Sajtóarchívum

Szegedi antropológusok vizsgálták Szent László koponyaereklyéjét

2011. november 15.

Természettudományi vizsgálatokat, méréseket végeztek Szent László koponyaereklyéjén. A munkát a Szegedi Tudományegyetem Embertani Tanszékét vezető egyetemi docens, Pálfi György antropológus koordinálta. A Győri Bazilika Héderváry-kápolnájában található Hermában őrzött, és Szent László királyunknak tulajdonított koponyát az ereklyetartóból 150 évvel ezelőtt emelték ki utoljára. A 2011. szeptember 22. és 25. között végzett kutatómunka előkészítésben, valamint a különböző szakterületek, és szakemberek szervezésében elévülhetetlen érdemeket szerzett Kristóf Lilla Alida, a Szegedi Tudományegyetem Embertani Tanszékének antropológus doktorandusza is. A koponyaereklyén Molnár Erika antropológus is végzett méréseket.

A vizsgálatról szóló tudósítás innen tölthető le.

A kutatómunka hátteréről és eredményéről további információk és Nagy Károly Zsolt fotói alább láthatók a képek kattintásra eredeti méretben jelennek meg:

Szent László
A kutatócsoport egy része a herma felnyitása előtt a Héderváry Kápolnában.

Szent László
Varga Noémi ötvös, restaurátor felnyitja az ezüst ereklyetartót.

Szent László
Eltávolítják a DNS vizsgálat elvégzéséhez szükséges csontdarabot a koponyából.

Szent László
A Győri Bazilika Héderváry kápolnájában 3D optikai digitalizációs módszerrel vizsgálják a koponyaereklyét.

Szent László
Az antropológiai mérésekhez előkészített koponyaereklye és az ezüst ereklyetartó.

Szent László
Dr. Molnár Erika antropológus (SZTE) a koponyaereklyén antropológiai mérést végez.

Szent László
Dr. Pálfi György antropológus, kutatás-koordinátor (SZTE), a vizsgálatokat megtekintő Dr. Pápai Lajos győri megyéspüspököt tájékoztatja a vizsgálatokról.

Szent László

Kristóf Lilla Alida (SZTE Biológiai Doktori Iskola) a vizsgálatsorozatot kezdeményező doktorandusz

Szent László

Dr. Pálfi György témavezető és Kristóf Lilla Alida doktorandusz (SZTE Biológia Doktori Iskola) a koponyaereklye vizsgálatánál.

A koponyaereklye a CT berendezésben.

Szent László
A koponyaereklye CT vizsgálata. Dr. Patonay Lajos (Semmelweis Egyetem), Dr. Pálfi György (SZTE) és Lukácsi Zoltán atya, rektor (Győri Hittudományi Főiskola), a kutatás koordinátorai.

Szent László
Lukácsi Zoltán atya, a Győri Hittudományi Főiskola rektora, a vizsgálatok egyházi irányítója lepecsételi az ereklyetartót.

A lepecsételt ereklyetartó.

Szent László
Varga Péter ötvös, restaurátor visszahelyezi az ereklyetartót a hermába.