Sajtóarchívum

Sajtómeghívó - „Natural Hazards and Climate Change” – Természeti veszélyek és a klímaváltozás című, nemzetközi konferencia sajtónyilvános, angol nyelvű megnyitójára.

2023. március 21.

A Szegedi Tudományegyetem

TTIK Földrajz és Földtudományi Intézet

tisztelettel meghívja Önt a

sajtónyilvános, angol nyelvű megnyitójára.

Időpontja: 2023. március 23. (csütörtök) 10:00–11:00 óra

Helyszíne: SZTE Földrajz és Földtudományi Intézet

(6722 Szeged, Egyetem utca 2. Földtudományi Nagyelőadó)

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Geoinformatikai, Természeti- és Környezetföldrajzi Tanszéke 2023. március 23-án és 24-én a EUGLOHRIA Seeding Grant támogatásával, nemzetközi konferenciát és workshopot szervezNatural Hazards and Climate Change” címmel.

A közelmúltban számos természeti katasztrófa híre járta be a sajtót, a tavalyi országos aszály, a februári törökországi földrengés, vagy a nemrég halálos áldozatot is követelő porvihar kapcsán. A klímaváltozással egyes természeti katasztrófák kialakulásának gyakorisága nőhet, és ez sok esetben az emberi életet és az emberi egészéget is veszélyeztetheti. Több ilyen eseményre kell a jövőben számítanunk? Előre jelezhető ezek kialakulása? Fel lehet minderre társadalmi szinten készülni? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a konferencia, négy kontinens mintegy 100 szakemberének részvételével.

A tanácskozáson szó esik majd az árvizek, földrengések, az aszályok mellett jelentős részben az egészségügyi vonatkozásokról, hiszen például a járványok kialakulása, vagy az egyre gyakoribb hőhullámok során jelentkező hőstressz az emberiséget fenyegető természeti veszélyek sorába illeszkedik, s a klímaváltozás nagymértékben ráerősít ezekre. Ezért a konferencián meghívott előadók, egy külön szekción és egy workshopon is azt vizsgálják, hogy a földrajz és a földtudományok térbeli látásmódja és kutatási eszközkészlete miként hasznosítható a népegészségügy terén.

A megnyitón beszédet mond:

Prof. Dr. Zakar Péter, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese;

Talantbek Kushchubekov, Kirgizisztán magyarországi nagykövete;

Dr. Sipos György, az SZTE TTIK Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék tanszékvezetője.

A megnyitót követően a konferenciával, vagy a közelmúlt természeti katasztrófáival kapcsolatos kérdésekre Prof. Dr. Mezősi Gábor, Prof. Dr. Rakonczai János és Dr. Sipos György, az SZTE tudósai válaszolnak.

A konferencia részletes programja elérhető az alábbi linken: