Sajtóarchívum

2022. május 16.

A Szegedi Tudományegyetem

tisztelettel meghívja Önt az

MTA 195. közgyűlésének „Kozmikus körforgás” című előadóülésére.

Időpontja: 2022. május 16. (hétfő) 10:00 óra

Helyszín: MTA SZAB Székház
(6720 Szeged, Somogyi u. 7.)

Az MTA Fizikaitudományok Osztálya Csillagászati és Űrfizikai Tudományos Bizottsága, az MTA SZAB és az SZTE TTIK Fizikai Intézet társszervezésében rendezi meg a „Kozmikus körforgás” című, nyilvános előadóülését, ahol a hazai csillagászat élvonalbeli témáiról hallhatnak az érdeklődők, jórészt SZTE-s kötődésű előadók tolmácsolásában.

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Fizika Intézete – többek között Prof. Dr. Szatmáry Károlynak köszönhetően – a csillagászképzés és kutatás hagyományainak megteremtője. Ennek köszönhető az is, hogy az elmúlt években az ezen a területén dolgozó hazai kutatók több, nemzetközi szinten is jelentős, tudományos programot indítottak útjára, illetve csatlakoztak azokhoz, ígéretes perspektívákat teremtve ezzel a fiatal kutatók és a természettudományok iránt érdeklődést mutató középiskolások számára is.

Az előadóülés levezető elnöke: Dr. Kiss Csaba, az MTA doktora, a Csillagászati és Űrfizikai Tudományos Bizottság elnöke.

Program:

10:00−10:05 óra: Köszöntőt mond Dr. Hopp Béla, az MTA doktora, az SZTE TTIK Fizikai Intézet vezetője.

10:05−10:15 óra: Bevezető

Dr. Kiss Csaba, az MTA doktora (Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézet).

10:15−10:50 óra: Kozmikus hatások és kockázatok

Kiss L. László, az MTA rendes tagja, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója.

10:50−11:15 óra: Hazai részvétel űrtávcsöves exobolygókutatási programokban

Dr. Szabó M. Gyula, az MTA doktora (Eötvös Loránd Tudományegyetem Gothard Asztrofizikai Obszervatórium).

11:15−11:30 óra: Kávészünet

11:30−11:55 óra: Kozmikus keringő – többes csillagrendszerek az űrtávcsövek szemével

Dr. Borkovits Tamás, az MTA doktora (Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatórium).

11:55−12:20 óra: A Tejútrendszer kémiai feltérképezése

Dr. Mészáros Szabolcs PhD (Eötvös Loránd Tudományegyetem Gothard Asztrofizikai Obszervatórium).

12:20−12:45 óra: Cosmic radioactive cycle

Dr. Maria Lugaro PhD (Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézet).

11:45−14:15 óra: Ebédszünet

14:15−14:40 óra: Csillagrobbanások és porképződés nyomában a James Webb űrtávcsővel

Dr. Szalai Tamás PhD (Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Intézet).

14:40−15:05 óra: Feketelyuk-, neutroncsillag-, gravacsillag- és bozoncsillag-kettősök spinfejlődésének stabilitásvizsgálata

Dr. Gergely Árpád László, az MTA doktora (Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Intézet).

15:05−15:30 óra: Tranziens asztrofizikai objektumok - online előadás Austinból

Dr. Vinkó József, az MTA doktora (Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézet; Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Intézet).

15:30−15:35 óra: Zárszó

A programváltoztatás jogát a szervezők fenntartják.

A rendezvényt élőben is közvetítik majd (https://youtu.be/FoeZ4X-ar1I ), emellett pedig az érdeklődők ZOOM-on keresztül is becsatlakozhatnak az előadóülés programjába ( https://us06web.zoom.us/j/86037001235?pwd=emhuOFgzVHJzR3U5SHFqQ1NpUzJqQT09 Meeting ID: 860 3700 1235 Passcode: 66967).

Az eseményre tisztelettel várjuk a sajtó képviselőit!