A Hattyas sori SZTE Sportközpontban az SZTE Alma Mater Weekenden egyéni és csoportos sportolási lehetőségek, kari versenyek és az elmaradhatatlan főzőverseny várta június 10-én, szombaton a Szegedi Tudományegyetem korábbi és jelenlegi hallgatóit, oktatóit és dolgozóit.
Idén is ugrálóvár, sportok gyerekeknek és felnőtteknek, kézműves foglalkozások, henna és arcfestés, izgalmas, tudományos kísérletek, környezetvédelmi és esélyegyenlőségi kihívások, kari versenyek és a pecsétes menetlevéllel megszerezhető nyeremények színesítették a programot. A szervezők hónapok óta készültek, hogy a megszokott színvonallal várják a résztvevőket, de törekedtek arra, hogy legyen újdonság is a családi és sportnapon.
– Az SZTE Alma Mater tavaszi rendezvénysorozatának fókuszában idén az esélyegyenlőség, a sporton belül a parasport, valamint a nemzetközi nyitás állt a EUGLOH szövetség bemutatásával, amelynek a Szegedi Tudományegyetem az egyik alapítója, és a sikeres működésnek köszönhetően kibővült és már 9 európai egyetem szövetségét jelenti. Az SZTE Alma Mater tavaszi kihívása évek óta tartó program, amelynek minden alkalommal választunk egy fókuszt, egy közös célt. Tavaly ez a Centenárium volt, idén a Eugloh szövetség lehetőségeire szerettük volna felhívni a figyelmet, ezért lett a közös célja az Alma Mater SZTE Lépjük meg! kihívásnak, hogy az összegyűjtött kilométerekkel járjuk körbe virtuálisan ezeket a városokat. Állandó, jól ismert, népszerű és sikeres program maga az SZTE Alma Mater Weekend is, amelyre évről évre többen érkeznek és nagyon sok esetben kettő-három, de akár már négy generáció is képvisel egy-egy családot. Az Alma Mater egy közösségi erő, amely kötetlenebb formában biztosít lehetőséget a találkozásra. A szakmán, az oktatáson és a tudományon túl, így ez egy kiváló alkalom a régi kapcsolatok ápolására, egymás jobb megismerésére, közös élmények átélésére, amely aztán akár az egyetemi napi tevékenységek során is segít, hogy még jobban, hatékonyabban együtt tudjunk működni – mondta el Prof. Dr. Görög Márta, alumni ügyekért felelős rektori megbízott.
"Ami itt nincs, az nem is létezik" - nyilatkozta az SZTE Alma Mater egyik munkatársa, utalva a programok sokszínűségére. Ahogy mindig, úgy idén is a rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött volt. A helyszínen kávé, frissítők, fagylalt, valamint egyszerűbb ételek vásárlására is lehetőséget biztosítottak a szervezők. A program a szokásos közös bemelegítéssel indult, majd színpadi bemutatókkal színesítve a hangulatot megkezdődött a programkavalkád.
A vendégek rövid bemutatók után vagy az állomásokon maguk is szabadon kipróbálhatták a sportokat. Belekóstolhattak a, amerikai foci, akrobatika és zsonglőrködés izgalmas világába, lecsúszhattak a nyári sípályán, de volt tengó, röplabda, kosárlabda, falmászás, íjászat, görkorcsolya, ping-pong, tollas, küzdősportok, ugrálókötél, kangoo, trx, jóga, aerial jóga, gerinctorna is.
Az Alma Mater Weekenden kiderült, hogy az SZTE Lépjük meg! tavaszi kihívás keretében mely kar lett a Legaktívabb és a Legsportosabb. A díjakat Prof. Dr. Görög Márta, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar dékánja mellett Dr. Nagy Péter, SZTE ÁJTK alumnus olimpikon és Mihálffy Kinga, az SZTE BTK alumna parasportolója adta át.
Mihálffy Kinga a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és médiatudomány szakján szerzett alap és mesterszakos diplomát, idén februárban.
–Friss alumna vagyok, de több volt csoporttársammal együtt rendszeresen részt veszünk az egyetemi rendezvényeken és pont a mai napon is lesz egy alumni találkozó a korábbi kommunikáció szakosok számára. Nagyon örülök, hogy részt vehetek ezen a rendezvényen és valószínűleg ez az első és egyik legmeghatározóbb lépés afelé, hogy aktív tagja legyek a későbbiekben ennek a közösségnek – mondta el Mihálffy Kinga, aki az egyetemi évek alatt aktívan pingpongozott, jelenleg nemzetközi versenyekre készül, mellette pedig egy sérültekkel foglalkozó alapítványnál dolgozik, mint kommunikációs munkatárs.
Dr. Nagy Péter 2016-ban végezett a jogi karon, diplomáját 2018-ban vette át. Az olimpikon súlyemelő is tagja volt a Gasztro Mater főzőverseny zsűrijének.
–Viszonylag sok egyetemi rendezvényen vettem már részt a diplomám megszerzése után, alumnusként, elsősorban sportos rendezvényeken, mint például a Trapp Nap, illetve a jogi karhoz kapcsolódó eseményeken is gyakran megfordulok. Az biztos, hogy egy nehéz vizsgánál mindenképpen kellemesebb egy ilyen rendezvény, de viccet félretéve jó érzés tudni, hogy tartozunk valahová és nem szakad meg minden kapcsolat az egyetemmel és a társakkal azzal, hogy befejezzük a tanulmányiankat. A főzőversenyen való zsűrizésnek külön is örülök – nyilatkozta az Európa-bajnoki bronzérmes súlyemelő.
A Lépjük meg! kihíváson egyéni indulók az összes kart képvielték, így 118-an csatlakoztak a sportos programhoz, amelynek fő támogatója a Goodwill Pharma Nyrt volt.
A kihívás közös célja az volt, hogy a résztvevők a megtett és gyűjtött kilométerekkel közösen összekössék virtuálisan a Eugloh egyetemeket. A virtuális körutat végül háromszor is teljesítették a résztvevők, összesen 39023,3 km-t gyűjtött az Alma Mater közössége. Az ehhez kapcsolódó akció a szeptemberi IDUS napon (Nemzetközi Egyetemi Nap) történik majd, ott is rendeznek helyszíni versenyeket, és a tavalyi közös célhoz kapcsolódva, amikor az SZTE Füvészkertjében fogadtak örökbe rózsákat a karok, most minden Kar nevében egy-egy padot helyeznek el a Rózsakert körül.
SZTE LÉPJÜK MEG HELYEZETTEK:
Gyaloglás/túrázás:
Női:
|
Férfi:
|
1. helyezett: Gajdácsi Ágnes Gréta
|
1. helyezett: Mihalkó József
|
2. helyezett: Csernus Gáborné
|
2. helyezett: Nyerki Emil
|
3. helyezett: Lázárné Csernus Anikó
|
3. helyezett: Gyémánt Richárd
|
Futás:
Női:
|
Férfi:
|
1. helyezett: Kürti Varínia
|
1. helyezett: Demcsák Zoltán
|
2. helyezett: Dr. Kata Diána
|
2. helyezett: Szilágyi István
|
3. helyezett: Nagy Eszter Judit
|
3. helyezett: Dr. Zupkó István
|
Kerékpározás:
Női
|
Férfi
|
1. helyezett: Smith Rita
|
1. helyezett: Révész Gábor
|
2. helyezett: Lakatos Andrea
|
2. helyezett: Dr. Péter Szabó István
|
3. helyezett: Ponyeczkiné Czvik Elvira
|
3. helyezett: Imgrund Edvárd
|
Legsportosabb kar: azaz amelynek közössége a legtöbb km-t gyűjtötte
SZAOK - Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar
|
TTIK - Természettudományi és Informatikai Kar
|
ÁJTK - Állam- és Jogtudományi Kar
|
Legaktívabb kar: azaz amelynek a legtöbb aktív résztvevője volt
ÁJTK - Állam- és Jogtudományi Kar
|
SZAOK - Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar
|
TTIK - Természettudományi és Informatikai Kar
|
Az SZTE KAROK KÖZÖTTI VERSENYEK EREDMÉNYE
Leghúzósabb Kar, azaz akinek a weekend napján a legtöbb kilométert gyűjtötte az ergométer segítségével: SZTE SZAOK
Legpontosabb Kar, azaz akinek a helyszínen a résztvevők a legtöbb pontot dobták kosárra simán vagy kerekesszéken: SZTE ÁJTK
Legerősebb Kar, azaz a kari kötélhúzás győztese: SZTE ÁJTK
Az Alma Mater Weekend elmaradhatatlan része a Gasztro Mater egyetemi főzőverseny. A korábbi évekhez hasonlóan egyetemi egységek, baráti társaságok jelentkezését várták, a baráti bográcsos ételek elkészítéséhez.Kiélezett versenyben a főzőverseny zsűrije, végül az EXHalom alumni csapatának ítélte az Aranyfakanál Díjat!
Az SZTE Alma Mater Weekendhez kapcsolódóan fotóverseny is indul, a rendezvényt követő hetekben keresik a 2023-as Weekend legjobb fotóját. A Facebookon és az Instagramon töltheti fel mindenki a saját fotóit. A fotóversenyben való részvétel feltétele, hogy a fotókat lássák el az a #almamaterweekend2023 jelzéssel.
Lévai Ferenc
Fotó: Bakos Katinka, Inka Vision