A Szegedi Tudományegyetem vezette konzorcium közel 690 millió forint támogatást nyert a „Szájüregi megbetegedések molekuláris vizsgálata” című kutatási program megvalósítására. A 48 hónapig tartó projekt célja három, a fogorvosi és orvosi gyakorlatban kiemelten fontos terület vizsgálata - korszerű molekuláris biológiai módszerekkel.
Magyarországon súlyos egészségügyi problémát jelent a fogágygyulladás és szájüregi rák – a kutatók a projekt során ezeknél a betegségeknél vizsgálják a szájüregi mikroba-közösség összetételének változásait az „újgenerációs szekvenálás” módszerével. Ez egy DNS vizsgálat, amellyel viszonylag rövid idő alatt meghatározható a teljes emberi génhálózat sorrendje, vagy bonyolult baktérium közösségek összetétele. Tanulmányozzák továbbá a szájüregi rák tipikus molekuláris jegyeinek megjelenését a nyálban, mert ezek a „biomarkerek” alkalmasak lehetnek a szájüregi rák korai felismerésére és a kezelés monitorizálására.
Végül megvizsgálják, hogy befolyásolják-e a fogpótlásban alkalmazott titán implantátumok felszíni módosításai a szervezet sejtjeinek tapadását és gátolható-e ily módon a gyulladást okozó, titánfelszínhez tapadó baktériumok szaporodása.
A Szegedi Tudományegyetem konzorciumi partnere a projektben a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara, és a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézete.
A projekt szakmai vezetője: Prof. Dr. Minárovits János, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Kar Orálbiológiai és Kísérletes Fogorvostudományi Tanszék vezetője.
A részletes program itt elérhető.
Az SZTE tisztelettel meghívja Önt/Önöket a projekt sajtónyilvános nyitórendezvényére!
Sajtótájékoztató időpontja: 2016. november 28. (hétfő) 12.10-12.30 óra
Helyszín: SZAB székház, Szeged, Somogyi Béla utca 7.