Sajtóarchívum

zold_egyetem

Zöld egyetemek világrangsorában az SZTE

2012. január 05.

Közép-Európa legzöldebb egyeteme a szegedi. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) második éve vesz részt az Indonéziai Egyetem felmérésében. A zöld egyetemek világrangsorát 2011-ben is összeállító kutatás eredményeként született listán az SZTE most előrébb lépett, mert a 178 versenyző közül a 67., a 70 európai részvevő közül a 21. helyen végzett.

A University of Indonesia 2010 nyarán indította el az úgynevezett „UI Green Metric Ranking of World Universities 2010” azaz a világ egyetemeinek zöld mérőszámokon alapuló rangsorát. A felkeresett egyetemek önkéntes adatszolgáltatásán alapuló felmérésben öt kategóriában pontozták a résztvevőket, és állítottak fel egy összesített rangsort. Vizsgálták a zöld statisztikát, az energia- és klímaváltozásban játszott szerepet, a hulladékgazdálkodást, a vízhasználatot, illetve az utaztatást. A 2010-es felmérésben még csak 95 egyetem vett részt, 2011-ben már 178 universitas szolgáltatott adatokat. Legnagyobb számban európai (70), ázsiai (62) és észak-amerikai egyetemek (33 ) vettek részt az adatszolgáltatásban.

A 2011-es, egész világra kiterjedő felmérésben a Szegedi Tudományegyetem előrébb lépett a rangsorban: az előkelő 67. helyen végzett.

Zöld versenyNégy magyar egyetem töltötte ki a 2011-es adatlapot. Közülük az SZTE érte el a legjobb helyezést. A Debreceni Tudományegyetem 115., az Óbudai Egyetem 157., az Eötvös Lóránd Tudományegyetem a 173. helyen végzett. A kérdőív 5 nagy témakörből állt, vizsgálták a zöld statisztikát, az energia és klímaváltozásban játszott szerepet, a hulladékgazdálkodást, a vízgazdálkodást és a közlekedést.

Az összesen 178 felsőoktatási intézményt érintő kutatásban 70 európai, a szegedi ezek közül a 21. legzöldebb egyetem. Ezzel tovább javította a 2010-ben elért eredményét: az európai rangsorban csak nyugat-európai, illetve egy orosz egyetem előzte meg az SZTE-t.

A zöld egyetemek rangsoráról szóló tanulmány itt olvasható