Sajtóarchívum

Sajtközlemény- Az SZTE 3 éve a kiválóság szárnyain: megduplázódott az ÚNKP-ra pályázók száma és az elnyert ösztöndíj összege

2019. február 06.

Tovább növelte kiválóságai számát a Szegedi Tudományegyetem: az előző évinél több, összesen 228 tehetséges egyetemista, doktorandusz és ifjú oktató nyerte el az Új Nemzeti Kiválósági Program (ÚNKP) ösztöndíját. Ez a közel 385 millió forint támogatás javította az intézmény kutatási feltételeit.

„Mentorokban bővelkedő közösségként, szellemi központként támogatja a Szegedi Tudományegyetem a tehetséges, kreatív és rátermett pályázókat, hogy a tudományos kutatás és a művészet területének fejlődését előremozdíthassák, valamint, hogy eredményeikkel képessé váljanak környezetüket is formálni – fogalmazott dr. habil. Gellén Klára. Az SZTE oktatási rektorhelyettese szerint az ÚNKP-ösztöndíj kiváló lehetőséget teremt a tudományos életpálya iránt érdeklődő végzős középiskolások, kiváló, alkotó vagy kutatási tevékenységet végző felsőoktatási hallgatók, doktorjelöltek, fiatal oktatók és kutatók számára.

Három éve lehet pályázni az Új Nemzeti Kiválóság Programra (ÚNKP), amely céljának tekinti a legtehetségesebb fiatalok támogatását abban, hogy egyetemi tanulmányaikat a kiváló hazai felsőoktatási intézmények egyikében folytathassák. Hasonlóan az ÚNKP célkitűzéséhez, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) célja is az itt tanuló és dolgozó tehetségek kibontakozásának segítése.

Az országból 2016-ban és 2017-ben benyújtott érvényes ÚNKP-pályázatok több mint 12 százaléka, 2018-ban közel 13 százaléka a Szegedi Tudományegyetemről érkezett. Az indulás évében az SZTE pályázói közül a 122 sikeres tehetség több mint 180 millió forint összértékű ösztöndíjat nyert el, míg 2018-ban a 228 ÚNKP-s összesen 384 millió 825 ezer forint támogatást kapott.

Az eddigi három évben az SZTE sikeres ÚNKP-sai között az alapképzéses hallgatók száma nem változott, míg a doktoranduszoké megháromszorozódott, a fiatal oktatóké duplájára nőtt. Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) elért eredményei, tudományos kiválósága és intézményi méretei alapján 2018-ban az előző évinél 60-nal több, összesen 532 pályázatot nyújtottak be az SZTE polgárai.

A szegedi jelentkezők között 2018-ban minden harmadik mesterszakos vagy osztatlan képzésbe bekapcsolódó hallgató volt. Az ÚNKP-ra pályázó SZTE-polgárok 31 százaléka doktorjelölt vagy ifjú oktató és kutató; közel 27 százaléka doktorandusz, míg 9 százaléka alapképzéses hallgató.

Az SZTE pályázói 43%-ának ítéltek támogatást a döntnökök. Figyelemre méltó, hogy az SZTE 228 ÚNKP-ösztöndíjasa közül 101 (44 százalék) az előző fordulók valamelyikében is támogatást kapott. Sőt: a szegedi egyetem 2018-beli ÚNKP-sainak közel 6 százaléka mindhárom eddigi pályázati ciklusban eredményesnek bizonyult.

„Az SZTE nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi rangsorok egyik legkiválóbbikává kíván válni, amely cél eléréséhez a kutatói tehetség, a kiválóság kibontakozásának támogatásán keresztül vezet az út. Ehhez az SZTE hazai és nemzetközi kutatóprogramokban megvalósuló kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenysége, doktori iskolái és nemzetközi hírű kutatócsoportjai járulnak hozzá” – összegzett dr. habil. Gellén Klára, az SZTE oktatási rektorhelyettese.