Sajtóarchívum

Magyar Tudomány Ünnepe nyitóünnepségére

Időpontja: 2023. november 3. (péntek) 11:00 óra

Helyszíne: SZTE Rektori Hivatal (Szeged, Dugonics tér 13.) díszterem

„A semmiből egy új, más világot teremtettem” – írta meg Bolyai János édesapjának 1823. november 3-án. Hogyan jutott el a temesvári erődben szolgáló 21 éves katonatiszt zseniális felismerése az évtizedeken át tartó homályból – már jóval szerzőjének halála után – a tudományos világ rivaldafényébe? Mi a matematikai, fizikai és filozófiai jelentősége Bolyai geometriájának? Joggal mondhatta-e Szentágothai János, hogy: „A magyar nép géniusza – a tudomány területén – a legmagasabb fokon Bolyai Jánosban öltött testet”? Ezekre a kérdésekre keresi a választ az évforduló alkalmából Pálfy Péter Pál matematikus a Magyar Tudomány Ünnepe nyitóelőadásában.

Az esemény programja:

Megnyitó

Erdei Anna, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese, az MTÜ Programtanácsának elnöke

Köszöntők

Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora

Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke

Kozma József, Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottságának elnöke

Művészeti program

Balázs-Piri Soma Junior Prima Primissima díjas zongoraművész előadása

Tudományos előadás: Bolyai János korszakalkotó felfedezése két évszázad tükrében

Pálfy Péter Pál, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Bolyai János Matematikai Társulat elnöke

Díjátadás

A 2023. évi Eötvös József-koszorúk, valamint az MTA 2023. évi tudományos díjainak átadása

A Dél-alföldi Innovációs Díjak átadása

Zárszó

Kollár László, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára

A Magyar Tudomány Ünnepe című egyhónapos rendezvénysorozat többi programján is örömmel látjuk a sajtó képviselőit is. A teljes programot itt találják.

A Magyar Tudomány Ünnepéről:

1825. november 3-án, a pozsonyi országgyűlés alsóházi követeinek ülésén ajánlotta fel Széchenyi István birtokainak egyéves jövedelmét egy Magyar Tudós Társaság megalakítására. Ez az esemény a későbbi Magyar Tudományos Akadémia és a tudományos célú összefogás jeles napja lett, amelyről az Akadémia 1997 óta a Magyar Tudomány Ünnepével emlékezik meg.

2023-ban a Magyar Tudomány Ünnepe országos megnyitóját a Szegedi Tudományegyetemen rendezik meg.