Középiskolás diákok és tanárok részére rendezett megyei fizika tábort az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád Megyei Csoportja. A táborban a TTIK tanszékcsoportjainak oktatói is tartottak előadásokat.
Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat (ELFT) Csongrád Megyei Csoportja hagyományteremtő szándékkal első alkalommal rendezett megyei fizikatábort középiskolás diákok, tanárok és további érdeklődők számára Mártélyon, a Bodnár Bertalan Természet- és Környezetvédelmi Oktatóközpontban. A táborban a fizika és a társtudományok (matematika, informatika, csillagászat) különböző témaköreiben a Szegedi Tudományegyetemről és az ország egyéb neves intézményeiből érkező szakemberek tartottak előadásokat.
Meghívott előadók és témáik:
Galajda Péter (MTA SZBK): A gleccserektől a hajszálerekig, avagy mi a mikrofluidika és mire használhatjuk
Maróti Miklós (SZTE Bolyai Intézet): Spectrum Challenge (rádiós verseny az USA védelmi minisztériumának szervezésében, előadónk a harmadik helyezett csapat tagja!)
Erdélyi Miklós (SZTE OKT): Az optikai pointillizmus, avagy képalkotás molekuláris szinten (mikroszkópia az agykutatásban)
Szaszkó-Bogár Viktor (SZTE Elméleti Fizika Tanszék): Kvantumos útvesztők
Horváth Dezső (MTA WFK):
1. Kozmológia: a világ keletkezése - ősrobbanás és teremtés - Kivonat: A fizikai mai állása szerint a világunk egy robbanásban keletkezett. Hogyan alakult ki ez az elmélet, milyen bizonyítékai vannak és hogyan viszonyulnak hozzá a különböző vallási irányzatok teremtéselméletei?
2. Rejtélyes neutrínók: tömegük van, de honnan? - Kivonat: A neutrínóoszcilláció felfedezése bebizonyította, hogy a korábbi feltevések ellenére, a neutrínóknak mégis van tömegük. Ez azonban arra vall, hogy a részecskefizikában, rendkívül sikeres elmélete ellenére, még fehér foltok vannak. Rengeteg kísérlet vizsgálja ezt a kérdéskört.
Varga Dezső (ELTE, MTA WFK):
1. Részecskefizika
2. Detektorok
Oláh Éva (Mechatronikai SzKI, Bp.): Bevezető a „Bevezetés a részecskefizikába” előadásokhoz
Medvegy Tibor (Pannon Egyetem Mérnöki Kar): Intelligens folyadékok és alkalmazásaik
Juhász András (ELTE): Mindennapok fizikája - A foci-vb margójára
Nyerges Gyula (Planetárium, Bp.):
1. Miről mesél a színkép? (Mi tudható meg egy csillag színképéből?)
2. Egyedül vagyunk? (Élet az Univerzumban)
Szalai Tamás (SZTE OKT):
1. Csillagászat napjainkban
2. Eesti szabadtéri távcsövezés
Horváth Gábor (ELTE): Zebrák és bögölyök, avagy a zebracsíkok újonnan fölismert előnye
Egri Ádám (ELTE doktorandusz): Napsütötte vízcseppes levelek állítólagos beégésének biooptikája és kísérleti vizsgálata
Láda Bence (BGRG 12.o): Kondenzátormánia! (a SZTE Kísérleti Fizika Tanszék pályázatának első díjasa)
Makay Géza (SZTE): Kalapok, kódolás, adatátvitel
Vígh Viktor (SZTE Bolyai Intézet): Mitől jó egy ördöglakat?
A tábor résztvevőinek szerveztek Izgő-mozgó informatika címmel bemutatókat a robotika, méréstechnika és ipari szabályozások területéről, ezeket Kincses Zoltán és Vadai Gergely (SZTE Műszaki informatika Tanszék) tartották, Vígh Viktor (SZTE Bolyai Intézet) pedig az ördöglakatokat ismertettem meg az érdeklődőkkel. A táborozók ellátogattak a Bethlen Gimnázium 150 éves fizika szertárába Berecz János tanár vezetésével, és részt vehettek egy kenutúrán a Holt-Tiszán.
A tábor szponzora volt a Hód-Mezőgazda Zrt., az ország egyetlen Kármán-díjas mezőgazdasági cége, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád Megyei csoportja és a Magyar Biofizikai Társaság.
SZTEinfo