Sajtóarchívum

Keresztféléves képzéses ponthatárok – Szegeden 1 alap- és 16 mesterképzéssel

2012. január 26.

Nyilvánosságra hozták a 2012 februárjában induló felsőoktatási keresztféléves képzések ponthatárait: 6300 felvételiző közül 4589 fiatalt vettek fel az egyetemek és főiskolák. A Szegedi Tudományegyetem 5 kara hirdetett, 4 kara indít 1 alap- és 16 mesterképzést. A 2012 szeptemberében induló képzésekről a frissített tájékoztató legkésőbb 2012. január 31-éig jelenik meg, ezekre február 15-ig lehet jelentkezni.

Magyarországi felsőoktatási intézményben keresztféléves képzésen összesen 4589 személy tanulhat 2012 februárjától. Mesterképzésre 3997, felsőfokú szakképzésre 104, illetve költségtérítéses alapképzésre 325 diákot vettek föl – az Oktatási Hivatal információi szerint. A Szegedi Tudományegyetem bölcsészet-, gazdaság- és természettudományi, valamint pedagógusképző és mérnöki kara hirdetett keresztféléves képzést, közülük a JGYPK végül mégsem indít így oktatást.

Az alapképzésben és a felsőfokú szakképzésben már a 400+100-as pontozási rendszer érvényesült. A mesterképzésben a pontszámításra a felsőoktatási intézmények által meghatározott, de intézményenként eltérő pontszámítási módszerrel, maximum 100 pontos rendszert használták.
Az idei keresztféléves képzésekre felvételizők 80 százaléka e-felvételin keresztüladta bejelentkezését. A felvételt kérők között fele-fele arányban voltak a férfiak és a nők, a legidősebb keresztféléves jelentkező 1946-ban született. A felvi.hu tájékoztatója szerint minden jelentkezőt az általa megadott képzések sorrendjének megfelelően az első olyan helyre vettek fel, ahol a pontszáma elérte vagy meghaladta a megállapított ponthatárt. A ponthatárok szakoktól függően alakultak.

Az egyetemek és főiskolák most 3549 államilag támogatott és 448 költségtérítéses hallgatót vettek fel a mesterképzésekre. A gazdaság fejlődése szempontjából legfontosabb műszaki képzési területre 1202, az agrár képzési területre 394 jelentkezőt vettek fel. Az államilag támogatott mesterképzésre felvett hallgatók közül legtöbben – 1142 személy – a gazdaságtudományok képzési területen kezdhetik meg a tanulmányaikat. Mesterképzésben a Szegedi Tudományegyetem 16 féle szakon indul oktatás. Az SZTE Bölcsészettudományi Karán kommunikáció és médiatudomány szakon 82, a szlavisztikán 75, a vallástudományin 86 volt a bekerülési küszöb; a GTK szakjain 76-88 között; az MK vidékfejlesztési agrármérnöki szakján 57; a TTIK szakjain 36-63 közötti a ponthatár.

Alapképzés esetén 240 a küszöb. E formában az SZTE karai közül csak a BTK indít szakot. Az intézmények és az egyes szakok között is volt különbség: a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán alapképzésben kommunikáció szakon 244, a Szegedi Tudományegyetemen ugyanezen a szakon – levelezős munkarendben – 432 pont volt a határ.

Felsőfokú szakképzés esetén 140 pont volt a minimum. A besorolási döntésről a jelentkezőket az Oktatási Hivatal írásban értesíti. A ponthatárokról a felvi.hu oldalról tájékozódhatnak az érdeklődők. A sikeresen felvételizőket a felsőoktatási intézmény is értesíti majd írásban. A felvételi határozat, azaz a besorolási döntés ellen a jelentkező kérhet jogorvoslatot a döntés közlésétől – vagy ennek hiányában a tudomásra jutástól – számított 10 munkanapon belül, de legkésőbb 2012. február 6-ig.

A 2012 szeptemberében induló képzéseket tartalmazó felsőoktatási felvételi tájékoztatók 2011. december 15-én megjelentek, a kötetek lezárását követően bekövetkezett jogszabályi változásoknak megfelelő módosítások, illetve a felsőoktatási intézmények által meghatározott változtatások egységes formában legkésőbb 2012. január 31-éig jelennek meg. A 2012 szeptemberében induló képzésekre 2012. február 15-ig lehet jelentkezni – tudatja az Oktatási Hivatal.