Sajtóarchívum

Sajtómeghívó - „A te kezed is menthet életet” című rekordkísérletre az újraélesztés világnapján

2024. október 15.

A Szegedi Tudományegyetem

tisztelettel meghívja Önt

Időpontja: 2024. október 17. (csütörtök) 11:30 óra

Helyszíne: MVM Dome

(1091 Budapest, Üllői út 133-135.)

Az újraélesztés világnapja alkalmából 11 000 általános és középiskolás diáknak (8-18 éves korig) tanítják meg az alapszintű újraélesztés technikáját 2024. október 17-én 8 és 14 óra között Budapesten, az MVM Dome-ban. Ezzel megdöntenék az egy időben legtöbb résztvevőnek oktatott újraélesztés magyar rekordját. A szervezők célja az is, hogy ennek a tudásnak az oktatása minél előbb a Nemzeti alaptanterv részévé váljon.

Magyarországon évente átlagosan 27 ezer esetben következik be hirtelen szívhalál, ami napi átlagban 70 fő halálát jelenti keringésleállásban. A magas számok mögött szereplő elsődleges ok az, hogy a bajba jutottak nem kapnak időben segítséget, márpedig az újraélesztést a keringésleállást követő 3-5 percen belül meg kell kezdeni, hogy a mentők megérkezéséig a keringés fenntartható legyen. A laikus szereplők a mentési lánc kulcsszereplői, ezért fontos, hogy a gyerekek minél korábban megismerhessék és megtanulhassák az újraélesztés képességét.

A projekt előzménye: a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ SBO dolgozói az Országos Mentőszolgálat szombathelyi munkatársaival, valamint a Dél-alföldi Regionális Mentőszervezet szakdolgozóival összefogva 2023. október 16-án, az újraélesztés világnapján a szegedi Pick Arénában 300 darab oktató fantomon 7351 diáknak tanították meg a BLS alaplépéseit. Ezzel új magyar rekord született Szegeden.

A rendezvényen interjúra kérhető:

• Szentgyörgyvölgyi Péter, Belváros-Lipótváros polgármestere
  • Buresch Györgyi szervező