Bezár

Hírarchívum

Betegellátás és orvosképzés a szegedi Dialízis Központban

Betegellátás és orvosképzés a szegedi Dialízis Központban

2016. december 09.
3 perc

Nyílt napot tartottak csütörtökön az Szegedi Tudományegyetem I. számú Belgyógyászati Klinika Nephrologia-Hypertonia Centrum Dialízis Központjában. Az SZTE mindig is úttörő szerepet játszott a vesepótló kezelések kidolgozásában és alkalmazásában. Ennek a hagyománynak szerves folytatásaként került kialakításra az újonnan átadott Dialízis Centrum, amelyet a nyílt napon tekinthettek meg az érdeklődők.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Május végére alakították ki a Szegedi Tudományegyetem I. számú Belgyógyászati Klinika Nephrologia-Hypertonia Centrum új Dialízis Központját, amelyet a csütörtöki nyílt napon tekinthettek meg az érdeklődők. Az új részleget a legmodernebb szakmai irányelvek szerint hozták létre. A központ 28 kezelőhellyel rendelkezik, ezeket a legkorszerűbb berendezésekkel szerelték fel. Mindehhez további úgynevezett mobil gépek is társulnak, amelyekkel bármely egyéb helyszínen is tudnak kezelést végezni a szakemberek. Az SZTE I. számú Belgyógyászati Klinika Dialízis Központja a Szegeden és a vonzáskörzetben élő, valamint az úgynevezett területen kívüli, de összetett szakmai gyógyítást igénylő betegek vesepótló-dialízis ellátását, valamint egyéb speciális méregtelenítő kezelését végzi.


Szakmai háttér


A krónikus veseelégtelenség és a végstádium veseelégtelenség gyakorisága mind nemzetközi szinten, mind pedig hazánkban növekvő tendenciát mutat. A veseelégtelenség amellett, hogy szignifikánsan csökkenti a betegek életminőségét, munkaképességét, jelentősen növeli a szív-érrendszeri betegségek kockázatát és az azokból eredő halálozást is. Nemzetközi felmérések szerint az Egyesült Államok lakosságának 13%-a szenved valamely stádiumú veseelégtelenségben. Hazánkban is minden tizedik honfitársunkat érinti valamilyen vesebetegség. Évente mintegy 5-600.000 vesebeteg szorul gondozásra, a vese átültetések száma 270-300 között változik. Végstádiumú veseelégtelenség esetén a vesepótló kezelés e betegek életben maradásának egyetlen lehetősége. Hazánkban a művese kezelés mintegy 6500 beteg életben maradását biztosítja. A kezelések egy része váratlan vesefunkció romlás miatt sürgősséggel történik, nagy többségük pedig tervezett módon pontos ütemezés szerinti krónikus formában valósul meg dialízis állomásokon, illetőleg központokban.


Dialízis Központunk a világban jelenleg használatos valamennyi kezelési modalitás elvégzésére képes, és ezeket az eljárásokat napi szinten alkalmazzuk is. 2016-ban ez idáig 94 beteget kezelünk krónikus programban. Ennek során a betegek ellátása hetente három alkalommal történik hétfő-szerda-péntek vagy kedd-csütörtök-szombat beosztás szerint. Heveny veseelégtelenség miatt 261 beteget láttunk el, közülük 144-et az intenzív osztályokon, ahol súlyos általános állapotuk miatt kezelték őket. Úgynevezett vendég betegeink száma - akik átmenetileg tartózkodnak régiónkban, de ez alatt vesepótló kezelésre van szükségük -, ebben ez évben 48 volt. Mindez azt jelenti, hogy összességében 11500 ún. haemodialízis kezelést végeztünk. Hasűri (peritoneális) dialízis programban 19 krónikus veseelégtelen betegünk van, mely összességében 4800 kezelési napot jelentett. Speciális plazmacsere eljárást, ún. plazmaferezist 35 betegben végeztünk összesen 145 alkalommal. Mérgezés miatt 10 beteget kezeltünk. Májelégtelenség miatt pedig 2 beteget részesítettünk speciális májpótló kezelés eljárásban.


A Szegedi Tudományegyetem mindig is úttörő szerepet játszott a vesepótló kezelések kidolgozásában és alkalmazásában. Ennek a hagyománynak szerves folytatásaként került kialakításra az új Dialízis Centrum, amelyet a legmodernebb szakmai irányelvek szerint építettek meg. A berendezések valamennyi vesepótló kezelési eljárás kivitelezésére alkalmasak. Rendelkezünk ún. plazmaferezis berendezéssel is, mellyel meghatározott betegségekben plazmacserét tudunk végezni, és mód nyílik májpótló kezelések elvégzésére is. Rendelkezünk speciális automata berendezésekkel is, mellyel a legkorszerűbb módon tudjuk megvalósítani a hasűri dialízis kezelés valamennyi formáját is.


A Központ minden olyan további kiegészítő egységgel és berendezéssel rendelkezik, amely a biztonságos betegellátást szolgálja, és mind a betegek, mind az ott dolgozók számára a lehető legmagasabb komfort fokozatot biztosítja. A dialízis kezelés kulcsfontosságú eleme a megfelelő dializáló folyadék előállítása, ez a világon a legkorszerűbbnek számító központi keverő-, ellátóegység segítségével történik. A Dialízis Központunk ún. III. besorolású országos központ, mely a betegek kezelésén túl valamennyi képzési szinten (orvostanhallgató, orvos, szakorvos, ápoló, szakápoló) rendszeres oktatási tevékenységet is végez kiemelt oktató központként. A Hypertonia-Nephrologia Centrum munkatársai a nap 24 órájában ügyeleti és készenléti szolgálatot látnak el, így bármikor rendelkezésre állnak a veseelégtelen betegek ellátására.


SZTEinfo

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek