Sajtóarchívum

Sajtóközlemény - Térítésmentes PCR tesztet biztosít a Szegedi Tudományegyetem a karanténkötelezettség alá eső külföldi hallgatóknak

2020. augusztus 26.

A Szegedi Tudományegyetem az országba történő beutazást követően egy alkalommal térítésmentesen biztosítja a karanténkötelezettség alóli mentesítéshez szükséges két darab PCR teszt elvégzését a 2020/21-es tanév első félévében azon nemzetközi és határon túli magyar hallgatóknak, akiknél az országba történt belépéskor karanténkötelezettséget állapítottak meg. Akiknek a karantén idejére a lakhatásuk más módon nem biztosított, a Szegedi Tudományegyetem karantén kollégiumi elhelyezést tesz lehetővé.

A Szegedi Tudományegyetem – a jelenlegi magyarországi járványügyi helyzettel összhangban és a járványügyi szabályok szigorú betartásával – 2020. szeptember 7-én tervezi megkezdeni a 2020/21-es tanévet. Annak érdekében, hogy az intézménybe érkező külföldi és határon túli magyar hallgatók évkezdése is akadálymentesen megvalósulhasson, az SZTE egy alkalommal térítésmentesen biztosítja két darab PCR teszt elvégzését azoknak a hallgatóknak, akiknél az országba történt belépéskor karanténkötelezettséget állapítottak meg.

Magyarország Kormánya a COVID-19 általi fertőzöttségi szintjük alapján az országokat és régiókat 3 típusba sorolta: zöld, sárga és piros. A zöld országokból érkező hallgatók korlátozás nélkül utazhatnak Magyarországra, míg a sárga és piros jelzésű országokból utazó hallgatókat a beléptetés során speciális egészségügyi vizsgálatnak vetik alá, és amennyiben nem tudják hitelt érdemlően igazolni azt, hogy jelenleg nem fertőzöttek SARS-CoV-2 vírussal, vagy már átestek a fertőzésen, abban az esetben lakóhelyen letöltendő 14 napos karantént rendel el a járványügyi hatóság. A kéthetes karantén alóli mentesítéshez 48 óra különbséggel elvégzett két negatív eredményű teszt szükséges. A sárga jelzésű országokból érkezők már az első negatív teszteredményt követően elhagyhatják a karantén helyszínét, míg a piros jelzésű országokból érkezőknek a mentesítéshez mind a két negatív teszteredmény szükséges.

A kötelező karantén helyszínéül az egyetemisták bérelt lakása szolgálhat, de azon nemzetközi és határon túli magyar hallgatók részére, akiknek a karantén idejére a lakhatásuk más módon nem biztosított, a Szegedi Tudományegyetem karantén kollégiumi elhelyezést tesz lehetővé az alábbi helyszíneken:

Orvos-, és egészségügyi képzésben részt vevő hallgatók részére: Apáthy Kollégium (Szeged, Apáthy István utca 4.)

Nem orvos-, és egészségügyi képzésben részt vevő hallgatók részére: SZTE Öthalmi Diáklakások (Szeged, Budapesti út 7.)

A PCR teszthez szükséges mintavétel a karantén-kollégiumokban történik minden nap a reggeli órákban. A magánszálláson tartózkodóktól, előzetes online regisztráció után, az Apáthy Kollégiumban vesznek térítésmentesen mintát.

A hallgatókat nem éri hátrány tanulmányaik megkezdésével kapcsolatban, ha a szükséges tesztek elvégeztetése miatt pár nappal később érkeznek meg az országba és a Szegedi Tudományegyetemre. Amennyiben a hallgató szeptember 7-től nem tud csatlakozni a jelenléti oktatáshoz, akkor online kell jelentkeznie, és minden órát online kell követnie addig, amíg nem tud becsatlakozni a jelenléti képzésbe, amely legkésőbb 2020. október 25. lehet. A későn érkező hallgatók számára a tanulmányi egységek lehetőséget biztosítanak az elmulasztott órák pótlására.