Sajtóarchívum

Sajtóközlemény - Az „R&D 100 Díj” nyertesei között az SZTE és partnercége

2019. december 06.

Először szerepel a Szegedi Tudományegyetem az „R&D 100 Awards” listáján. A Research & Development World, azaz az R&D magazin a „2019 K + F 100” díját elnyerte az SZTE és a ThalesNano Energy Zrt. közös fejlesztése, a „H-Genie”. A kaliforniai San Franciscóban 2019. december 5-én tartott díjátadóról dr. Janáky Csabát, az SZTE TTIK egyetemi docensét kérdeztük.

Az „Innovációs Oscar-díjnak” is nevezett „R&D 100 Díj” nyerteseit 2019. október 29-én jelentette be az R&D World magazin és új anyavállalata, a WTWH media, LLC. A rangos listán először szerepelt a Szegedi Tudományegyetem, mert díjazott lett az SZTE és a ThalesNano Energy „H-Genie” generátora.

Az „R&D 100 Awards” elismerést 2019. december 5-én vette át a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar egyetemi docense, dr. Janáky Csaba és az általa vezetett projekt partnercége, a ThalesNano Zrt. három képviselője. A kaliforniai San Francisco közelében, a San Mateo Marriott-ban tartott díjátadó ceremóniát konferencia követte.

Olyan termékkel lehetett pályázni a 2019. évi díjra, amelyik 2018-ban került piacra. A „H-Genie” egy laboratóriumi hidrogéngenerátor. Jelenleg ez az egyetlen olyan generátor a piacon, amely nagy nyomású hidrogént képes előállítani. Ezzel kiválthatók a nagynyomású és veszélyesnek minősített gázpalackok a laboratóriumokban.

– Vizet bontunk, elektrolizálunk, s így állítjuk elő a hidrogént a „H-Genie” berendezéssel – magyarázta dr. Janáky Csaba. – Ráadásul ez a készülék olyan okos funkciókat is kínál, mint például: jelzi, mennyi hidrogént fogyasztottunk, a hidrogén felhasználásával végbement reakciókról azonnal ábrákat készít. A „H-Genie” berendezést gyártó cég, a ThalesNano Energy Zrt. pályázhatott a díjra. Az elismerés odaítélésének egyik legfontosabb szempontja a zsűri által kért vásárlói nyilatkozatok elemzése volt. A tárgyban a Szegedi Tudományegyetem és a ThalesNano Zrt. közös szabadalmi bejelentést tett.

Az „R&D 100 Díj” az elmúlt 56 évben a legrangosabb innovációs elismerésnek számít, marketingértéke is jelentős. Az R&D World magazin szerkesztősége az „R&D 100 Díjjal” elismert termékekről feltételezi, hogy azok átalakítják majd a piacot.

– A kémiában sok olyan készülékkel dolgozunk, amelyek hidrogént használnak. Előfordult, hogy nekünk is szükségünk lett volna egy olyan hidrogéngenerátorra, ami nem palackról működik. A ThalesNano-val folytatott előzetes megbeszéléseken kiderült: a fejlesztésük egy ponton megrekedt, amin segítettünk átlendülni az elektrolízissel kapcsolatos tapasztalatainkat hasznosítva – magyarázta a kutató. Ez megalapozta azt a bizalmat, amely elvezetett egy jelentős közös projekthez.

Az „R&D 100 Díj” koronázza meg a gyümölcsöző együttműködést az SZTE és a ThalesNano céghálózat között. Az SZTE TTIK Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék és a ThalesNano Zrt. közötti jó gyakorlatotdr. Janáky Csaba bemutatta 2019. november 26-án az SZTE és a NKFIH rendezvényén, amikor megalakult a Területi Innovációs Platform. Az „R&D 100 Díj” díj olyan ligába emeli az SZTE-t, amely megmutatja: nem csak helyben érdekes témakörökkel foglalkoznak a Szegedi Tudományegyetem kutatói.