Bezár

Sajtóarchívum

Sajtómeghívó - 100 éves a szegedi geográfusképzés: földrajztudomány a fenntartható jövő szolgálatában

Sajtómeghívó - 100 éves a szegedi geográfusképzés: földrajztudomány a fenntartható jövő szolgálatában

2024. február 27.
2 perc
Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Szegedi Tudományegyetem

tisztelettel meghívja Önt a

100 éves a szegedi geográfusképzés: földrajztudomány a fenntartható jövő szolgálatában

című előadássorozatának nyitó előadására

 

Időpontja: 2024. február 29. (csütörtök) 17:00 óra

Helyszíne: SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézet,

Jakucs László tanterem

(Szeged, Egyetem utca 2.)

 

Minden hónap utolsó csütörtökén szeretettel várjuk a szegedi földrajzi kutatások múltja, aktuális helyzete iránt érdeklődő közönséget ismeretterjesztő előadóüléseinkre. Az előadások, műhelybeszélgetések célja egyrészt a szegedi geográfus iskola meghatározó professzorai életútjának, szakmai munkásságának, másrészt az Őket követő geográfus nemzedékek legújabb tudományos eredményeinek bemutatása, hangsúlyosan a régió fejlődésében betöltött szerepükre. Az előadóüléseken a résztvevők 45 percben egy-egy előadást hallgathatnak meg a nagy iskolateremtő geográfus elődökről, melyeket a tanítvány(ok) tudományos munkásságáról szóló rövidebb előadások és műhelybeszélgetések követnek.

 

17.00-17.45 Vajda Tamás, az SZTE Levéltárának igazgatója: Kogutowicz Károly iskolateremtő munkássága és az Alföldkutatás

 

Kogutowicz Károly professzort 1923. április 14-én nevezték ki a Szegedi Tudományegyetem Földrajz Intézetének élére. Kogutowicz zseniális szervezőként, nagy lendülettel állt neki Szegeden az egyetemi Földrajz Tanszék kialakításának: szeizmológiai obszervatóriumot, dél-alföldi meteorológiai észlelőhálózatot, tekintélyes könyv- és térképtárat hozott létre. 1928-tól hivatalosan is megalakult a Szegedi Alföldkutató Bizottság, mely az egyetem számos tanszékét, több múzeumot, sok középiskolai tanárt is bevont a tudományos kutatásba. Kogutowicz Károly messze megelőzve korát vallotta, hogy a földrajz nem elméleti szobatudomány, hanem a mindennapi gyakorlatban, a gazdasági életben is használható tudást nyújtó diszciplína. Kogutowicz korszakalkotó tevékenységének hála 1928–1943 közötti időszakban a szegedi universitas vált az Alföldkutatás központjává. Az előadás résztvevői megismerhetik a Szegedi Tudományegyetem Földrajz Tanszékét alapító professzor kalandos életét, tudományszervező tevékenységét, sokrétű, a korabeli mezőgazdasági gyakorlatban is hasznosított kutatási eredményeit.

 

17.45-18.15 Dr. Pál Viktor és Dr. Szilassi Péter (SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézet): Alföldkutatás a 21. században geográfus szemlélettel

 

Az előadók kötetlen beszélgetés keretében, a teljesség igénye nélkül mutatják be az SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézetének legújabb kutatási eredményeit, példákon keresztül illusztrálva, hogy milyen korszerű módszerekkel, milyen személettel keresik a választ napjainkban az alföldi tájak és települések aktuális környezeti, társadalmi kérdéseire. Mivel foglalkozik egy földrajztudós a 21. században? Hogyan hasznosul a földrajzi tudás napjainkban a mindennapi életben? Hogyan vesznek rész az SZTE geográfus szakján végzett hallgatói a jövő tervezésében? Erre és hasonló kérdésekre is választ kaphatnak az előadóülésre ellátogató érdeklődők.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek