Sajtóarchívum

Ismét Szabadegyetem – Szeged

2013. február 05.

Tisztelt Szerkesztőség! Kedves Újságíró!

2013. február 6-án indul, március 8-án zárul a Szabadegyetem – Szeged sorozat. Ez a

a szegedi egyetem hallgatói által felvehető általánosan művelő tárgy, pontosabban e tudománynépszerűsítő előadások iránt a kívülállók is érdeklődnek. A Szabadegyetem - Szeged XI. szemeszter programját ajánljuk szíves figyelmébe.

A szegedi universitas egyik legsikeresebb kezdeményezése a kolozsvári elődöktől eredeztethető, de Szent-Györgyi Albert rektorsága idején is népszerű volt: a szabadegyetem. Az SZTE Szabadegyetem – Szeged sorozata az új év első felében, pontosabban a tanév második félévében is folytatódik. Az előző ciklus, vagyis a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi-emlékévének tematikus, a Nobel-díjas tudós munkásságához kötődő előadás-sorozata után az újrázó program a korábban összegyűjtött kari javaslatok alapján állt össze – tudtuk meg Rácz Béla általános rektorhelyettestől.

Az előadók rövid bemutatását és az előadások előzetesét a www.u-szeged.hu/szabadegyetem oldalon találhatják meg az érdeklődők.

A Szabadegyetem – Szeged XI. szemesztere előadásainak időpontja a szokásos szerda 18 óra, helye is maradt: az egyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjának kongresszusi terme.

Február 6-án, a programsor új fejezetét nyitva (a Szeged-Csanád egyházmegye Pasztorális Helynökség CsaládKözPontja által szervezett Házasság Hete rendezvényéhez kötődve) Körmendy Imre A házasság és a város cím alatt rendezi gondolatait.

Február 13-án Osvay Károly az ELI-ALPS tudományos felépítéséről és a lézerek koncepcionális tervezéséről beszél.

Február 20-án a tanulás társadalmi hasznát teszi nagyító alá Csapó Benő.

Február 27-én Lukovics Miklós témája: Régió, egyetem, gazdaságfejlesztés.

Március 6-án Pelle Anita arra a kérdésre válaszol: Az oktatási rendszer miként lehet a versenyképesség javításának egyik fő pillére?

Március 13-án Liszenko és a genetika összefüggéseit Gausz János tárja hallgatósága elé.

Március 20-án az erdélyi történész-szociológus, B. Garda Dezső lép katedrára, hogy a Székelyföld önrendelkezésének évszázadait összevesse a 21. század kihívásaival.

Április 10-én állatjólét-állatjóllét, gazdasági haszonállataink védelmének aktuális kérdései címmel Mikó Józsefné Dr. Jónás Edit összegez.

Április 17-én Bártfai György A korszerű fogamzásgátlás fejlődéséről beszél a mézzel átitatott tampontól a korszerű hormonkészítményekig.

Április 24-én „a férfiasság meghosszabbítható” – állítja Pajor László.

Május 8-án Buzás Krisztina témája: a Daganatkeltő mikrobák, gyógyító mikrobák: az immunválaszt kijátszó és aktiváló mikroorganizmusok.

Ha valamely előadáson nem tud részt venni az érdeklődő, akkor a televíziós felvételt online vetítés formájában a www.u-szeged.hu/szabadegyetem oldalon tekintheti meg az előadást követő hét közepétől. A Szabadegyetem – Szeged XI. szemeszter előadásait ugyanis dokumentációs céllal rögzíti az SZTE MédiaCentrum SZTEtelevíziója.

Az egyetemi honlapon elérhető lesz – az előadásokról készült felvételen kívül – a programról szóló tudósítás is.