Sajtóarchívum

Évzáró ülés a Környezet- és Nanotechnológiai Regionális Egyetemi Tudásközpontban

2006. december 21.

Pénteken tartja évzáró ülését a Szegedi Tudományegyetem Környezet- és Nanotechnológiai Regionális Egyetemi Tudásközpont (KNRET) Program Tanácsa, a KNRET irányító testülete. A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által támogatott, ipari és egyetemi kooperációs kutatásra épülő tudásközpont hosszú távú célja, hogy a régióban található szellemi kulcskompetenciák és erőforrások révén minden érintett fél számára előnyös ipari együttműködési kapcsolatokat alakításon ki a környezettechnológia, a nanotechnológia, a megújuló energiaforrások, az egészségtudomány és az informatika terén.

A 3 éves kutatás-fejlesztési és oktatási program 2005 végén kezdődött az SZTE és 9 ipari partner részvételével. Az első évben felhasznált, együttesen 561,5 millió forintot kitevő önerő és támogatás révén 3 új technológia, 3 új alkalmazás és 3 prototípus jött létre. A fiatal tudósjelöltek képzésére is figyelmet fordító kutatási program eredményei között egy benyújtott szabadalom, továbbá közel 70 magyar és idegen nyelven megjelent tudományos publikáció is szerepel.

A következő évtől a partnerek újabb kutatási eredményeket és azok gyakorlati alkalmazásának megvalósulását várják. A program résztvevői szerint a kooperáció révén 9-10 év múlva számottevően javulhat az alkalmazott kutatások piaci hasznosítása, a lakosság életminősége és jelentős befektetési potenciál koncentrálódhat a Dél-alföldi régióban.