Sajtóarchívum

Sajtómeghívó - FÖLDRAJZ 100 Szeged – A szegedi földrajzi felsőoktatás centenáriuma konferenciára

2024. április 23.

A Szegedi Tudományegyetem

tisztelettel meghívja Önt a

FÖLDRAJZ 100 Szeged –

A szegedi földrajzi felsőoktatás centenáriuma

című szakmai konferenciára.

Időpontja: 2024. április 26. (péntek) 10:00 óra

Helyszíne: SZTE TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézet, Földtudományi Nagyelőadó

(Szeged, Egyetem utca 2., I. emelet)

A konferencia célja, hogy bemutassa a 2024 évben centenáriumát ünneplő földrajzos (földrajztanár és geográfus) képzés a Dél-Alföldi régió társadalmi, gazdasági fejlődésében betöltött szerepét, valamint az Alföld tudományos kutatásához és a régió fejlődéséhez való hozzájárulását.

A konferencián ismertetik, hogy az elmúlt 100 évben a Szegedi Tudományegyetem földrajzos képzésein végzett egykori hallgatók a régió és az ország különböző oktatási intézményeiben tevékenykedve mit tettek a köznevelés színvonalának emeléséért, a földrajztanár, geográfus szakemberek szakmai utánpótlásának biztosításáért. A konferencia bemutatja a szegedi geográfus műhely aktuális tudományos eredményeinek gyakorlati hasznosulását, a gazdasági szervezetek, a döntéshozók, a kormányzati szakigazgatási szervek felé. A felkért előadók amellett, hogy végig vezetik a konferencia résztvevőit a 100 éves képzés és kutatás legjelentősebb kutatási témáin, számos példán keresztül illusztrálják, hogy milyen kiemelkedő szerepet játszott az elmúlt évszázadban a szegedi geográfus iskola a régió fenntartható fejlesztésében. Az SZTE földrajzi tanszékeinek kutatási irányait bemutató előadások jól példázzák, hogy a geográfus szakemberek mennyire nélkülözhetetlenek olyan feladatok megoldásában, mint például a fenntartható várostervezés, a városlakók életminőségének javítása, a térség szárazodásának mérséklése, az aszályveszély megelőzése vagy az árvíz és belvízveszély elhárítása.

A rendezvényen az SZTE földrajz képzésért felelős tanszékei ünnepélyes keretek között átadják a centenárium apprópóján alapított Pro Geographia Szegediensis díjakat is.

Program:

10:00-10:30 egyéni interjúk készítésére lesz lehetőség

10:30-11:00 Ünnepélyes megnyitó

A megnyitó résztvevői:

Prof. Dr. Szabó Gábor akadémikus, kuratóriumi elnök, Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány

Prof. Dr. Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes, SZTE

Mayer Gábor területfejlesztésért felelős államtitkár, Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium

Rózsa Gábor osztályvezető, Belügyminisztérium Köznevelésért Felelős Államtitkárság

Prof. Dr. Horváth Dezső dékán, SZTE Természettudományi és Informatikai Kar

Dr. Pál-Molnár Elemér intézetvezető, SZTE TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézet

11.00-12.00 Plenáris előadások:

11.00-11.15 Vajda Tamás (SZTE Levéltár igazgatója):

Aki 100 évvel megelőzte korát: Kogutowicz Károly az első szegedi földrajzprofesszor az Alföldkutatás elindítója (könyvbemutató)

11.15-11.30 Dr. Péti Márton (elnökhelyettes, Nemzetstratégiai Kutatóintézet), Csáki Béla (Csongrád-Csanád Vármegyei Önkormányzat alelnöke), Dr. Szatmári Gábor (tudományos főmunkatárs ATK TAKI Talajtérképezési és Környezetinformatikai Osztály

A földrajztudomány válaszai a 21. század kihívásaira - “szegedi iskolában” szerzett geográfus tudás alkalmazási lehetőségei

11.30-11.45 Prof. Dr. Kovács Zoltán (akadémikus, tanszékvezető egyetemi tanár):

Okos (város) földrajz, avagy miként segítheti a földrajztudomány a fenntartható városok tervezését?

11.45-12.00 Dr. Sipos György (tanszékvezető egyetemi docens)

Víztöbblet és vízhiány az alföldön - 21. századi megoldási lehetőségek a földrajztudomány szemszögéből

12.00-12.30 Az SZTE Földrajzi tanszékei által a centenáriumi évben alapított Pro Geographia Szegediensis díjak átadása

12.30-13.30 Állófogadás (hidegtálas szendvicsebéd az előadók, a regisztrált meghívottak és a sajtó munkatársai részére)

13.30-15.00 Párhuzamos szekcióülések

15.00-15.30 Kávészünet

15.30-17.30: Fenntartható és Okos város túra Szegeden

Szervezők: Az SZTE TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézete, az MTA Szegedi Területi Osztályának Föld- és Környezettudományi Szakbizottsága, a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya, az MTA X. Osztályának Természetföldrajzi és Társadalomföldrajzi Tudományos Bizottságai, valamint a Szegedi Tudományegyetem Levéltára és a Magyar Földrajzi Társaság Egészségföldrajzi Szakosztálya.