Sajtóarchívum

Sajtóközlemény - 70 millióval támogatja az SZTE a szerzői publikációs tevékenységet

2015. október 10.

A Szegedi Tudományegyetem vezetése 70 millió forintot különített el az Open Access publikálás támogatására. Az ezzel kapcsolatos tennivalók lebonyolítását és az információk megosztását az SZTE Klebelsberg Könyvtár végzi. 2015. november 11-én 16 órától a Könyvtár szerzői fórumot tart az AudMin termében, ahol szó lesz az Open Access publikálás egyetemi támogatásáról és a Szerzői Eszköztár szolgáltatásairól is.

Az open access (OA) irodalom a digitális, online elérhető, ingyenesen és jogi korlátozások nélkül felhasználható publikációkat foglal magában. A nyílt hozzáférés lehetőséget biztosít a pénzügyi és jogi korlátozásokat eltörlésével a tudományos eredmények szabad újra-felhasználásra. Az ezt rögzítő Berlini Nyilatkozat kimondja: a nyílt hozzáférésű publikációk körébe az eredeti tudományos kutatási eredmények, a nyers adatok, a metaadatok, a forrásanyagok, a festészeti és grafikai anyagok digitális ábrázolásai, valamint a multimédiás tudományos anyagok tartoznak.

A forradalmian új Open Access rendszerben bárki elérheti a számára érdekes tudományos tartalmakat, azonban a kutatóknak, publikálóknak kell megfizetniük a rendszer fenntartását azzal, hogy közleményeiket díjfizetés ellenében jelentetik meg az online folyóiratokban. Ezekhez a költségekhez járul hozzá az SZTE e célra elkülönített pénzalapja.

Könyvtárunk igyekszik minden módon támogatni az SZTE-s szerzőket publikációs tevékenységükben, ezért létrehoztuk az „SZTE Szerzői Eszköztár című honlapot. Ezen a felületen Magyar Tudományos Művek Tára, tudománymetria, Open Access és repozitóriumok témakörökben kínálunk hetente frissülő híreket, tudnivalókat és érdekességeket. Az új platformon a tájékozódás mellett kérdéseiket is föltehetik, illetve böngészhetnek a korábban feltett kérdések és azokra adott válaszok között – mondta Keveházi Katalin, az SZTE Klebelsberg Könyvtár főigazgatója.

Emellett szorgalmazzák azt is, hogy az oldal rendszeres látogatói közösségé szerveződjenek. Az érdeklődőknek javasolják, hogy csatlakozzanak az OA Facebook-csoporthoz.