Elindult az SZTE Alma Mater Alumni Mentorprogramjának 23. ciklusa. A nyitórendezvény a JATE Klub Kávézójában zajlott, ahol leendő mentorok, mentoráltak és a program iránt érdeklődők informálódhattak, és vettek részt a többszörös Alma Mater-díjas Belák Henriett által vezetett interaktív ismerkedős feladatban.
– 2013. őszén kezdtünk el gondolkodni azon, hogy létrehozzunk egy programot, amilyenre nekünk is szükségünk lett volna egyetemista éveink alatt – kezdte köszöntőjét az Alma Mater Alumni Mentorprogram 23. ciklusának nyitórendezvényén Prof. Dr. Görög Márta, alumni ügyekért felelős rektori megbízott.
Elmondta, hogy mindig úgy fejleszt szolgáltatásokat, hogy visszanyúl egyetemista éveihez, és amit akkor hiányolt, azt igyekszik létrehozni a jelenlegi hallgatói célcsoport igényeihez igazítva.
Az Alumni Mentorprogram keretein belül a Szegedi Tudományegyetemen vagy annak jogelőd intézményeiben már végzett szakemberek segítik a jelenlegi SZTE-s hallgatókat útjuk megtalálásában vagy céljaik elérésében. Az alumni ügyekért felelős rektori megbízott elmondta, szerinte ez a program közvetíti legerősebben az egyetemet mint értéket: hiszen a mentorok az SZTE-n vérteződtek fel olyan tudással, mellyel sikeres munkaerőpiaci szereplők lettek, ráadásul azt a pozitív értékrendet is elsajátították, mely a társadalmi felelősségvállalásra ösztönzi őket. A hallgatók eljuthatnak arra a pontra, amikor kérdések merülnek fel bennük céljaikkal kapcsolatban: „Jó-e az irány, amiben gondolkodom? Az akarok-e lenni, amit kitaláltam, és ami miatt az egyetemre jöttem?” – Ezek változó tényezők, ahogy változunk mi magunk is – hangsúlyozta Dr. Görög Márta, és hozzátette, a legtöbbet attól tanulhatunk, aki ugyanazt az utat járta végig, mint amelynek során segítségre szorulunk. – Az én utamat is egy félmondat változtatta meg: azzal a céllal jöttem a szegedi jogi karra, hogy ügyvéd legyek, aztán elhangzott az a kérdés, hogy szeretnék-e PhD-hallgató lenni – mesélte a rektori megbízott.

ITT és MOST: Flashmentoring. Fotó: Móró Bianka
Az idei évben először fordult elő a program történetében, hogy valaki egyszerre mentor is mentorált. Gerháth Györgyi, a program koordinátora elmondta, büszke arra, hogy az egyik mentoruk felkérésre idén is vállalt mentoráltat, miközben elkezdett újra az egyetemre járni, és úgy döntött, ő is igénybe veszi a mentorprogramot. – Ez egy nagyon jó visszajelzés – fejezte ki örömét a programkoordinátor.
A nyitórendezvény zárásaképp Belák Henriett ITT és MOST: Flashmentoring címmel vezetett le egy ismerkedős feladatot. A résztvevőknek két kérdést kellett felírniuk; elsőt egy idegennek tennék fel, másikat mentornak vagy mentoráltnak. Ezeket aztán öt különböző emberrel feltették egymásnak, azonban mindenkire csak korlátozott idejük volt. Belák Henriett tréner, a CAS Software Szeged ügyvezetője észrevette, hogy nagyon jó beszélgetések alakultak ki; „zsizsegett” a terem.
– Ez az előnye annak, amikor bizonyos kereteket szab az ember: mindenkinek ugyanaz a feladata, korlátozott idő alatt kell feltenni a kérdéseket, és mindenkinek aktívnak kell lennie, mert párban vagytok – mondta, majd hozzátette: – Arra szeretnélek benneteket bíztatni, hogy mindig legyen a tarsolyotokban egy-két kérdés, mert úgy bárkivel el tudtok indítani egy beszélgetést. Erre az élet minden területén szükség van.
Balog Helga
Fotó: Móró Bianka