Sajtóarchívum

otdk_kiemelt

Tudós diákok találkoznak Nobel-díjas kutatókkal Szegeden

2013. március 20.

Két Nobel-díjas kutatóval is találkoznak a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Szegeden rendezett biológiai, valamint orvos- és egészségtudományi szekciója résztvevői. A Szegedi Tudományegyetem az idei OTDK 16 szekciója közül négynek ad otthont. Március 25. és április 6. között közel kétezer ifjú tudós érkezik a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert városába.

Szegeden kezdődik a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia-sorozat március 25-én. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT), a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Magyar Tudományos Akadémia fővédnökségével 2013 tavaszán 16 szekcióban hirdeti meg a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK). A szekciók közül négyet a Szegedi Tudományegyetem rendez meg: március 25-27. között az állam- és jogtudományi, április 2-4. között a biológiai, április 2-5. között az orvos és egészségtudományi, április 4-6. között a testnevelés- és sporttudományi szekciót. Szekciónként mintegy 400 vendéghallgató érkezését várják a szervezők.

A Szegedi Tudományegyetem a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia szegedi szekcióiról, a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány pedig az április 2-án Szegedre érkező két Nobel-díjas tudós programjairól tartott sajtótájékoztatót 2013. március 20-án az SZTE Rektori Hivatal dísztermében.

Hungarikum az OTDK. Nagy értéke az, hogy egyfajta seregszemle a tudományos utánpótlás számára, hiszen szinte ezeken a konferenciákon vezet az út a későbbi oktatói-kutatói karrierhez – fogalmazott Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora a sajtótájékoztatón. Megtiszteltetés a Tisza-parti universitas számára, hogy minden negyedik tudós-jelölt az itteni OTDK-szekciókban mutatja be eddigi kutatómunkája eredményét.

– A március 25-i szegedi rendezvényünk egyben a konferencia-sorozat országos nyitánya is – hangsúlyozta Szabó Imre. A XXXI. OTDK Állam- és Jogtudományi szekció elnök elmondta: az SZTE Állam- és Jogtudományi Kara legutóbb 1997-ben szervezett országos tudományos diákköri konferenciát.. Az eseményre határon innen és túlról 14 felsőoktatási intézményből 520 hallgatót, és 330 oktatót várnak. A szekcióba 311 hallgató 299 dolgozatot nevezett, melyek 34 tagozatban versenyeznek. A témaválasztás sokszínű: például akad dolgozat a telejósdák jogi megközelítését dolgozza fel, vagy az illegális fájlcserékről szól. Zsűritagként több mint száz szakember érkezik a Tisza-parti városba. Közöttük olyan ismert és elismert szaktekintélyek is, mint Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke, vagy Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia elnöke.

A biológiai szekcióra 235 hallgató 217 pályamunkát nevezett. Tizenhét felsőoktatási intézményből és két középiskolából is érkeznek versenyzők. Tizennyolc tudományterületről választottak témát a hallgatók: például a biokémia, a genetika vagy a hidrobiológia területéről. Van, aki a Kárpát-medence rétisas populáció-genetikai vizsgálatáról írt, más candidáról – tudtuk meg Vágvölgyi Csabától, a XXXI. OTDK Biológia szekciójának elnökétől.

A soron következő OTDK Orvos- és Egészségtudományi Szekcióját az SZTE Általános Orvostudományi-, Fogorvostudományi-, Gyógyszerésztudományi- és Egészségtudományi és Szociális Képzési Kara közösen rendezni. A kongresszusra érkező hallgatók az elméleti és klinikai orvostudomány, a fogorvostudomány, gyógyszerésztudomány, valamint az egészségtudomány területén végzett kutatómunkájuk eredményeit fogják bemutatni. A szekcióra 12 egyetem 24 karáról érkeznek résztvevők. Eddig összesen 580-an regisztráltak – ismertette az adatokat Boros Mihály, a XXXI. OTDK Orvos- és Egészségtudományi szekció, elnöke.

Április 2-án két Nobel-díjas tudós érkezik Szegedre – jelentette be Vígh László, a tavaly alakult Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány, kuratóriumi tagja, az SZBK kutatója. Az SZTE egy évvel ezelőtti vendégei közül Bert Sakmann, (német fiziológus, aki az úgynevezett patch-clamp technika, egy úttörő elektrofiziológiai vizsgálati módszer kidolgozásáért kapott Nobel-díjat) és Aaron Ciechanover, (izraeli kémikus, a sejt fehérjefeldolgozó rendszerét felfedező kitüntetett) fogadta el a szervezők meghívását. A neves kutatók az OTDK orvos- és egészségtudomány szekció nyitánya előtt kerekasztal-beszélgetésen vesznek majd részt: egyetemista és középiskolás fiatalokkal. Bert Sakmann pedig több szegedi gimnáziumba is ellátogat. Mindkét Nobel-díjas kutató tart szakmai előadást az OTDK résztvevői számára.

A mindennapos testnevelés és a sportpszichológia témakörét is feldolgozzák a XXXI. OTDK Testnevelési- és Sporttudományi Szekcióban – közölte az elnök, Balogh László. Eddig 10 tagozaton, 117 előadótól 92 pályamunka érkezett, nemcsak a testnevelés-tudományt tanulóktól, hanem például biológusoktól is. Számos rangos személyiség vendége lesz a szekciónak, így például Borkai Zsolt, az Olimpiai Bizottság elnöke, és Tóth Miklós alelnök.

Izgalmas szabadidős programok is várják a XXXI. OTDK szegedi résztvevőit. A szervezők kiemeltek: a biológusoknak filmvetítést tartanak és kirándulást is szerveznek nekik. Az orvos szekció nyitó rendezvényeként néptánc gálára várják a vendégeket a Szegedi Nemzeti Színházba. A jogászoknak kamarazenekar játszik majd a tanszéken, a sporttudományi szekció résztvevői pedig belépőjegyet kapnak a Napfényfürdőbe.

További információért forduljon bizalommal

az SZTE szóvivőjéhez, Újszászi Ilonához, mobil: +36 70 333 8654, e-mail: szovivo@rekt.szte.hu.

A Nobel-díjas sajtóanyag itt megtekinthető