Sajtóarchívum

Sajtóközlemény - Új galenikus gyógyszereket fejleszt a Szegedi Tudományegyetemmel együttműködve az Egis

2016. október 28.

Új galenikus készítmények alap- és alkalmazott kutatásában vesz részt a Szegedi Tudományegyetem az Egis Gyógyszergyár Zrt. konzorciumi partnereként. A 2,3 milliárd forint támogatást elnyert GINOP projektben a partnerek tudás- és tapasztalat megosztása révén a kutatási eredményekre épülő célorientált fejlesztés valósul meg.

Az Egis Európai Uniós forrásból, a GINOP-2.2.1. pályázat keretében konzorciumi partnereivel – a Szegedi Tudományegyetemmel, a Pannon Egyetemmel, és az MTA Természettudományi Kutatóközpont veszprémi kutatócsoportjával – 2,3 milliárd forint összegű támogatást nyert el új készítmények kutatására-fejlesztésére, valamint ezen termékek piacra kerülését segítő gyártókapacitás létrehozására.

A projekt során az Egis már ismert hatóanyagokra építve fejleszt új galenikus gyógyszereket, melyek olyan betegségek kezelését célozzák, amikre jelenleg még nincs minden szempontból kielégítő gyógyszeres terápia. Az SZTE Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet „Félszilárd és folyékony gyógyszerforma” kutatócsoportja az EGIS új készítményfejlesztési portfóliójához kapcsolódóan gyógyszerforma vizsgálati, analitikai módszertani fejlesztéseket, és metodikai adaptációkat készít. A Szegedi Tudományegyetem olyan kutatói kompetenciákkal és gyógyszeripari szemlélettel rendelkezik, amely lehetővé teszi az egyetem és a gyógyszeripar képviselői közötti hatékony együttműködést, és a már meglévő módszerek a gyógyszeripar elvárásaihoz történő frissítését.

Az együttműködés eredménye, hogy a projekt négyéves futamideje során az Egis és konzorciumi partnerei nyolc készítmény fejlesztéséhez végeznek alap- és alkalmazott kutatást. Az új termékek közül várhatóan legalább három termék fejlesztése már a projekt futamideje alatt befejeződik, a készítmények piacra kerülése a tervek szerint 2020 körül várható.

A projekt részeként egy 4000 m2 alapterületű új Egis üzem is épül Körmenden, mely megfelel a legszigorúbb minőségbiztosítási követelményeknek is. Az új galenikus üzemben innovatív, félfolyamatos és folyamatos, számítógép által vezérelt gyártási arculati_elem_regionalis_fejlesztesi_alaptechnológiát fognak alkalmazni. A jelenlegi gyártóüzemhez képest jelentős fejlődést jelent, hogy a géppark alkalmasabb lesz az exportpiaci igények rugalmas követésére és a gyártást valós idejű analitikai folyamatellenőrző módszerek fogják támogatni.