A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar
Bolyai Intézet
tisztelettel meghívja Önt a
Szőkefalvi-Nagy Béla Érem ünnepélyes átadására
Időpontja: 2024. december 13. (péntek) 10:00 óra
Helyszín: SZTE TTIK Bolyai Intézet, Bolyai terem
(Szeged, Aradi vértanúk tere 1.)
A Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet 2024-ben Javad Mashreghi matematikus, a kanadai Laval Egyetem professzora kapja. A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Bolyai Intézetének Tanácsa 2000 óta minden évben dönt a Szőkefalvi-Nagy Béla Érem jutalmazottjáról. A medált olyan jeles matematikus kaphatja, aki kiemelkedő, mély eredményeket publikált az Acta Scientiarum Mathematicarum című lapban. A különleges kiadványt a huszadik század két kiemelkedő matematikusa, Riesz Frigyes és Haar Alfréd alapította. A folyóiratnak Szőkefalvi-Nagy Béla 1946-tól 1981-ig volt főszerkesztője. A jeles Kossuth-díjas matematikus emlékére a lánya, Szőkefalvi-Nagy Erzsébet hozta létre a Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet.
Javad Mashreghi alapvető eredményeket ért el az egységkörlapon értelmezett analitikus függvények Hilbert- és Banach-tereire vonatkozóan, valamint lineáris operátorokkal kapcsolatban. A kanadai matematikus világszerte ismert szakirodalmi szerző 12 monográfiája és tankönyve révén. Művei a kutatók, illetve az illető területre belépő graduális hallgatók számára íródtak, és a bennük tárgyalt témák körültekintő és mélyreható összefoglalását adják. A MathSciNet szerint jelenleg 135 publikációjára 1 198 idézés történt. Javad Mashreghi számos díjat és kitüntetést tudhat magáénak, 2020 és 2022 között a Kanadai Matematikai Társaság elnöke volt.
Az elmúlt három évben Javad Mashreghi négy fontos cikket publikált a szegedi matematikai Actában. Ezek egyikével jelentős mértékben hozzájárult a folyóirat 100. jubileumi évi speciális számához, és előadója volt az emlékezetes eseményt ünneplő találkozónak.
A Szőkefalvi-Nagy Béla Medál díjátadó ünnepségén, 2024. december 13-án 10 órától, az SZTE TTIK Bolyai Intézet Bolyai termében, Javad Mashreghi professzor „Polynomial Approximation: Classical and Emerging Schemes” címmel tart előadást.