnepi Könyvhét: „Az SZTE utcára viszi a tudományt” – akadémikus, professzor a kutatásról
86. Ünnepi Könyvhét: Hivatalos megnyitó és SZTE-s programok
86. Ünnepi Könyvhét: Szegedi hadi diadal
86. Ünnepi Könyvhét: Ígéretes kiadványok
86. Ünnepi Könyvhét: Idegenfelfogás az első ezredforduló korában
86. Ünnepi Könyvhét: Kötetbe foglalt cikkgyűjtemény az innovációról
„Az SZTE utcára viszi a tudományt” az Ünnepi Könyvhét idején