Megőrizte kiváló hallgatói létszámát a 2020-as központi felvételi eljárásban az SZTE: a tavalyi létszámmal csaknem megegyező létszámú, összesen 5906 új hallgatót vett fel az intézmény. A folyamatban lévő felvételi eljárások lezárását követően, várhatóan több mint 8000 új hallgató kezdheti meg tanulmányait 2020 szeptemberétől az SZTE-n.
A 2020-as központi felvételi eljárás során hat kar növelte hallgatói létszámát, nőtt az orvos- és egészségtudomány, a jogi, a gazdasági, a bölcsészettudományi képzési területre felvettek, valamint a mesterképzéseken résztvevők száma.
A külföldi hallgatók, a szakirányú képzések és a most következő pótfelvételi folyamatban lévő felvételi eljárásának lezárását követően, várhatóan mintegy 8000 új hallgató kezdheti meg tanulmányait 2020 szeptemberétől a Szegedi Tudományegyetemen. A részletes eredményeket 2020. július 23-án este sajtótájékoztatón ismertette prof. dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora, dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja, prof. dr. Gellén Klára az intézmény oktatási rektorhelyettese és Szakál Péter, az SZTE oktatási igazgatója.
A 2020-as központi felvételi eljárásban 5906-an, a tavalyi létszámmal csaknem megegyező létszámban jutottak be a Szegedi Tudományegyetem valamely képzésére: 3677-en alap, 856-an mester, 969-en osztatlan, 404-en felsőoktatási szakképzésen kezdik meg tanulmányaikat. Állami ösztöndíjas képzésen 4930, önköltséges finanszírozási formában 976 új hallgató tanul szeptembertől a szegedi egyetemen.
A legmagasabb pontszámok a felvételi eljárás sajátosságai miatt a tanárszakokon alakultak ki, a magyartanár - olasz nyelv és kultúra tanára képzésre például 452 pont kellett a bejutáshoz. Ezen kívül magas, 437 ponttal a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar pszichológia szak állami ösztöndíjas helyeire lehetett bejutni. A hagyományosan népszerű szakok közül magas pontszám kellett az állami ösztöndíjas helyekre a kommunikáció- és médiatudomány (400 pont), a jogász (424 pont), az általános orvos (402 pont), a fogorvos (402 pont), a kereskedelem és marketing (400 pont), a gazdálkodási és menedzsment (angol nyelven) (408 pont), valamint a pénzügy és számvitel (400 pont) nappali munkarendű szakokon is.
Új népszerű szak a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karán indított turizmus és vendéglátás alapszak angol nyelven 11 fővel, magyar nyelven 93 fővel, a Mezőgazdasági Karon a gyógy- és fűszernövények felsőoktatási szakképzés magyar nyelven 19 fővel, vagy a tavaly is indított üzemmérnök informatikus 36 fővel a Természettudományi és Informatikai Karon.
Sok hallgatóval, 142 fővel indul a BTK anglisztika alapképzési szak, 127 fővel a pszichológia levelező képzés, 99 fővel pedig a kommunikáció- és médiatudomány szak. Az ÁJTK jogász szakon 221 fő, a JGYPK gyógypedagógia szakon 95 fő, a TTIK biológia szakon 127 fő, míg a gazdaságinformatikus képzésen 101 fő, a programtervező informatikus szakon pedig 334 fő kezdi meg tanulmányait.
A munkaerő-piaci igényekhez igazodva magas a műszaki képzési területre felvettek száma (293 fő) és az informatikai képzési területre bekerültek száma is (764 fő). Az agrár képzési területre 260-an, a pedagógiai képzési területre 554-en kerültek be, növekszik a sporttudományok népszerűsége is, idén 103-an kezdik meg tanulmányaikat. Népszerűek a művészeti képzések is, a Bartók Béla Művészeti Karon 11 százalékkal, 99 főre nőtt a felvett hallgatók száma, melyből 36-an mester képzésekre kerültek be.
2019-hez képest 103 fővel több – összesen 840 – új hallgató tanul a gazdaságtudományok képzési területen, de a legtöbben bölcsészettudományi képzési területre kerültek be, összesen 909-en.
Továbbra is töretlen az érdeklődés az általános orvosi és fogorvosi képzések iránt, az SZTE Általános Orvostudományi Karon 275, a Fogorvostudományi Karon 77 új hallgató kezdi meg az első évét. Kiemelkedő az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar 352 fős létszáma, melyből 187 fő gyógytornász szakra nyert felvételt.
Szintén munkaerő-piaci trend, hogy nő az érdeklődés a mesterszakos képzési forma iránt, a hallgatók számára vonzó a mesterképzések elvégzése után elérhető bérnövekedés. A Szegedi Tudományegyetemen a mesterszakok esetében 10 százalékkal nőtt a felvett hallgatói létszám, összesen 856 hallgató kezdi meg mesterszakon a tanulmányait.
Annak érdekében, hogy ez a javuló tendencia folytatódjon, a szegedi egyetem uniós és hazai forrásból 2021 májusáig tartó programot indított. A projekt célja, hogy növelje az egyetemre felvételiző diákok arányát, elsősorban a hátrányos helyzetű járások középiskolásai között. Kiemelt figyelmet kap a természettudományos, mérnöki és informatika képzési terület, az eddigi beiskolázási programok fejlesztése és a leendő hallgatók körének szélesítése. A középiskolás diákok egyetemi beilleszkedését, és későbbi szakmai fejlődését szolgálja a Szegedi Tudományegyetem START ösztöndíj-programja is. Az első helyes jelentkezők körében igazán népszerű volt az ösztöndíj: összesen 1458-an adták be jelentkezésüket. A pályázatokat augusztusban bírálja el az SZTE Tehetséggondozó Tanácsa.
A felvételizők értesítését 2020. július 23-án az Oktatási Hivatal kezdi meg sms küldéssel, illetve a besorolási döntés felvi.hu-n keresztüli eljuttatásával. A Szegedi Tudományegyetem – zöld egyetemként – papír alapú értesítést nem küld, a felvettek 2020. július 27-től e-mailben kapnak értesítést a tanulmányok megkezdéséhez szükséges tudnivalókról, a beiratkozásra 2020. augusztus 31. és szeptember 5. között, előre egyeztetett időpontban az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központba várják a gólyákat. A rendezvény nem titkolt célja, hogy az egyetemre érkezők már az első nap érezzék, Szeged legnagyobb közösségének tagjaivá váltak. A gólyák beilleszkedését az SZTE Felvettek honlapja is segíti, ahol minden szükséges információt megtalálnak egyetemi éveik megkezdéséhez.
A Szegedi Tudományegyetem pótfelvételit hirdet azok számára, akik nem jelentkeztek a 2020-as általános felsőoktatási felvételi eljárás során; vagy jelentkeztek, de nem nyertek felvételt egyetlen felsőoktatási intézménybe sem. A jelentkezéssel kapcsolatos részletes információk az SZTE Pótfelvételi oldalon lesznek elérhetők.
SZTEinfo
Fotó:Szécsi Annamária