Bezár

Hírarchívum

SGroup éves közgyűlés 2022

SZTE-küldöttség utazik az SGroup nemzetközi egyetemi hálózat közgyűlésére

SZTE-küldöttség utazik az SGroup nemzetközi egyetemi hálózat közgyűlésére

2022. október 24.
4 perc

A Szegedi Tudományegyetem küldöttsége részvételével rendezik meg az SGroup - Universities in Europe nemzetközi egyetemi hálózat idei közgyűlését október 25. és 27. között. A találkozón Prof. Dr. Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes, valamint Dr. Bene Tamás nemzetközi és közkapcsolati igazgató képviseli az egyetemet a portugáliai Minho Egyetemen Guimarãesben.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Szegedi Tudományegyetem 2020 decemberében első magyarországi egyetemként csatlakozott az SGroup hálózathoz, amelynek 23 európai és 6 Európán kívüli országból 48 egyetem tagja – közülük 28-an az SZTE partnerintézményei. Az SGroupnak nagy szerepe lehet abban, hogy a Szegedi Tudományegyetem ezeket a meglévő együttműködéseket bővítse, illetve, hogy az Erasmus + programot több hallgató számára lehetővé tegye.

Az SGroup nemzetközi egyetemi hálózat rendszeresen tart konferenciákat időszerű témákban; ezek egyike lesz az október 26-án rendezett, SGroup Think Tank Academy elnevezésű kutatási fórum, amelynek témája idén az egyetemek regionális jellegű társadalmi innovációja. A „social innovation” néven ismert nemzetközi tematika fókuszában rendszerint a közösségfejlesztés, a sürgető társadalmi problémák felszámolása, az oktatás fejlesztése áll.

A guimarãesi Minho Egyetemen tartott konferencia, amelyen Prof. Dr. Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes is részt vesz, a „Társadalmi innováció az egyetemen és azon túl” címet kapta. Itt a felsőoktatási intézmények társadalmi innovációs szerepéről, valamint a hallgatóknak az innovációt előre vivő szerepéről lesz szó. Ehhez kapcsolódik, hogy a Szegedi Tudományegyetemen az Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) Harmadik Missziós Fejlesztések Klaszterében önálló kompetenciaközpont alakult a társadalmi felelősségvállalás olyan területeire, mint a hátrányos helyzetű fiatalok felzárkóztatása vagy a családkutatással kapcsolatos témák.

Az SGroup egyetemi hálózat projektjein keresztül a nemzetköziesítési stratégiákat, a tudományos együttműködés és mobilitás elősegítését, valamint a tudástranszfert tartja működése lényegének. A Szegedi Tudományegyetem képviselői már eddig is részt vettek az SGroup webináriumain, az SGroupban részt vevő 28 partnerintézmény közül pedig az Erasmus program keretében 16 egyetemmel valósult meg mobilitás az elmúlt 3 évben. A programban 77 hallgató érkezett, valamint 45 hallgató és 48 oktató utazott Szeged és a társintézmények között. Ez a 170-es mobilitási létszám az SGroup által inspirált együttműködések következtében tovább fog növekedni.

Az SGroup partnerintézmények közül a legtöbb hallgató a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemről, az Universidade do Porto, az Università degli Studi di Roma 'La Sapienza' egyetemről, az Université de Lille és az Université de Rouen egyetemekről, az Universidad Politechnica de Valencia és az Universidad de León intézményéből érkezett. A hallgatói kiutazások terén az Universidade do Porto, az Università degli Studi di Roma 'La Sapienza' és az Eindhoven University of Technology intézménye vezet. Képzési területek szerint a hallgatók az általános orvosi, a gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás, francia nyelvű nemzetközi tanulmányok és az alkalmazott matematikusi Erasmus + képzéseket választották legtöbben. A kiutazó oktatók döntően a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen folytatták programjukat.

Az SGroup egyik jelenleg is futó legfontosabb projektje az „Erasmus mindenkinek” elnevezésű projekt, amelynek célja, hogy kezelje a felsőoktatási hallgatók Erasmus mobilitási csereprogramokban való alacsony részvételi arányát. A program olyan gazdaságilag életképesebb ösztöndíjrendszert javasol, amely lehetővé teszi bármely felsőoktatási hallgató számára, hogy tanulmányai egy részét külföldön töltse a 33 programország bármelyikében.

Az SGroup hálózatra a projektalapú, konkrét célkitűzéseket megvalósító munka jellemző. Legutóbbi projektjeik között az Erasmus Without Paper című, Európai Bizottság által társfinanszírozott projekt, az Erasmus adminisztráció digitalizációját, például az Erasmus hallgatói kártyák digitális rendszerekkel összehangolását tűzte ki.

A hálózat egyik folyamatos célkitűzése az egyetemi terület nemzetköziesítése, vagyis a részvétel a SUCTI (Systemic University Change Towards Internationalization) projektben. Ez arra szolgál, hogy az egyetemek oktatói és adminisztratív dolgozói révén a kisebb európai egyetemek együttműködése rutinszerűvé váljon, és ezzel az egyetemi szövetségek a kutatás és innováció terén felvehessék a versenyt nagyobb tengerentúli vetélytársaikkal.

Az SGroup újonnan indított átfogó nemzetköziesítési programja (Inclusive Comprehensive Internationalisation) pedig azon dolgozik, hogy javítsa a nemzetközi tanulási tapasztalatok minőségét az Erasmus + programon belül.

A szervezetnek külön célkitűzése a társadalmi felelősségvállalás az International Higher Education for Society (IHES) három éves KA2 Erasmus+ projektben, amelynek célja, hogy a tagintézmények tapasztalatokat és gyakorlatokat osszanak meg ezen a téren.

Különlegesség, hogy az SGroup egyetemi hálózathoz más földrészek egyetemei is kapcsolódtak, mint a kínai Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetem, az ausztrál La Trobe Egyetem, az Egyesült Államok-beli Ohio Állami Egyetem, a dél-afrikai Stellenbosch Egyetem vagy a kolumbiai Los Andes Egyetem.

SZTE-Info
Fotó: SGroup - Universities in Europe
Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek